Skocz do zawartości

Lornetka do 500 PLN


PiotrekLDZ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

polećcie proszę dobrą, uniwersalną lornetkę. Kiedyś na zlocie w Bukowcu w Łodzi patrzyłem przez Nikona (nie pamiętam modelu). Księżyc wyglądał przepięknie. Chciałbym, żeby nie miała bardzo dużych gabarytów.

 

Może to?

Nikon Aculon 12x50

Edytowane przez PiotrekLDZ
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko sprawdź rozstaw oczu bo bardzo szeroko-oczny człowiek raz się naciął na prezencie Nikon Aculon 10x50 (który nota bene ja chwale sobie - i nie mam problemu z rozstawem).

Wersja Aculon (zamiast nieco droższej Action) nie jest ultra-perfekcyjna - apertura efektywna w 10x50 wynosi około 46 ale to też niezły wynik (bywają znacznie gorsze).

Jakie apertury efektywne mają Nikon Actiony nie wiem bo nie wpadł mi w oko taki test.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ty się nastawiłeś na 12x to ja nie znam :(

jakbyś sam szukał opisów testów to taki opis "wzorcowy" wyglądałby tak:

 

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=113

 

Generalnie za ceną idzie jakość ;)

Pozdrawiam

p.s.

Ja bym zrobił tak

poszedł do sklepu wział ten model

 

http://fotozakupy.pl/nikon-action-ex-12x50/1504s

 

zasłonił obiektyw białym papierem a okular (to przy oku) skierował na słońce (za zgoda sprzedawcy czyli wyjść na dwor trzeba) i zmierzył ile ma jasne koło.

Jak 50mm to suuuuuper. I to jest możliwe skoro droższa.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie lepszym pomysłem będzie Ecotone/Kamakura 10x50 WP2. Mam tę lornetkę od niedawna i śmiało mogę polecić. To japońska optyka, moim zdaniem lepsza od Nikona Action 10x50 EX, a przy tym sporo tańsza. Na pewno daje mniejsze odblaski. Na forach można przeczytać, że jakością obrazu zbliża się do lornetek BA8. Potwierdzam, że obrazy daje bardzo dobre - ostrość zyleta. Jakośc wykonania też na wysokim poziomie. W tej cenie trudno znaleźć coś lepszego. Z Nikonem EX, przez który patrzyłem wieczorem dwa razy nie porównywałem jej wprawdzie bezpośrednio, ale zrobiła na mnie lepsze wrażenie. Generalnie lornetka godna polecenia, tym bardziej że nową można kupić w tej chwili taniej niż używanego Nikona EX.

 

http://www.ecotone.com.pl/produkty/lornetka-ecotone-wp2-10x50.html

 

Ogólnie ze względu na kwestie związane ze stabilizacją i wagą, a tym samym komfort i efektywność obserwacji wolałbym lornetkę 10x50 od 12x50.

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około rok temu wybralem lornetkę Nikona, pierwszy podany przez sprzedawcę egzlemplarz był delikatnie, dla mnie nawet niezauważalnie wadliwy- pokrętło ostrzenia nie pracowało tak jak powinno, drugi egzlemplarz sprawował się wyśmienicie. Piszę o tym gdyż kolega lumen poleca lornetkę, która oczywiście może być dobrym wyborem, jednak na stronie nie znalazlem żadnej informacji np. o gwarancji czy o jakimkolwiek serwisie a to jest moim zdaniem istotne wydając 500 zł ponieważ w lornetkach w tej cenie zdarzają sie egzemplarze wadliwe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ecotone to polska firma z siedzibą w Gdyni, która pod własnym brandem sprzedaje japońskie lornetki. Więc myslę, że problemów z gwarancją i ewentualnym serwisem żadnych nie będzie. Poza tym to chyba pewniejszy zakup niż używanego Nikona z giełdy. Tym bardziej że przy zakupie lornetki przez Internet można ją zwrócić w ciagu 14dni bez podania przyczyn. Według moich spostrzeżeń, Nikon EX jest ładniejszy zewnętrznie, natomiast Ecotone, równie solidna ale o bardziej surowym wyglądzie daje od niego lepsze obrazy. Jesli zaś chodzi o podobieństwo do lidletki... Ją również mam i pod kątem jakości wykonania oraz dawanych obrazów Ecotone 10x50 stoi nie klasę, lecz kilka klas wyżej. Powiększenie i pole widzenia wydają się być ewidentnie większe, a obraz w porównaniu z dająca żółty zafarb lidletką jest po prostu krystaliczny. Dopiero przy Ecotone widać, że taki Bresser "10x50" z Lidla ze swoim ewidentnie mniejszym polem oraz powiększeniem to tak naprawdę 8x40. W przeciwieństwie do lidletki, w tej pierwszej lornetce parametry wyglądają na nieprzekłamane. Reasumując, lidletka nawet przy niej nie leżała ;)

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.