Skocz do zawartości

M33 w fatalnych warunkach pogodowych :)


fizyk5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Oto Galaktyka dobrze znana - M33.

Zdjęcia robiłem w fatalnych warunkach pogodowych (mgła i szybko osadzający się szron).

Udało mi się zebtać tylko 18 zdjęć po 60s z ISO 3200.

Po kilkunastu zdjęciach jasność zdjęc spadała z minuty na minutę (pomimo takiego samego czasu i ISO).

Jest to spowodowane zaparowaniem, zaszronieniem lustra gł i wtórnego.

 

Nie mam odraszacza w kształcie rury zakładanego na newtona.

Co lepiej pomoże:

Odraszacz w kształcie rury czy grzałka?

 

Zrobić grzałkę w kształcie paska o mocy 20W (12V - 7 omów) to nie żaden problem.

Ale gdzie tę opaske zakładać?

Przy lustrze głównym czy przy lustrze wtórny, obok wyciągu?

A może na odraszaczu?

 

Pozdrawiam

21.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Fizyku, popatrz na inne swoje zdjęcia, które publikowałeś w ostatnim czasie i się zastanów. Udało Ci się zrobić już kilka dość dobrych zdjęć, poprawnie obrobionych. Myślałem, że już to opanowałeś. A tu znowu "powrót do przeszłości", znowu elementarne błędy. Za mocna obróbka, za mocne wyostrzanie, za mocne odszumianie, za mocna saturacja, za mocno wycięte tło, za mocny kontrast. Generalnie wszystko za mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie jeszcze raz podszedłem to problemu.

Zrobiłem troszkę mniej kolorku.

Na tych trzech zdjęciach jest jakby historia obróbki.

Na drugim zdjęciu po raz pierwszy w życiu zrobiłem dekonwolucję gwiazdek.

Mgławica emisyjna NGC 604 w M33 powinna być czerwonawa.

A tutaj dobiero na trzecim zdjęciu po zastosowaniu magicznej gumki, na siłę dało się to zrobić.

To jest pewnie wina niemodyfikowanego canona.

 

Mam nadzieję, że teraz Wam się zdjęcia lepiej spodobają.

Spróbujcie jszcze trochę delikatnie podpowiedzieć.

Pozdrawiam

1aa.jpg

2bb.jpg

3cc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dużo lepiej. Tło ma zabarwienie nieco idące w czerwień - postaraj się uzyskać równomierny, szary kolor. Widać to na histogramie - podstawowa zasada to to, żeby 3 piki histogramu były w jednym miejscu, wtedy tło ma neutralny kolor. Tło jest również nieco za ciemne. Dodatkowo w którymś etapie zgubiłeś (wyciąłeś) sygnał tła z lewej strony - brakuje tam szumu :)

Gwiazdki już od pierwszej z tych wersji są nieładne - białe placki ze skokowymi przejściami. Gwiazdy powinny zmieniać jasność równomiernie, a nie białe/czarne. Przez to prawie nie masz koloru na gwiazdach. Na wykresie jasności od położenia takiej gwiazdy powinien być stożek, a jest walec. To zapewne wina zbyt agresywnej obróbki gwiazd. Nie powinieneś potrzebować wyostrzania gwiazdek, to dodatkowo pogarsza ten problem. Choć on jest już mocny przed wyostrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ps pobierz sobie dodatek HLVG ale uzywaj go z rozwaga i na poczatku processingu. W pozniejszym etapie obrobki plugin zamienia zielone pixele na czarne i ..... jak mowilem trzeba uważać.

 

Wielu zaawansowanych go nie uzywa ale na początek to dobry dodatek.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim też takie coś wyświetla, choć nie tak ładnie. Ale generalnie to widać na zdjęciu na oko - jest biały, przepalony placek, a zaraz obok ciemne tło, praktycznie brak stanów pośrednich. To oznacza, że ta górka na wykresie 3D będzie miała płaski wierzchołek, a wiec będzie zła. Jasność ma się zmieniać łagodnie, wtedy gwiazda jest ładna, a na wykresie spiczasty stożek.

Świetny programik, pozwoliłem sobie zrobił małe zestawienie :)

giazdy.jpg

Z prawej są walce, o których mówiłem, z lewej stożki, a na środku takie łagodne górki :) Z lewego obrazka widać, skąd pochodzi określenie "ostre zdjęcie", stożki mają mieć ostry szpikulec :)

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwidocznił też, że masz również źle obrobione, walcowate gwiazdy :P

a nie..... podkrecilem troche scrollem myszki w poprzedniej wersji.

zapewne z MWFocuserem bedzie jeszcze lepiej :-)

 

oto oryginal.

zas4.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ps pobierz sobie dodatek HLVG ale uzywaj go z rozwaga i na poczatku processingu. W pozniejszym etapie obrobki plugin zamienia zielone pixele na czarne i ..... jak mowilem trzeba uważać.

Ja używam również w połowie i na końcu processingu. Robię źle?

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam również w połowie i na końcu processingu. Robię źle?

 

P.

nie mi oceniac twoja wiedze i postepowanie.

 

dlaczego tak napisalem? poniewaz widzialem na tym forum ze kiedys ktos pisal, zeby stosowac go na poczatki (strong) i srodku prosessingu (medium) a nie na koncu. na zoomie bylo widac, ze w miejscu zielonych pixeli pojawily sie czarne plamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.