Skocz do zawartości

Filtr Słoneczny Baader Solar Filter ASTF 140 mm


Gaius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Miał ktoś do czynienia z tym filtrem słonecznym:

https://deltaoptical.pl/filtr-sloneczny-baader-solar-filter-astf-140-mm,d3692.html? Warto w niego zainwestować, czy lepiej zrobić sobie samemu oprawkę z folią Baadera? Tak naprawdę nie wiem czy same filtry czymkolwiek się różnią i czy w konsekwencji będą dawały odmienne obrazy Słońca. Zastanawiam się też czy ten filtr z Delty pasowałby na tubus Nexstara 6?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź na przeczekanie... za kilkanaście złotych zrób sobie sam taki filtr.

Ponieważ cena jest jak najbardziej zaporowa (lub mówiąc inaczej: oni nie chcą tego sprzedać),

rynek niedługo ją zweryfikuje i będą musieli ją poważnie obniżyć. Wtedy sobie kupisz. :yes:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce go używać wyłącznie do wizuala w nexstarze 6. Mam folie Baadera , która mi została z GSO 10, ale nie mogę znaleźć żadnej sensownej obudowy na sct. I pomyślałem żeby kupić jakis gotowy filtr. Cena tego wskazanego przeze mnie jest wysoka i zastanawiam się czy różni się on właściwościami od folii Baadera która już mam. Jeżeli nie, to chyba będę musiał skonstruować coś samemu:) tylko przy tych samodzielnych konstrukcjach zawsze jest strach, że jak trochę mocniej zawieje to...

Edytowane przez Gaius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie, to chyba będę musiał skonstruować coś samemu:) tylko przy tych samodzielnych konstrukcjach zawsze jest strach, że jak trochę mocniej zawieje to...

Jeśli oprawę zrobi się solidnie a nie metodą "w 5 minut" to nie ma najmniejszej obawy by mogła zostać zerwana czy zniszczona przez wiatr.

W dziale ATM jest kilka tematów o budowie opraw na filtr słoneczny, np. na swój 6 calowy refraktor wykonałem taką oprawę:

http://astropolis.pl/topic/48890-filtr-sloneczny-na-refraktor-150750/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zupełnie "na lenia" pójść. Do refraktora 120 kupiłem takie coś http://teleskopy.pl/Oprawa-na-filtr-s%C5%82oneczny-do-refraktor%C3%B3w-120-mm-teleskopy-1833.html + samodzielnie przykleiłem folię i działa. Tylko w przypadku tych opraw warto przymierzyć - może nie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oprawę zrobi się solidnie a nie metodą "w 5 minut" to nie ma najmniejszej obawy by mogła zostać zerwana czy zniszczona przez wiatr.

W dziale ATM jest kilka tematów o budowie opraw na filtr słoneczny, np. na swój 6 calowy refraktor wykonałem taką oprawę:

http://astropolis.pl/topic/48890-filtr-sloneczny-na-refraktor-150750/

Nie no, to już widzę pełna profeska jest. Nie chciałbyś sprzedawać takich opraw? naprawdę fajny pomysł :) Niestety nie mam takich zdolności manualnych. Nie kupię w takim razie tego filtra, bo cena jest jednak zbyt wysoka, tym bardziej, że mam duuuużą folię Baadera nd 5.0 i spróbuję coś wykombinować samemu. A gdyby nałożyć folię na tubus i przytrzymać ją dużą gumką recepturką? :) żartuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że mój projekt się spodobał :) Nie plamuje wykonywania takich opraw na sprzedaż, wykonanie kila godzin zajmuje, ale jak się robi dla siebie to wiadomo- sama przyjemność :D

Większych zdolności manualnych do tego nie trzeba, jedynie chęć do majsterkowania i kilka podstawowych przyborów i narzędzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.