Skocz do zawartości

Barwa M31


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Wczoraj ogladalem sobie przez lornetke BPC20x60, M31. Piekna. Mam pytanie. W/g wszelakich zdjec i programow astro, galaktyka ta winna byc niebieska ew, niebiesko fioletowa. Tymczasem nie dosc ze byla bardziej "przezroczysta" niz moglem sie spodziewac ogladajac w/w. zdjecia, to nie bylem w stanie dostrzec jej niebieskiego odcienia. Czy ja za duzo wymagam, czy to jest slawetne "zolte szklo" BPC? W sumie to cos z tymi kolorami u mnie chyba nie tak i w lornecie i w telepie cienko u mnie z bawami. Wszystko jest jakies takie szaro niebieskawe. W dzien kolory ok, w nocy moge powiedziec "jestem pewny ze ta gwiazda jest czerwona, zolta, niebieska itd..." co njwyzej o 5 - 10% gwiazd. Reszta wydaje mi sie biala. Z drugiej strony widze pieknie barwy logo linii lotniczych na statecznikach podchodzacych do ladowania na okeciu samolotow. O co tu chodzi i gdzie tu sprawiedliwosc ja pytam. Dlaczego stary ruski Tupolew jest bardziej kolorowy niz M31?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do M31 i wszystkich innych DS'ów pamietaj kolorów nigdy nie dostrzeżesz pomimo tego że na zdjęciach wygladają kolorowo dlatego że oko jest mniej czułe niż klisza fotograficzna wprawdzie mgławice rzeczywiście są kolorowe ale to barwne swiatło jest na tyle słabe ze nasze oczy tego nie wychwycą a co do gwiazd to większość jest biała :roll: :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na siatkowce wystepuja dwa typy komorek swiatloczulych. Czopki sa malo czule na swiatlo, ale doskonale odwzorowuja barwy. Za ich pomoca widzimy w dzien. W nocy (i w ogole przy slabym oswietleniu) czopki nie daja juz rady i wlaczaja sie preciki. Sa one bardzo wrazliwe na swiatlo, ale niestety prawie niewrazliwe na kolory.

Dlatego patrzac na jasna gwiazde czy podswietlony statecznik Tupolewa widzisz piekne kolory, a slabe gwiazdy i obiekty mglawicowe wydaja sie biale lub szarawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za informacje. Rozumiem, ze kupowanie coraz drozszej (coraz lepszej, czulszej) optyki nic tu nie zmieni. Czyli czy bede patrzyl przez BPC czy Fujiniona i tak barw nie zobacze, i nie ma co kredytow brac.

 

Oczywiscie, ze zmieni :shock: Sprzet o dwukrotnie wieksze aperturze zbierze cztery razy wiecej swiatla, i te gwiazdy, ktore wydawaly sie biale w mniejszym sprzecie moga nagle nabrac koloru. Poza tym w drozszym/lepszym sprzecie bedziesz mial lepsza ostrosc i mniejsza aberracje chromatyczna, co sprawi, ze kolory beda czyste i wyrazne, a nie blado-rozmyte :salu:

Naturalnie M31 nadal bedzie szara, ale ponoc w teleskopie od 25cm wzwyz mozna sie juz dopatrywac kolorkow w M42.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie M31 nadal bedzie szara, ale ponoc w teleskopie od 25cm wzwyz mozna sie juz dopatrywac kolorkow w M42.

 

Co na to TUR? Może w wolnej chwili będzie mógł stworzyć listę obiektów gdzie widać kolory przez 50cm działko? W ten sposób odpowie jednocześnie na pytanie czy warto sprzedawać nerkę ... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50-tką Tura lookaliśmy zeszłej zimy w dobrą pogodę na M42 i rzeczywiście widać było pomaranćzową krawędź centralnej ,najjaśniejszej części mgławicy partrząc przez okular Lantanowy SWA 23mm, (Emde, to przez naszego Lantana 2" było to pięknie widać przy 100x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie jednak nawet 50cm to za mało na kolorowe doznania (może poza kilkoma, kilkunastoma najjaśniejszymi obiektami)? Nie chodzi oczywiście o widoki jak na zdjęciach z Hubble'a tylko, żeby było widać, że to co widzimy to nie szara mgiełka tylo wyraźnie coś co ma kolor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolorów najlepiej dopatrywać się na mgławicach planetarnych, np. saturn. w 50-tce przentuje się wspaniale w kolorze zielonym.

Mgławice dyfuzyjne, emisyjne i galaktyki pozostaną szare, choć pewnie znajdzie sie wiele osób, które rzekomo coś tam widziały kolorowego.

 

Pozdro

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamietac, ze ludzie maja bardzo rozna zdolnosc widzenia barw w ciemnosci. Sa nawet tacy, dla ktorych wszystkie gwiazdy ogladane golym okiem sa biale. Byc moze dlatego jeden zobaczy kolor M42 przez 25cm, a inny moze go nie dostrzec nawet przez 50cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już poprzednicy napisali kolorki dużym teleskopem można dostrzec w małych i zwartych mgławicach planetarnych i w sercu M42, bardzo ważne jest naprawdę czarne niebo i wypoczęty wzrok obserwatora :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.