Skocz do zawartości

M31 z 50mm


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Nauczyłem a raczej doświadczyłem nowej rzeczy - zmiana ostrtości po upływie pewnego czasu ze spadkiem temperatury. Robiłem to zdjęcie 50mm 1.8 MKII - niestety plastik gdzie nie spojrzeć i w miarę spadku temperatury i upływu czasu ostrość uciekała niemiłosiernie. Dziś jak pogoda pozwoli zamierzam jednak kontrolować ostrość co powiedzmy 10 klatek bo ten kadr robiłem na zasadzie - sprzet w ogródku ja w domu przed tv bez żadnej kontroli przez czas trwania 80 klatek. Drzew nie uniknę. Dymu z domku na przeciwko również ale mimo to walcze :) staram się też mniej agresywnie pracować krzywymi. Nie wiem rowniez czy wyostrzanie robić na TIFF w PS czy w Irfan View jak już zapisuje do JPG'a?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, nigdy nawet nie myślałem, żeby refocusować obiektyw. Ale policzyłem. CFZ na tym obiektywoe to ok 8 um. Natomiast na 50 mm plastik przy zmianie temp o 5 st przesunie się o ok 13 um. Moim zdaniem taka zmiana nie powinna być zauważalna, z uwagi na maskę beyera i wady optyczne. Być może na 10 st będzie jakaś zmiana. Oczywiście obliczenia są przybliżone, bo obiektyw to nie jednolity walec z PCV jak założyłem :) I nie ma długości takiej, jak ogniskowa.

A co do obróbki, to wszystko na tiff! Jpg dopiero przed wysłaniem na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie wyszło. Jednak 60s to zdecydowanie za krótko. Jeszcze przy 50mm i takim montażu jaki posiadasz. Ja robiłem ostatnio testowo na EQ 3-2 (wyosiowana prawidłowo lunetka) przy 250mm, czas 236 sek i nawet fajnie wyszło. Spróbuj zdecydowanie dłuzsze czasy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miales na obiektywie jakas grzalke, ktora mogla sie ciagnac?

jezeli nie miales, to moze obiektyw zaparowal.

 

Ja u siebie gdy robie Cannem to mam wlaczone grzalki, ale i tak kontroluje czy dzialaja i jest wszystko ok. Co ok godzine.

Canona mam podpietego pod laptop, wiec w momencie gdy splywa klatka w raw+pauza miedzy klatkami+pauza miedzy podniesieniem lustra a otwarciem migawki do kolejnego zdjecia to mam ok 4sek na podejcie do sprzetu, zaswiecenie w obiektyw latarka i kontrola szkiel bez zadnej szkody dla zbieranego materialu.

 

Nie wiem rowniez czy wyostrzanie robić na TIFF w PS czy w Irfan View jak już zapisuje do JPG'a?

 

irfanview do obrodki astro :buahaha:

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

irfanview do obrodki astro :buahaha:

 

Tomku - sprostowanie bo jakoś źle zrozumiałeś - Irfan View używam do ostatecznej zmiany formatu z TIFF, który wcześniej obrabiam w PS i FittsWork, na jPG, który zapisuje sobie i wstawiam na forum. W irfanView nie obrabiam zdjęcia poza ewentualnym shift + s czyli wyostrzenie. Niestety PS CS4 który posiadam nie zapisuje w JPG - nie mam takiej opcji w "zapisz jako" do wyboru jak JPG dlatego IRfana uzywalem do tej funkcji ot i tyle :) Tak naprawdę mimo już 2 lat zabawy w to hobby, dopiero teraz mogę mu poświęcić więcej czasu i się czegoś uczyć więc nie śmiej się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety PS CS4 który posiadam nie zapisuje w JPG - nie mam takiej opcji w "zapisz jako" do wyboru jak JPG dlatego IRfana uzywalem do tej funkcji ot i tyle :) Tak naprawdę mimo już 2 lat zabawy w to hobby, dopiero teraz mogę mu poświęcić więcej czasu i się czegoś uczyć więc nie śmiej się :)

Jak to nie zapisuje? A zmieniłeś obrazek/tryb/8 bit na kanał przed zapisem do jpg w PS?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety PS CS4 który posiadam nie zapisuje w JPG - nie mam takiej opcji w "zapisz jako" do wyboru jak JPG

W CS3 jest "Save for web and devices" i wtedy możesz zapisać do jpg. Oczywiście wcześniej można/trzeba zmienić rozdzielczość obrazka.

 

BTW: Szkoda że kadru nie dałeś trochę niżej, tuż poniżej kadru była M33.

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze moje spostrzeżenie: 80 minutowych klatek i 25 darków a fotka jakaś taka "niewyraźna" . Proszę mnie źle nie rozumieć, moje próby astrofoto są mniej niż ubogie - ale porównałem ją z moim ujęciem, jednym z w ogóle pierwszych w moim życiu. Już dokładnie nie pamiętam, ale było to kilka 30 sekundowych klatek bez darków, przy ISO 1600, aparat Sony Nex 5N, ogniskowa - nie pamiętam, ale najniższa w setowym obiektywie jest 18mm i chyba taka była. Fragment Drogi Mlecznej z Kasjopeją i Perseuszem a przy okazji - co mnie absolutnie zaskoczyło - fragment Andromedy z M31. Z tych kilku fotek czeski kolega upiekł jedną:

Milky%20Way%20%20%20Zbygniew.jpg

 

Nawet nie chodzi mi w tym miejscu o jakieś porównania, ale nasuwa mi się refleksja: na ile jakość nieba wpływa na nasze wysiłki i czy warto poświęcać tyle czasu na eksperymenty i obróbki gdy to niebo jest zaśmiecone.

Odpowiem sam sobie : może warto, zawsze człowiek coś się nowego nauczy... :)

 

Pstrykałem sobie w Sobolowie, woj. małopolskie chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.