Skocz do zawartości

H-Alpha - początek


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio stałem się posiadaczem filtru Baader H-Alpha 35 nm.

Podczas ostatniej sesji zrobiłem jedną niestety tylko klatkę 10min.

Z powodu problemów z guidingem i kilkunastostopniowym mrozem więcej się nie udało, ale to i tak tylko próba...

Wyszło to co na załączonej fotografii

L_2016-01-22_23-10-03_0003_ISO800_600s.JPG

Teraz zastanawiam się co dalej?

Czy to jest prawidłowy efekt fotografowania z użyciem tego filtra, Canona 400D (z usuniętym filtrem UV/IR) i ED-ka 80?

Czy da się z tego zdjęcia coś wyciągnąć? Widać tylko jednolite czerwone tło i gwiazdy... (w centrum Alnitak).

Zastanawiam się czy może użyłem niewłaściwe ustawienia aparatu - może powinienem użyć trybu monochromatycznego?

Co robię nie tak? Może ktoś opisze jak zbierać taki materiał i przygotować do obróbki, bo nie znalazłem żadnego tutoriala ani opisu.

 

Jeszcze jedno pytanie przy okazji:

zauważyłem, że wszystkie zdjęcia wykonane moim Canonem posiadają poziome czerwono-brązowe poziome pasy.

Po zestacowaniu pasy widać wyraźnie i nie da się tego usunąć nawet w Astronomy Tools.

Co może być przyczyną powstawania tych pasów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się z tego zdjęcia coś wyciągnąć? Widać tylko jednolite czerwone tło i gwiazdy... (w centrum Alnitak).

Tak ma byc, pszeca to filtr waskopasmowy. Przepuszcza selektywnie niewielka czesc widma, akurat ta odbierana przez nasze oko, jako czerwien. Dla koncowego efektu musisz nalozyc H-Alpha na zdjecia z pozostala czescia widma (np z innymi filtrami).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o pasy to moze byc to tzw banding.

U mnie w 50D nie bylo mowy o foceniu przy iso1600, musiałem zjechac do 800, chociaz i tak sie pojawialy. Przy klatkach 10min bylo je widac, ale przy 5min raczej byly na tyle male, ze byly akceptowalne.

Czy to takie pasy jak na podgladowym zdjeciu? nie patrz na jakosc obrobki, bo to z poczatkow moich astrofoto :-)

2015-08-11-ngc6960-podpis3-ok.jpg

 

Slyszalem, ale nie testowałem, ze mozna sie tego pozbyc skladajac materiał w Maximie.

Ja kupiłem qhy8l i po sprawie - niezbyt ekonomiczne rozwiazanie :-)

 

Filtr 35nm jest jasniejszy od 7nm i mozesz miec problemy z Ksiezycem i LP...

Mi zawsze polecano zakup tego drugiego.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ma byc, pszeca to filtr waskopasmowy. Przepuszcza selektywnie niewielka czesc widma, akurat ta odbierana przez nasze oko, jako czerwien. Dla koncowego efektu musisz nalozyc H-Alpha na zdjecia z pozostala czescia widma (np z innymi filtrami).

Ok. A gdybym chciał samo H-Alpha? Jak się za to zabrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przygladajac sie Twoim gwiazdkom mam watpliwosc co do ich ostrosci....

ggg.jpg

 

po wykonaniu split channels w R jest tylko białe tlo - wskazuje to na przeswietlony kanał R.

zakladam ze zdjecie robiles gdy swiecił ksiezyc. jezeli tak to poczekaj az ucieknie i cyknij jeszcze raz.

czy w okolicy masz duze LP?

 

a moze o te pasy Ci chodzi? Kanał B.

Oczywiście pliki sciagane z aparatu to RAW. Tak?

blu.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przygladajac sie Twoim gwiazdkom mam watpliwosc co do ich ostrosci....

attachicon.gifggg.jpg

 

po wykonaniu split channels w R jest tylko białe tlo - wskazuje to na przeswietlony kanał R.

zakladam ze zdjecie robiles gdy swiecił ksiezyc. jezeli tak to poczekaj az ucieknie i cyknij jeszcze raz.

czy w okolicy masz duze LP?

 

a moze o te pasy Ci chodzi? Kanał B.

Oczywiście pliki sciagane z aparatu to RAW. Tak?

attachicon.gifblu.jpg

 

Co do ostrości, zgadza się. Po wstawieniu filtra nie dokonałem korekcji ostrości, chodziło o test i ogólną orientację jak działa ten filtr.

Patrząc na histogram w APT, w którym zbieram materiał, to rzeczywiście potwierdza się, że klatka jest przepalona: wykres R uciekł w prawo poza skalę.

Faktycznie, Księżyc w pełni świecił tej nocy bardzo blisko. Nie sądziłem, że jego wpływ będzie taki duży.

 

Pasy, które pokazałeś w kanale B są identyczne jak na poniższej klatce przykładowej.

Zauważyłem, że na każdym zdjęciu są inne jeśli idzie o intensywność, ale wspólną cechą jest to, że są na całej klatce, poziome i bardzo wąskie.

Poniżej pojedyncza klatka 60 sekund:

L_2015-12-30_20-53-18_0013_ISO800_60s.JPG

Po złożeniu (chyba wypadkowa) wszystkich pasów powoduje, że pasy tracą regularną formę i rozkładają się nieregularnie na powierzchni zdjęcia.

Zauważyłem, że występują tylko w kanałach czerwonym i niebieskim.

Tu materiał po zestacowaniu w DSS, jeszcze przed obróbką:

Autosave1.jpg

Tutaj pokazuję pliki jpg, ale oczywiście używam plików CR2, a potem tif.

Jakieś sugestie...?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem w 450d że pasy (takie jak u Ciebie po zestackowaniu) pojawiają się gdy klatka jest zbyt mało naświetlona - jeśli histogram nie jest odsunięty od lewej strony o jakieś 15-20%. Przy bardziej naświetlonych klatkach problem jest znacznie mniejszy. Te paski co pokazałeś na pojedynczej klatce są dziwne - może jakieś tętniące zasilanie (Canon zasilany z baterii czy z zasilacza?) może silnik motofocusa lub coś innego sieje zakłócenia (?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zauważyłem w 450d że pasy (takie jak u Ciebie po zestackowaniu) pojawiają się gdy klatka jest zbyt mało naświetlona - jeśli histogram nie jest odsunięty od lewej strony o jakieś 15-20%. Przy bardziej naświetlonych klatkach problem jest znacznie mniejszy. Te paski co pokazałeś na pojedynczej klatce są dziwne - może jakieś tętniące zasilanie (Canon zasilany z baterii czy z zasilacza?) może silnik motofocusa lub coś innego sieje zakłócenia (?)

 

Obejrzałem trochę różnych swoich klatek, i tych z mniejszym czasem, i tych dłużej naświetlanych.

Mogę potwierdzić, że zgadza się to z grubsza z Twoimi spostrzeżeniami.

Te naświetlane krótko najczęściej mają pasy,

a te z długim czasem naświetlania, gdzie histogram jest dalej od lewej krawędzi skali,

najczęściej są tej wady pozbawione.

I tu już byłbym spokojny, że przyczyny powstawania pasów są znane, gdyby nie to słowo najczęściej.

Sprawia to, że i tak po zestackowaniu prawidłowo naświetlonych klatek problem pasów może się pojawić.

W międzyczasie, zmieniłem również zasilacz na inny - bez poprawy. Motofokusa nie używam.

 

Tak więc temat pozostaje otwarty, ponieważ na razie nie stać mnie na jego rozwiązanie metodą Tysona - kupno kamery :) .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski na klatce to nie problem zasilania. Ja robię tylko na zasilaniu z akumulatora i pionowe paski na klatce też występują. Jest to bardzo uciążliwe ale w astronomy tool jest filtr, który trochę je usuwa. Podobno jest to problem związany ze specyfikacją matrycy i jest efektem ujemnym zbyt mocnego wyciagania (jest to tzw, banding czyli pziome pasy z szumu matrycy).

Edytowane przez dargeo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paski na klatce to nie problem zasilania. Ja robię tylko na zasilaniu z akumulatora i pionowe paski na klatce też występują. Jest to bardzo uciążliwe ale w astronomy tool jest filtr, który trochę je usuwa. Podobno jest to problem związany ze specyfikacją matrycy i jest efektem ujemnym zbyt mocnego wyciagania (jest to tzw, banding czyli pziome pasy z szumu matrycy).

 

Próbowałem z pomocą tego filtra z Astronomy Tool coś z tym zrobić, ale nie osiągnąłem widocznych pozytywnych efektów jego działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banding w Canonach był i jest. Jest to niestabilność matrycy (biasy, darki ani inne rzeczy tu nie pomogą bo te pasy są wrzucane trochę losowo (ale nie do końca). To jest jedna z podstawowych różnic (wad) dslr vs kamera. Przyszło mi do głowy coś innego - Twoje pojedyncze klatki z tymi "drobnymi" pasami są naprawdę dziwne (ja u siebie tego nie mam). Może podczas modyfikacji aparatu coś nie zostało przy matrycy dobrze podłączone/źle ekranuje/nie ma "masy"/... gdybam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aparat podlaczasz bezposrednio do kompa, czy przez jakies usb huby?

czy problem pojawia sie od zawsze, czy jedynie gdy stosujesz filtr Ha?

przy jakim iso pojawia sie problem? testowales 800, 1600?

 

sprawdzales na innym kablu usb?

 

 

 

 

U mnie aparat jest podłączony do laptopa via usb-hub, do którego podłączona jest też kamera do guidingu i migawka aparatu.

Od huba kabel usb 5metrów do kompa. Nie próbowałem z innym kablem.

Filtr Ha użyłem tylko raz ostatnio, problem z pasami występował już wcześniej.

Z powodu szumów używam tylko ISO 800.

 

Banding w Canonach był i jest. Jest to niestabilność matrycy (biasy, darki ani inne rzeczy tu nie pomogą bo te pasy są wrzucane trochę losowo (ale nie do końca). To jest jedna z podstawowych różnic (wad) dslr vs kamera. Przyszło mi do głowy coś innego - Twoje pojedyncze klatki z tymi "drobnymi" pasami są naprawdę dziwne (ja u siebie tego nie mam). Może podczas modyfikacji aparatu coś nie zostało przy matrycy dobrze podłączone/źle ekranuje/nie ma "masy"/... gdybam..

Sam modyfikowałem swój aparat. Wyjąłem tylko filtr UV/IR.

Twoje "gdybanie" nie jest pozbawione sensu, więc spróbuję jeszcze raz rozebrać aparat i złożyć z powrotem uważnie.

Będzie to dobra okazja do pozbycia się kilku plamek z matrycy, które widać na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5m przez huba to długo.

Czy hub ma dodatkowe zasilanie?

Jeżeli nie to tu może byś problem.

 

Sprawdź na krótszym kablu, np 2m bezpośrednio pod lapa.

 

Migawka aparatu - co masz dokładnie na myśli? Wężyk spustowy...?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5m przez huba to długo.

Czy hub ma dodatkowe zasilanie?

Jeżeli nie to tu może byś problem.

 

Sprawdź na krótszym kablu, np 2m.

Ma zasilanie, tylko nie zawsze podłączam...

Nie potrafię teraz powiązać faktu występowaniu pasów z tym kiedy miałem włączone/wyłączone zasilanie huba.

Musze to sprawdzić. Pogody brak, więc chyba na sucho, na biurku też uda mi się jakieś próby zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zasilanie, tylko nie zawsze podłączam...

Nie potrafię teraz powiązać faktu występowaniu pasów z tym kiedy miałem włączone/wyłączone zasilanie huba.

Musze to sprawdzić. Pogody brak, więc chyba na sucho, na biurku też uda mi się jakieś próby zrobić.

Zawsze podlaczaja.

W przeciwnym razie wszystko idzie laptopa.

 

W ciemnym pokoju lub szafie powinno dać radę nawet z odkrytym obiektywem z czasem 300s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku lustrzanek jakość kabla i połączenia USB nie wpływa na jakość zdjęć w żadnym wypadku. Z aparatu są wysyłane gotowe pliki, a nie dane binarne. Pliki mają to do siebie, że albo się prześlą poprawnie albo się w ogóle nie prześlą. W czasie przesyłania pliku są dokonywane różne sprawdzania błędów itp. To jest tak samo, jakbyś kopiował zdjęcie z pendriva. Czy zauważyłeś kiedyś, żeby skopiowane zdjęcie było inne, niż oryginał? Nonsens.

 

A pasy wyglądają na bardzo silne. To nie może być normalny banding. Mi to wygląda na uszkodzenie matrycy lub czegoś w okolicy. Być może w związku z modyfikacją ale niekoniecznie. Mój poczciwy Nikon nie ma takich problemów, a wy te pasiaste Canony zachwalacie :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.