Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop 250-350zł


otykarol

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedzi.
Miło patrzeć, że to forum żyje i nawet post nowicjusza wywołuje gorliwą dyskusję :)
Póki co wyłapałem, że:
- uważać na wersje marketowe
- przy małej aperturze nie zyskuję tak bardzo na lepszym świetle
- teleskop = stabilny obraz (na tym mi zależy)
- kiepski statyw jest wrażliwy na wiatr
@JSC Dzięki za linka, będę musiał zarezerwować więcej czasu, żeby to przestudiować (google tłumacznenie + niezrozumiałe pojęcia)
Dzięki za linki do aukcji, ale na początek wolałbym kupić nowy sprzęt, bo z moim brakiem wiedzy zbyt łatwo zrobić mnie w konia.
Póki co skłaniam się ku SKY-WATCHER (SYNTA) BK707AZ2, ale mam 2 wątpliwości
- @21szpak Piszesz, że dla refraktora minimum to 90mm. Czego widoczność w szczególności ucierpi przy 70mm?
- jak z tą wrażliwością na wiatr przy tym modelu? Faktycznie jest tak źle? Trzeba będzie trzymać przez cały czas teleskop, żeby nie poleciał?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki do aukcji, ale na początek wolałbym kupić nowy sprzęt, bo z moim brakiem wiedzy zbyt łatwo zrobić mnie w konia.

Póki co skłaniam się ku SKY-WATCHER (SYNTA) BK707AZ2, ale mam 2 wątpliwości
- @21szpak Piszesz, że dla refraktora minimum to 90mm. Czego widoczność w szczególności ucierpi przy 70mm?
- jak z tą wrażliwością na wiatr przy tym modelu? Faktycznie jest tak źle? Trzeba będzie trzymać przez cały czas teleskop, żeby nie poleciał?

 

 

Bezpieczniej jest kupować na forumowych giełdach. Po pierwsze tu ludzie mają większą świadomość co sprzedają i ile to jest warte. Po drugie raczej nikt nie chciałby sobie psuć reputacji dla nędznych pary złotych.
Pojęcie "dla refraktora minimum to 90 mm" jest równie precyzyjne, jak to że minimum dla refraktora to 70 mm, czy 150 mm.
Natomiast istotą problemu jest zrozumienie jakie są realne różnice między aperturą 70 mm a 90 mm.
W teleskopie 70 mm w stosunku do 90 mm (oczywiście przy założeniu, że są to teleskopy o podobnej konstrukcji i światłosile) różnica będzie taka, że ten większy pokaże obiekty o mniejszej jasności, i posiadając większą rozdzielczość, pozwoli na zastosowanie większych powiększeń użytecznych. Natomiast mniejszy teleskop da równie czysty i klarowny obraz, tyle że z wcześniej wymienionych powodów zobaczysz w nim po prostu mniej.
Natomiast oddzielnym problemem nie wynikającym z apertury jest podatność na drgania. Tutaj to kwestia montażu i statywu. Sky-Watcher BK707AZ2 sprzedawany jest z montażem AZ2, który jest dość wiotki i posiada mikroruchy tylko w osi elewacji, co znacząco ogranicza komfort obserwacji. W dodatku całość spoczywa na statywie LT2, który również jest dość słabą konstrukcją.
Dość popularny na rynku refraktor o aperturze 90 mm czyli Sky-Watcher 90/900 AZ3 sprzedawany jest z lepszym montażem, solidniejszym niż AZ2 i wyposażonym w mikroruchy w osi azymutu i elewacji, co poprawia komfort obserwacji. Całość spoczywa na solidniejszym statywie LT1. Te różnice powodują, że choć Sky-Watcher 90/900 AZ3 jest większy i cięższy od swego mniejszego brata, to całość jest stabilniejsza.
A z tą wrażliwością na wiatr, to jest tak, ze jeśli wieje tak mocno, że istnieje niebezpieczeństwo przewrócenia teleskopu, to i tak obserwacje nie mają sensu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otykarol, dołóż ze stówkę do budżetu i kup lornetę 10x50. Serio. Skoro masz samochód = dostepdo ciemnego nieba, to znika jeden z istotnych argumentów,by zaczynać nie od lornetki, a od jakiegoś b. małego teleskopu a la refraktor 70mm. Przez lornetkę zobaczysz więcej, ale nie to samo. 70 mm refraktor umożliwi Ci obserwacje księżyca, zobaczysz (ledwo) 2 ciemne pasy na Jowiszu, takoż pierścienie Saturna i... to wszystko (pomijam księżyce Jowisza, bo te są widoczne w 10x50też). Żadnych ambitniejszych obserwacji na planetach nim NIE ZROBISZ (myslę otakich rzeczach jak tranzyty cieni księżyców Jowisza, WCP, szczegóły wielkopowierzchniowe na Marsie podczas opozycji, drobne kratery na Księżycu). Do tego potrzebny jest teleskop o sporej aperturze. Lornetka natomiast umożliwi Ci zobaczenie wielu gromad otwartych (część piękne stada gwiazd, część mgiełki), kilku(nastu) gromad kulistych (niezbyt spektakularne w lornetce, po prostu odróżnialne od gwiazd), kilku galaktyk i mgławic. Refraktorem 70mm nie będzie Ci wcale łatwiej ich obserwować, a wręcz trudniej (kwestia znalezienia),co gorsza, nie będą na ogół wyglądać lepiej niż w lornetce. Piszę to z praktyki, bo miałem okazję porównać w polu mały refraktor z lornetką. Tak więc za te pieniądze, które możesz teraz wydać, astronomia lornetkowa da Ci więcej, skoro możesz ze sprzętem dotrzeć pod ciemne niebo.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze męczyły mnie małe/tanie teleskopy. Kiedyś prawie kupiłem z wyciągiem 0.96. I tak znalazłem się na astropolis. Z maleństw mam już lustro 76/350, mak90 , a kilka minut temu kupiłem refraktor Bresser 70/700. Żona mnie zabije. Nie omieszkam napisać coś o Bresser 70/700 o ile przeżyję

Dwukrotnie miałem już styczność z tym modelem i pierwsze wrażenie było ok.

 

 

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Hehe.. . Ja wczoraj chyba kupiłem (mam nadzieję, że transakcja dojdzie do skutku) od dawna poszukiwanego przeze mnie Vixena 80/1200... Żona tez mnie zabije ;) Ciekawe jak się on ma do SkyWatchera 80/600ED i achro 70/900 Bressera tudzież Soligora 93/1000. Jak sprawdzę to napiszę. :)

 

PS Teraz będę polował na Zeissa 50/540 :glodny: takie cudeńko http://www.astromart.com/images/classifieds/746000-746999/746227-3.jpg

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem w końcu SKY-WATCHER BK707AZ2.

Razem z książką "Pierwsze obserwacje astronomiczne" z Delta Optical. Nie dowiedziałem się z niej wielu rzeczy potrzebnych na start (jest jakoś chaotycznie napisana z perspektywy nowicjusza), ale uzupełniłem potrzebne informacje przeszukując Internet.

Z niecierpliwością wyczekiwałem na to, aż chmury się przerzedzą i się doczekałem - 6 marca, na dwa dni przed opozycją Jowisza, niebo zaczęło sprzyjać.

Ok. 23:00 dotarłem na miejsce położone 40km od Warszawy i namierzyłem jasną "gwiazdkę" na południu. Wszystko wskazywało na to, że jest to Jowisz.

Niestety tutaj już dostrzegłem mój pierwszy błąd (chyba jeden z tych głupich...) - pojechałem na północ od miasta, a obiekt, który chciałem zaobserwować znajdował się na południu.

 

Nie poddając się jednak, skierowałem teleskop na świecący punkt i zacząłem żonglować okularami.

Zgodnie z regułami sztuki najpierw najmniejsze powiększenie (okular 25mm, źrenica wyjściowa 2,5mm, powiększenie 28x).

Zobaczyłem duże, jednolite, białe koło.

Okazało się, że ostrość była ustawiona przy końcu zakresu. Kiedy przestawiłem ją mniej więcej na środek, zobaczyłem malutki świecący punkcik. Przy drugim końcu zakresu ostrości, znów widziałem białe duże koło. Stwierdziłem, że w takim razie ostrość musi być ustawiona mniej więcej pośrodku zakresu.

Dołączyłem soczewkę Barlowa x2. Zgodnie z moimi wyliczeniami źrenica wyjściowa miała wtedy wynosić 1,25mm, a powiększenie 56x.

Niestety w tej konfiguracji też zobaczyłem bliżej niedookreśloną plamkę.

Tak samo było przy okularze 10mm (źrenica wyjściowa 1mm, powiększenie 70x) bez i z soczewką Barlowa (wtedy dodatkowo zacząłem widzieć "plamki" - to chyba plamki na oku?)

 

Wyszedłem z poczuciem, że jeszcze wiele będę musiał się nauczyć, zanim zobaczę coś spektakularnego przez teleskop.

Ale nie wiem też, czy:

- sprzęt, który kupiłem nie jest wadliwy?

- tym sprzętem nie zobaczę Jowisza w postaci innej, niż biała jednolita "gwiazdka"?

- kiepska obserwacja była spowodowana tym, że pod obiektem świeciła łuna miasta?

- źle dobrałem okular / soczewkę Barlowa?

- źle dobrałem ostrość?

- powinienem zastosować jakiś filtr?

- tak naprawdę nie obserwowałem Jowisza, tylko jakąś gwiazdę?

- nie zrobiłem jeszcze czegoś, o czym nie mam pojęcia?

 

 

Gdyby ktoś z szanownych Forumowiczów mógł odpowiedzieć na któreś z tych pytań / dać mi jakąś wskazówkę, co poprawić / na co zwrócić uwagę przy następnej obserwacji, byłbym wdzięczny :)

 

Pozdrowienia,
Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość trzeba ustawiać przy każdej zmianie okularów, dołożeniu barlowa, kątówki. Poza tym wszystko było dobrze. Już 25mm widać tarczę planety. Więc raczej jakąś gwiazdę widziałeś.

 

Wysłane z mojego HTC One_E8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w podobnym teleskopie, Jowisza oglądałem (z najlepszymi skutkami) z okularem Plossla 10mm (4 elementowym), ale jak masz Kellnera to też dobrze, możesz też spróbować z nieco mniejszą ogniskową - zależy co kto lubi.

Pasy równikowe były spokojnie widoczne, (przy lepszym seeingu lepiej widoczne, przy gorszym gorzej). Przeanalizuj w stellarium czy aby to był na pewno Jowisz, którego widziałeś ;)Jowisza bardzo łatwo rozpoznać po jego 4 księżycach, które nawet w małym powiększeniu są widoczne jako malutkie punkciki okalające większą kropę.

satellitesJupiter25sep02_4h30tuB.jpg

 

BTW - nie musisz wyjeżdżać z miasta, aby oglądać planety. Nawet na zaświetlonym niebie planety dobrze wyglądają. Ważne jest jednak, aby nie oglądać przez otwarte okno, lub na balkonie przy otwartych drzwiach, bo to strasznie degraduje obraz.

 

PS Soczewkę barlowa, to bym sobie odpuścił w refraktorze ;)

 

PS2 Nie sądzę, aby teleskop był skopany, no chyba, ze ktoś przy nim majstrował i źle włożył soczewki (te duże z przodu) ;)

Tak wygląda teraz niebo. Ta "4" po lewej stronie Księzyca to jJowisz. Zobacz jak jest wysoko nad horyzontem (ok.40 stopni) Zobacz jakie jasne gwiazdy sa w tej chwili npo lewej i prwej stronie Księżyca (Arkturus, Procjon, Syriusz)

jowisz.jpg

 

Co do książki... Mówiłem, pisałem , prosiłem... ;)

 

http://www.megaksiaz...WmH0aAq5-8P8HAQ

 

http://www.megaksiaz...VOiMaAo0L8P8HAQ

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi - okazały się pomocne :)

2 kolejne próby za mną - i jest nadzieja!

 

Tym razem obserwacje przeprowadziłem z zacisza domowego (przy zamkniętym oknie), jako że Księżyc i Jowisz zaświecili mi prosto w okno.

Jeśli dobrze rozumiem reguły sztuki, to minusem takich obserwacji są zniekształcenia obrazu wywołane szybą i parującym powietrzem od budynku?

 

Mimo tego, obserwacja Księżyca dostarczyła mi pierwszej satysfakcji. Była pełnia, użyłem filtra księżycowego. Kratery się nie zarysowały, ale i tak było pięknie. Udało mi się też podłączyć aparat złączką T-Ring i oto efekt:

 

10649468_1092412314114239_58668054360492

 

Dzisiaj przymierzyłem się do Jowisza i udało mi się nawet zaobserwować pasy (zauważyłem, że szybkie mruganie oczami w tym pomaga). Pięknie wygląda ze swoimi 4-ma księżycami :)

 

Ok, czyli w warunkach miejskich widać planety. Ale czy poza miastem da się uzyskać lepsze efekty, niż w mieście? Czy raczej nie będzie różnicy?

 

Niestety zdjęcia Jowisza wyszły zamazane. Próbowałem różne ustawienia ISO i czasu naświetlania, ale nic nie dało rady. Myślicie, że jest sens kupować przejściówkę do projekcji okularowej przy takim teleskopie? Niebawem spróbuję zrobić zdjęcia z zewnątrz budynku, może będzie lepiej.

 

Uzbroiłem się w kompas, Stellarium na telefonie i wiedzę o liczeniu stopni wyciągniętą dłonią - teraz namierzanie obiektów powinno być łatwiejsze.

 

Faktycznie soczewka Barlowa niewiele daje. Chyba jedyne jej zastosowanie przy takim teleskopie to obserwacje Księżyca?

 

Dzięki za rekomendację książek - sprawdzę.

 

W ogóle to przyjemna zabawa z tym patrzeniem w niebo :)

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.