Skocz do zawartości

Zasilanie aparatu


Dariusz1234

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Moj sprzet to Nikon D700, na montazu EQ3-2, a niedlugo SA.

 

Jak radzicie sobie z zasilaniem aparatu (podkreslam - APARATU, nie napedu montazu).

 

Mam dwie (orginalne) baterie do aparatu, ale z moich dotychczasowych doswiadczen, to jedna materia wystarcza na max 10 ekspozycji 600 sekundowych. Ok, mam zapasowa baterie, ale wtedy jest ryzyko, ze cos porusze i ustaienie na polarna pojdzie sie pasc.

 

W galeriach, w specyfikacjach technicznych widze, ze fotki to kilkadziesiat ekspozycji po kilkaset sekund. Skad wy ludzie bierzecie prad? Doradzono mi kupno powerbanku, ktoryego 'wtyczka' jest atrapa baterii, ktora wklada sie w miejsce normalnej baterii. To pewnie rozwiazywaloby problem, tylko ze nie widze modelu, ktory wspolpracowalby z d700? Jako ze bateria EN-EL3 z nikona D700 jest stosowana w wielu innych modelach nikona, zakladam, ze to nie tylko moj problem. Jakies podpowiedzi?

 

Pozdrawiam,

 

D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie nikonowe to droga sprawa, poza tym nie wiem jak Twój, ale w moim grzeje się matryca w lewym dolnym rogu, zasilanie z prądu może pogarszać takie rzeczy. Zamienniki newell'a są tanie, a dobre, przez wielu polecane i sam z nich korzystam. Chyba najlepsze rozwiązanie. Za 150 zł już masz 3 aku, z podobnymi osiągami jak na oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, zasilacze DC In faktycznie trochę podgrzewają wnętrze aparatu bo układ przetwornicy wewnątrz wytraca sporo energii z zasilacza.

Dobrym rozwiązaniem są zasilacze adaptery bateryjne (akumulatorowe) bo dostarczają energię zbliżoną do baterii (akumulatora) i cała akcja odbywa się z dala od matrycy w zasilaczu i w adapterze.

Dla modelu D700 i pokrewnych jest taki adapter: EH-5B (zasilacz) + EP-5B (adapter bateryjny)

EH_5B_EP_5B.jpg

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz u siebie złącze zasilające w korpusie, podobne, jak u mnie. Nie musisz się bawić z atrapą akumulatora, po to jest właśnie to złącze. Niestety ta wtyczka jest dość niestandardowa i co prawda nie szukałem, ale może być problem dostać samą wtyczkę. Ja kupiłem zamiennik zasilacza sieciowego za ok 100 zł do mojego modelu u chińczyków i działa dobrze. Ciebie pewnie interesuje zasilanie w polu, bez dostępu do sieci? W takim wypadku będziesz potrzebował załatwić tą wtyczkę oraz regulator napięcia z 12V na ok 8V.

 

W EQ3-2 wymiana akumulatora to nie problem, ale w SA taka wymiana oznacza konieczność ponownego ustawienia na biegun i kadrowania - bez sensu, musi być stałe zasilanie.

 

A swoją droga, strasznie krótko Ci ten aparat trzyma, wychodzi nieco ponad 1,5h. Mi w normalnej temperaturze trzyma 2-3h, co i tak jest bardzo słabym wynikiem na tle kolegów :) Chyba, że mówisz o pracy na mrozie, to wtedy faktycznie mój aparat też tylko tyle ciągnie.

 

 

Witam, zasilacze DC In faktycznie trochę podgrzewają wnętrze aparatu bo układ przetwornicy wewnątrz wytraca sporo energii z zasilacza.

Dobrym rozwiązaniem są zasilacze adaptery bateryjne (akumulatorowe) bo dostarczają energię zbliżoną do baterii (akumulatora) i cała akcja odbywa się z dala od matrycy w zasilaczu i w adapterze.

Dla modelu D700 i pokrewnych jest taki adapter: EH-5B (zasilacz) + EP-5B (adapter bateryjny)

attachicon.gifEH_5B_EP_5B.jpg

Hmm, faktycznie zasilacz do DC in ma u mnie nieco wyższe napięcie, niż bateria, bo 9V. Ale nie widzę tu żadnego sensu. Po co dawać wyższe napięcie i je zmniejszać w aparacie? W każdym razie nie sądzę, żeby zmniejszenie napięcia o ok 1V powodowało grzanie, które miałoby wpływ na zdjęcie. W każdym bądź razie, ja nie zauważyłem u siebie żadnej różnicy na darkach między zasilaniem baterią, a zasilaczem.

Podłączenie zasilacza poprzez złącze jest znacznie wygodniejsze, a do tego ciągle obecna bateria daje gwarancję, że w wypadku zaniku zasilania zewnętrznego aparat nadal działa.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos moze uzywal gotowych, regulowanych przetwornic np na LM2596 do zasilania aparatu?

http://www.aliexpress.com/item/1pc-Small-LM2596-power-supply-module-DC-DC-BUCK-3A-adjustable-buck-module-regulator-ultra-LM2596S/32606679156.html

Mam taki modul i sprawuje sie dobrze do zasilania elektroniki na 3V3 (bezprzewodowa przystawka sterujaca teleskopem: odbiornik Bluetooth - kabel RS-232 do teleskopu), obnizajac z 12V. To jest jednak znikome obciazenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest jednak znikome obciazenie...

Zmierzyłem dla mojego D80, ile bierze prądu. W czasie ekspozycji 6,1W, w czasie zapisu zdjęcia (max) 17W, standby 2,8W. Także cudów nie trzeba. Nie rozumiem tylko, po co zasilacz sieciowy, który mam daje aż 5A, jak tu nawet połowy nie trzeba.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem do zasilania zastosować powerbanka (taki do telefonów). Kompaktowe i wygodne rozwiązanie. Powinien starczyć na ok 8 godzin. Trzeba dać tylko przetwornicę z 5 na 8V. Jedyny problem, jaki widzę to to, że w czasie odczytu aparat będzie brał z akumulatora przy 5V aż 3,4A, a wydajność wyjść to max 2A. Jeśli tylko nie ma jakiegoś ograniczenia, to w impulsie mu nie zaszkodzi, a jak jest ograniczenie, to aparat może zgłupieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktos moze uzywal gotowych, regulowanych przetwornic np na LM2596 do zasilania aparatu?

http://www.aliexpress.com/item/1pc-Small-LM2596-power-supply-module-DC-DC-BUCK-3A-adjustable-buck-module-regulator-ultra-LM2596S/32606679156.html

Mam taki modul i sprawuje sie dobrze do zasilania elektroniki na 3V3 (bezprzewodowa przystawka sterujaca teleskopem: odbiornik Bluetooth - kabel RS-232 do teleskopu), obnizajac z 12V. To jest jednak znikome obciazenie...

 

Używam i dobrze się sprawują.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u znajomego widzialem zastosowany power bank o napieciu odpowiednim dla Nikona. Aku starcza na kilka godzin foecnia.

Jak chcesz to zagadaj z nim. https://www.facebook.com/jerzy.krug

znalazlem jego zdjecie

Screenshot_2016-02-10-23-18-39.png

Screenshot_2016-02-10-23-44-36.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że Darek zaczął ten wątek. Znalazłem coś takiego http://fotozakupy.pl/newell-power-bank-pb-en14-nikon-d5100d3200d3100/40473s

Myślicie, dobre będzie? W sumie chyba lepsze rozwiązanie, niż zmienianie baterii co 2 godziny.

Niby fajne, ale trochę mała pojemność. Mojego D80 by pociągnęło jakieś 4,5h, a to nie za dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że Darek zaczął ten wątek. Znalazłem coś takiego http://fotozakupy.pl/newell-power-bank-pb-en14-nikon-d5100d3200d3100/40473s

Mozna tez kupic koszyk na 6 akumulatorow R6 (niewielka pojemnosc - ok 2Ah) lub akumulator zelowy i przetwornice (znacznie wieksza pojemnosc). Rowniez laczyc kilka akumulatorow 18650.

Ladowarka dla tych ostatnich:

http://www.aliexpress.com/item/Smart-Electronics-5V-Micro-USB-1A-18650-Lithium-Battery-Charging-Board-With-Protection-Charger-Module-for/32496067494.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.