Skocz do zawartości

Pierwsza kamera


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

W innym wątku rozpisywałem się na temat kamer przemysłowych. Tematu nie zarzuciłem, pewne inwestycje i próby już poczyniłem, ale... potrzebna byłaby mi też "normalna" kamera. Nie potrafię jednak dokonać sam wyboru, bo kamery są albo "planetarne" albo do DS-ów. Tymczasem ja chcę... łapać planetoidy. Także te słabe. A przy tym chciałbym poeksperymentować z rejestrowaniem zjawisk zakryciowych. Astrofotografią mgławic i galaktyk zajmował się nie będę.

Liczę, że pomożecie mi wybrać kamerę do moich celów.

 

Mam Celestron NexStar 8 SE (D=203mm, F=2032mm). Kamera, której do niego potrzebuję:

 

- musi być czuła - obecnie podłączam Nikona D5000 i przy czasie naświetlania 30 sek. uzyskuję obrazy gwiazd 16 mag (przy słabej pogodzie), oczekiwałbym co najmniej tego samego

- musi móc nagrywać filmiki co najmniej 30 fps, rejestrując przy tym gwiazdy do ok. 12 mag

- nie potrafię policzyć jaką uzyskam rozdzielczość zdjęcia, ale nie chciałbym by była ona niższa niż możliwości teleskopu; to samo dotyczy pola widzenia - nie chciałbym, by kamera obcinała obraz. Nikon zapisuje mi 4288x2848 choć nie wiem jak to się ma do rozdzielczości jego matrycy

- spokojnie może być monochromatyczna.

 

Pzdr,

Gajowy

 

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie potrafię policzyć jaką uzyskam rozdzielczość zdjęcia, ale nie chciałbym by była ona niższa niż możliwości teleskopu; to samo dotyczy pola widzenia - nie chciałbym, by kamera obcinała obraz. Nikon zapisuje mi 4288x2848 choć nie wiem jak to się ma do rozdzielczości jego matrycy

http://pl.wikipedia.org/wiki/Astrofotografia#Wzory_przydatne_w_astrofotografii
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie istnieją kamery, które potrafią rejestrować 30 fps na zakrycia i 30s z niskimi szumami na planetoidy. Kamery planetarne przy 30s mają więcej hotpikseli, niż obrazu, a kamery DSowe mają max ok 1fps. Czyli albo dwie kamery albo... Są takie nowości, jak chłodzone kamery planetarne. Może to byłoby wyjście. Ale tanie nie są. Ja się w ten temat na razie nie wgłębiałem i nie pamiętam konkretnych modeli. Chyba np ZWO robiło taka kamerę.

 

Ogarnięcie całego pola widzenia teleskopu (o ile da się w ogóle ściśle zdefiniować jego wartość) będzie wymagało dużej matrycy, coś w okolicy fullframe. A taka matryca w kamerze astro to koszt kilkudziesięciu tysięcy i brak szans na 30 fps. Do tego po co Ci pole widzenia do planetoid i zakryć, skoro to punktowe zjawiska? Moim zdaniem bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo przydatne wzory. Wynika z tego, że przy długich ogniskowych przeciętnych rozmiarów matryce (kilka na kilka mm) dadzą obrazy o dosyć małych rozmiarach kątowych. Czy przy stosowaniu większych czipów (w Nikonie mam 23.6 x 15.8 mm) na obrzeżach ujawnią się jakieś wady? Nie potrafię tego póki co ocenić, bo na razie moje fotki to jedna wielka wada ;-).

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na azymutalnym montażu o niezbyt dokładnym prowadzeniu z długoogniskowym SCT do tego na maksymalnej rozdzielczości fotografowanie nawet planet nie będzie łatwe. Gwiazdy 12 mag na 1/30 sekundy może być ekstremalnie ciężko jeżeli w ogóle.

 

Mam kilka 30 sek ujęć "punktowych". Tak gdzieś co 5-10 zdjęcie wychodzi poprawnie (co ciekawe, na wschód od południka wszystkie zdjęcia są mocno pojechane, widocznie NexStar jest na zachodni rynek ;-) ). Bez klina się nie obejdzie.

 

A co do zasięgu - jeśli będzie tak jak mówisz, to pozostanie łapanie zakryć kamerami analogowymi/przemysłowymi.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo przydatne wzory. Wynika z tego, że przy długich ogniskowych przeciętnych rozmiarów matryce (kilka na kilka mm) dadzą obrazy o dosyć małych rozmiarach kątowych. Czy przy stosowaniu większych czipów (w Nikonie mam 23.6 x 15.8 mm) na obrzeżach ujawnią się jakieś wady? Nie potrafię tego póki co ocenić, bo na razie moje fotki to jedna wielka wada ;-).

 

Pzdr,

Gajowy

Poczytaj o winietowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej!

Odświeżam wątek, bo zabrałem się dziś za analizę zdjęć (filmów) testowych jakie zrobiłem kamerą WAT-120+ dwa tygodnie temu. Na moim NexStar 8" SE kamera w trybie max. prędkości 25FPS rejestruje obiekty do ok. 10-10.5 mag.

Czy skrócenie ogniskowej przy tej samej średnicy zwierciadła zwiększy zasięg?

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.