Skocz do zawartości

Niewiarygodna M31 by Domek


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Poprosilem Domka o pozwolenie na publikacje tej fotki, bo moim zdaniem nikt jeszcze czegos takiego nie popelnil - w tym kraju ofcoz ;) W kazdym razie, dla mnie to rewelacja i szkoda, aby przeszla ona bez echa. Dominik zgromadzil juz sprzet, ktory pozwoli mu stac sie polskim "Gendlerem" i mam nadzieje, ze to co pokazal to dopiero poczatek!!!

 

Wiecej fotek i info o dzialalnosci Domka znajdziecie na jego stronie. Polecam lekturze!

http://www.astrofotografia.zone.pl

m31_12092004_lrgb_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie, to az prosi sie o docykanie reszty. Jakosc po zmniejszeniu takiej mozajki bedzie SZOKUJACA!

 

Teraz poczytalem na Domkowej stronie, ze to TMB jednak nie jest astrografem, a "zwyklym" 3-elementowym apo. W zwiazku z tym ciekawi mnie, czemu pozbyl sie TV101 4-elementowy z idealnie plaskim polem. Czy zadecydowala dluzsza ogniskowa? Czy field flattener da taka jakosc, jak z TV?

 

Sporo tych pytan, ale temat zaiste ciekawy.

 

PS. Czy ten TV101 zostal w kraju, czy spyliles za granice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, w sumie zmusiłeś mnie do wypowiedzi. Zarejestrowałem sie wiec ponownie i zobaczymy co z tego wyniknie. Mam nadzieję, że będę mógł zostać z Wami na trochę dłużej.

 

TMB 115 jest bardzo dobrej jakości Apochromatem i jest to sprzęt ... przejściowy. W sumie chciałem kupić Takahashi FSQ106 ale dostałem bardzo dobrą ofertę na TMB i zaryzykowałem.

 

Tak czy siak TMB 115 jest sprzętem przejściowym bo postanowiłem jako bardziej docelowy nabyć TEC140. Tak, tak, to jest to co ma Przemas. Niestety na TEC-a jest spora kolejka - trzeba będzie poczekać około roczku ale możliwe, że krócej jak ktoś zrezygnuje z zakupu i zwolni miejsce w kolejce.

 

TV101 to jest super sprzęcik (nie chaiłem go sprzedawać ale znajomy mnie namówił aby spróbować czegoś innego). Został w Polsce a ja skończyłem na razie z TMB 115. Jakość optyki TMB jest naprawdę bardzo dobra i często obiektywy TMB są określane jako Super Apochromaty. Jednak TMB z tubą CNC jest nieprawdopodobnie ciężki. Dla mnie nie ma to znaczenia ale ponad 12kg z diagonalem (bez okularu) nie da się powiesią na przeciętnej klasy montażu (szczególnie do CCD).

 

To zdjęcie M31 jest połaczeniem zdjecia z TMB i TV101. Luminancja jest z TMB a kolor z TV101.

 

Tutaj można zobaczyć oryginalne zdjęcie M31 z TV101, które zostało wykorzystane do pokolorowania zdjęcia z TMB 115: http://www.astrofotografia.zone.pl/dso/m31/m31_vb.html

 

To nie jest na 100% moje ostatnie słowo w kwestii M31 (postaram się powalczyć z mozaiką tej galaktyki) ale teraz moim celem będzie chyba M33 - w zasadzie znowu jądro tej galaktyki bo cała się nie zmieści na chipie HX-916.

 

Pozdrawiam forumowiczów Astro-Forum,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu dużo gadać , witaj Dominik ponownie na forum :Beer: Jak zrobisz jakiś fajny zakamarek wszechwświata to daj na zagadki bo tam na swoje już patrzyć nie mogę :D . No i gratuluję refraktora , ja docelowo planuję zakup Pentaxa 105 SDP ale dopiero na wiosnę przyszłego roku . Widzę że w Warszawie rodzi się prawdziwy Dream Team astrofoto :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB 115 jest bardzo dobrej jakości Apochromatem i jest to sprzęt ... przejściowy. W sumie chciałem kupić Takahashi FSQ106 ale dostałem bardzo dobrą ofertę na TMB i zaryzykowałem.

 

Gdzie kupowales tego TMB? Przez USA, czy przez DE? FSQ106 znam bardzo dobrze i jest to chyba idealny kierunek do astrofoto. Pewnie cenowo wiele sie nie rozni od tego TMB. Nie pamietam ile FSQ wazy (mialem go w rekach), ale jakis znowu ciezki to on nie byl. Z drugiej strony na NJP mozna pocelowac w troche dluzsze ogniskowe, a to juz naprawde wielka nisza w PL.

 

Jednak TMB z tubą CNC jest nieprawdopodobnie ciężki. Dla mnie nie ma to znaczenia ale ponad 12kg z diagonalem (bez okularu) nie da się powiesią na przeciętnej klasy montażu (szczególnie do CCD).

 

No wiec wlasnie, przy twoim NJP to zadna waga.

 

To nie jest na 100% moje ostatnie słowo w kwestii M31 (postaram się powalczyć z mozaiką tej galaktyki) ale teraz moim celem będzie chyba M33 - w zasadzie znowu jądro tej galaktyki bo cała się nie zmieści na chipie HX-916.

 

Ile robisz ekspozycji i jakie czasy (w przypadku HX)? W kazdym razie jak cos masz nowego to wrzucaj, z checia bedziemy to komentowac. Tak samo w kwestaich dylematow sprzetowych. O przeszlosci nie gadajmy, po prostu sprobujmy zapomniec i tyle. Tak jakby ciebie nigdy tu nie bylo ;):P Jestem przekonany, ze na tych "drakach" wszyscy cos stracili, a na pewno nie jest za pozno, aby to naprawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupowales tego TMB? Przez USA, czy przez DE? FSQ106 znam bardzo dobrze i jest to chyba idealny kierunek do astrofoto. Pewnie cenowo wiele sie nie rozni od tego TMB. Nie pamietam ile FSQ wazy (mialem go w rekach), ale jakis znowu ciezki to on nie byl. Z drugiej strony na NJP mozna pocelowac w troche dluzsze ogniskowe, a to juz naprawde wielka nisza w PL.

 

 

TMB kupowałem przez USA w DE. W każdym razie z dostawą z Europy.

 

FSQ będzie najlepszy do CCD i szerokiego kąta. Zresztą zdjęcia z sieci z tego sprzętu są świadectwem jakości tego małego refraktorka. Myślę, że już niedługo ktoś z Warszawy takimi zdjęciami się pochwali.

 

No niestety z długą ogniskową to widzę od razu następujące dwa problemy:

1) idealne prowadzenie;

2) idealny seeing.

 

Pierwszy problem można jakoś wyeliminować ale drugi jest całkowicie niezależny od nas. Przy długiej ogniskowej i słabym seeingu gwiazdki zaczynają nabrzmiewać przy dłuższych czasach (rozmywa je seeing). Robią się nienaturalnie duże i psuje to całe zdjęcie.

Jak wiemy o idealny seeing w naszych polskich warunkach nie jest łatwo.

 

Ile robisz ekspozycji i jakie czasy (w przypadku HX)?  

 

Zasada tutaj jest prosta. Jak najwięcej ekspozycji i jak najdłuższe czasy z krótką ogniskową. To powyższe zdjęcie M31 jest to 13x120s dla luminancji. Dłuższy czas przepala już środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy siak TMB 115 jest sprzętem przejściowym bo postanowiłem jako bardziej docelowy nabyć TEC140. Tak, tak, to jest to co ma Przemas. Niestety na TEC-a jest spora kolejka - trzeba będzie poczekać około roczku ale możliwe, że krócej jak ktoś zrezygnuje z zakupu i zwolni miejsce w kolejce.

A może orthoapohromat TOA 130, zawsze to coś bardziej egzotycznego niż "zwykły" ED Triplet (TEC) :mrgreen: Do takiego cacka ja sie powoli przymierzam, za jakies... 5 lat jak uznam że nadszedł czas przesiąść sie z fs102 na coś mocarniejszego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TO prawda - TOA130 to niezly kierunek. Z tego co wiem, to tez 3 elementy, z tym ze 2 soczewki sa razem, a 3 odsunieta. Poza tym z wygladu tez kosmos ;) Na NJP jak znalazl :)

 

DOmek - mowisz, ze ktos z warszawy kupuje FSQ. To ze ty planujesz to wiem, ale czy mowisz jeszcze o kims innym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeszcze kawałek M31 z wczoraj. Może i nie warto czegoś takiego pokazywać ale takie czarno białe zdjęcie też ma swój urok. Lekko odszumione bo za mało klatek (przydałoby się tak co najmniej kilka godzin) ale nie zamierzam juz ponawiać tej próby w najblizszej przyszłości wiec dzielę się tym co mam. Swoją drogą to tego pyłu trochę tam jest :wink:

 

m31_part_16092004_800.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miło mi poinformować, że zdjęcie M31 z tego wątku zostało pokazane na Anacortes jako zdjęcie dnia - "Image of the Day". Niby nic wielkiego ale zawsze miło jak nasze zdjęcie znajduje uznanie w oczach braci astrofotograficznej nie tylko w kraju. Jeszcze raz dzięki wszystkim za ciepłe słowa zawarte w tym wątku.

 

Popatrzecie tutaj w lewym dolnym rogu ekranu: http://www.astromart.com/news/

 

A tutaj bardzo fajna galeria ze zdjęciami z całego świata (gdyby jeszcze ktos nie znał tej galerii): http://www.buytelescopes.com/gallery/

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.