Skocz do zawartości

Czyszczenie matrycy w dslr


DominikM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Po pierwsze cieszę się, że powstał ten dział. Powinno być więcej rozdziałów, które dotyczą konkretnych rozwiązań sprzętowych, np. reflektory, refraktory itp. Ale to tylko moje zdanie ;) A teraz do rzeczy. W sumie nie tak długo używam EOS'a 300D a już zauważyłem, że matryca robi się brudna. Mogę się doliczyć dwóch, a może nawet więcej takich przyciemnionych plamek na zdjęciach. Zapewne to pozostałości po wyschniętej wilgoci. Taki sam problem miałem z webkamerką - tam poprostu użyłem wacika i płynu ROWI 1015 do czyszczenia optyki. No ale w przypadku lustrzanek nie chcę być pionierem, który przeciera szlaki. Dlatego interesują mnie sposoby czyszczenia matrycy w canonie - czy ma ktoś jakieś doświadzcenie w tym względzie. Bo chodzienie co pół roku do serwisu to chyba słaby interes. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canony i tak w porownaniu z innymi dslr'ami brudza sie stosunkowo "slabo". Ale jezeli juz, to trzeba sobie jakos radzic. Waldek w Jodlowie powiedzial mi, ze najlepsza metoda to kupienie ultra cienkiego i miekkiego pedzelka i wyciganie nim brudkow (oczywiscie bez "czesania") ;)

 

Wczesniej nalezy matryce (a w zasadzie filtr) przedmuchac czysta grucha. Ale tu uwaga: mimo ze mialem kupiona specjalna gruche, to nasmarkala mi czyms tlustym na matryce!!! I to solidnie!!! Wkurzylem sie i wzialem specjalne "papierki" do czyszczenia optyki (takze okularow) oraz bardzo delikatnie (na patyczku do uszu) usunalem plamki. Tylko dotykalem, nie pocieralem. Udalo sie :)

 

Aby sprawdzic, jak wyglada stan zabrudzenia filtra (nie matrycy, bo ona jest oslonieta wlasnie filtrem IR/AA) zamykamy przyslone na maxa, kierujemy sie na cos jasnego i bialego. Nastepnie cykamy fote na ktorej wyjda ostro wszystkie syfy znajdujace sie w aparacie.

 

Do uniesienia lustra w celu wyczyszczenia filtra uzywamy specjalnej funkcji (sensor cleaning). Nalezy pamietac, aby wczesniej naladowac baterie, bo jezeli nam sie to zamknie, kiedy czyms tam majtrujemy, to pozostanie tylko wizyta w serwisie. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie użyjemy siły przy czyszczeniu matrycy tylko delikatnie przeciągniemy patyczek to pewnie będzie wszystko w porządku, tak jak jest to pokazane tu . Flata można robić i pewnie byłoby dobrze ale przy zdjęciach nie-astro byłoby to trochę kłopotliwe. A pewnie są i tacy, którym brudna matryca może spędzać sen z powiek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie dotykał matrycy tylko zdejmował flata.

 

Ty zartujesz? Flata z tysiecy dziennych fotek?

Czyscic trzeba, nie ulega watpliwosci. W przypadku robienia np. krajobrazow z zamknieta przyslona na niebie bedziesz mial czarne kropy.

 

Poza tym, nie czyscisz matrycy a filtr IR/AA. Nie zmienia to faktu, ze trzeba to robic z glowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej firmie mozna kupic SensorSwab'y. Kosztuje to kolo 290 zl.

W tygodniu zamowie je, wiec jak ktos chce sie dolaczyc to czekam na info. Jest ich tam 12 szt. wiec spokojnie mozna to podzielic na 3, 4 osoby. Do tego trzeba kupic plyn Eclipse (chyba 60 zl). Ktos wchodzi w deal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej firmie mozna kupic SensorSwab'y. Kosztuje to kolo 290 zl.

 

w której? ;)

 

W tygodniu zamowie je, wiec jak ktos chce sie dolaczyc to czekam na info. Jest ich tam 12 szt. wiec spokojnie mozna to podzielic na 3, 4 osoby. Do tego trzeba kupic plyn Eclipse (chyba 60 zl). Ktos wchodzi w deal?

 

Jeśli będziesz mógł mi to później wysłać to mogę się dołączyć na płyn i 3-4 swaby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cholera troche drogie jak dla mnie te swaby. na szczescie nie tylko dla mnie . Dzis przegladajac/czytając od podstaw to forum które darek zapodał znalazłem link jak samemu zrobic te swaby

wątek http://canon.hazan.ys.pl/viewtopic.php?t=448

 

i link z niego

http://www.pbase.com/copperhill/ccd_cleaning

 

 

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja w swoim Nikonie 100D miałem podobnie zaplamioną matryckę ale po uprzednim silnym wydmuchaniu airsprayem bardzo delikatnie przetarłem bawełnianą tkaniną owiniętą na zaokrąglonym patyczku, nie ma rzadnej ryski i matryca jest czysta. Ale starchu się najadłem :) Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.