Skocz do zawartości

SW EQ-8 Wady i zalety, czy warto kupić


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

czy może ktoś z Was jest szczęśliwym posiadaczem tego montażu?

 

Przymierzam się do zakupu lustra (RC albo Newtona) 12-14'' ogniskowa ok. 2m. To chyba najtańsze rozwiązanie zamocowania teleskopu ważącego dobrze ponad 20 kg, tylko nie mam pojęcia jak się sprawdzi w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie do końca typowe zastosowanie bo fotometria ccd gwiazd zmiennych, choć docelowo DS-y też jak opanuję warsztat.

Chodzi mi przede wszystkim o stabilność setup-u, celność go to, to czy wszystko działa, czy się nie zawiesza, kwestia luzów na przekładniach itp. Dotychczas korzystam z Newtona 200/1000 zamiennie z ED 120/900 na AZ EQ-6 + guiding na SW 80/400. Wszystko działa dobrze, jestem zadowolony, ale większej tuby na tym moncie zawiesić się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie czasy potrzebujesz do fotometrii? EQ8 to podobna półka jakości, jak reszta SW, główna różnica to nośność. Elektronika działa tak samo, więc możesz za punkt odniesienia przyjąć swój AZ-EQ6. EQ8 ma oczywiście większe ślimacznice, więc nieco PE powinno być mniejsze, ale rewelacji bym się nie spodziewał. Ma paski, ale to tak samo, jak twój mont. Na pewno guiding będzie potrzebny tak samo, jak do innych montaży dla dłuższych czasów.

Teoretycznie on ma do 50 kg, wiec Twoje 20 kg powinno dać radę pod astrofoto. Niebezpieczna jest jedynie długa ogniskowa (może nie dać rady jej wyguidować), ale do fotometrii nie powinno Ci to przeszkadzać.

Nie słyszałem, żeby ktoś na naszym forum miał EQ8, więc niestety marne szanse, że dostaniesz dokładne info od praktyków. Ja piszę przez pryzmat mojego doświadczenia z praktycznie wszystkimi "mniejszymi" montami SW i tym, co wiem z neta o EQ8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy zależą od jasności obserwowanych gwiazd. Największą dokładność pomiaru uzyskuję dla gwiazd o 5 mag. jaśniejszych od granicznego zasięgu. Przy jaśniejszych o 3 mag. błąd zaczyna gwałtownie rosnąć. Z kolei dla gwiazd znaczniej jaśniejszych pomiar przestaje być liniowy ze względu na przepalenie. Tak więc chcąc mierzyć gwiazdy +/- 15 mag. z sensowną dokładnością czasy dla lustra 12" powinny być nie krótsze niż kilkadziesiąt sekund a stosując filtry nawet kilka minut. Zdaję sobie sprawę, że guiding jest do tego niezbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Moim zdaniem spokojnie EQ-8 wystarczy do fotometrii z 12" lustrem, zwłaszcza z obserwatorium osłonięty przed wiatrem. Z tego co napisałeś wynika, że nie potrzebujesz dużego FOV?. Czyżby interesowały Ciebie zmienne w gromadach kulistych?. Trochę próbuję sił w tym obszarze, dla przykładu moja klatka z RR Lyr. w M3.

Pokazuję, bo to jest zdjęcie bez guidingu 30", z 12" Newtona zdjętego z Dobsa SW, na montażu własnej roboty, więc EQ-8 ( zwłaszcza z guidingiem) da radę.

m3single RR.jpg

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że montaż ciągnie solidnie tylko dramat z tymi plamami. Ciekawe czy ogarnąłeś problem bo trochę się zniechęciłem do kupowania RC-ka. Ja z refraktorem ED i zwykłym tanim Newtonem nigdy się z czymś takim nie spotkałem. A co do montażu to ciekaw jestem czym guidowałeś i ile czasu wyciągnie przy tej ogniskowej bez guidingu. Sprawdzałeś jaki ma PE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Tobie o te ciemne obwarzanki? - to paprochy w torze optycznym.

Nie wiem jak u Ciebie z angielskim, ale jest trochę materiałów i forum na stronie AAVSO - https://www.aavso.org/aavso-community

W niemieckim lub francuskim też by się pewnie znalazło.

 

Ogólnie w Polsce, z tego co wiem poza Tiamatem nikt się tym na poważnie (co najmniej dedykowany teleskop, montaż i kamera) nie zajmuje.

Może są osoby do których mógłbyś dotrzeć przez PTMA?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.