Skocz do zawartości

Brak kół w SCT 9,25 advanced VX


STEM

Rekomendowane odpowiedzi

Ja właśnie tak, ustawiam na "goto" tzn robię to tak :)

1. wstępnie ustawiam montaż na oko aby widzieć gwiazdę polarną przez otwór gdzie powinna być lunetka biegunowa

2. alignuję montaż "two star align" na minimum 3 gwiazdy

3. "polar align" dokładnie ustawiam na polarna za pomocą śrub na montażu

 

Wszystko pokolei pokazane jest na tym filmiku :) na początku może nieco zamotane ale po kilku razach idzie całkiem sprawnie :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ustawić sprzęt w dzień, kiedy nie ma Polarnej ani gwiazd do alingowania tak, aby w miarę idealnie w kadrze śledzić Słonko i tranzyt Merkurego :) :) :)

Pamiętajcie, że w mieszkaniu lub na balkonie kompas nie wskazuje północy tylko inwencję twórczą zbrojarzy :) :) :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki montaż i potwierdzam, że Polar Align (P.A.) zwykle wystarcza. Z praktyki dodam, że im lepsze jest wstępne ustawienie na Polarną tym łatwiej o dokładny P.A.

P.A. jest robiony na dowolną gwiazdę, z wyjątkami (nie za nisko wschód i zachód i nie za blisko zenitu) ale jak wybierzesz złą gwiazdę to GoTo samo Ci o tym powie.

Przy odrobinie wprawy montaż ciągnie poprawnie nawet 30-40 sekund. Robiłem także 60 sekundowe nieporuszone klatki bez żadnego "guidowania". Przy takiej ogniskowej to moim zdaniem nieźle.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie tak, ustawiam na "goto" tzn robię to tak :)

1. wstępnie ustawiam montaż na oko aby widzieć gwiazdę polarną przez otwór gdzie powinna być lunetka biegunowa

2. alignuję montaż "two star align" na minimum 3 gwiazdy

3. "polar align" dokładnie ustawiam na polarna za pomocą śrub na montażu

 

Wszystko pokolei pokazane jest na tym filmiku :) na początku może nieco zamotane ale po kilku razach idzie całkiem sprawnie :)

 

 

 

Serdeczne dzięki, tylko gdzie ten filmik, ale ogólnie "jestem już w domu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki montaż i potwierdzam, że Polar Align (P.A.) zwykle wystarcza. Z praktyki dodam, że im lepsze jest wstępne ustawienie na Polarną tym łatwiej o dokładny P.A.

P.A. jest robiony na dowolną gwiazdę, z wyjątkami (nie za nisko wschód i zachód i nie za blisko zenitu) ale jak wybierzesz złą gwiazdę to GoTo samo Ci o tym powie.

Przy odrobinie wprawy montaż ciągnie poprawnie nawet 30-40 sekund. Robiłem także 60 sekundowe nieporuszone klatki bez żadnego "guidowania". Przy takiej ogniskowej to moim zdaniem nieźle.

 

 

Serdecznie dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje smartfonowe są niedokladne bo to nie jest 100% GPS a Mix GPS i GSM i różność jest kilka do kilkunastu stopni. W dzień północ można oznaczyć zgrubnie zegarkiem - o równej godzinie krótką wskazówkę skierować trzeba na słońce wtedy długa wskazuje południe i korygujemy np. Stellarium ustawiając siatkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacje smartfonowe są niedokladne bo to nie jest 100% GPS a Mix GPS i GSM

Telefon nie wskazuje północy na podstawie GPS ani GSM, bo niby jak? One dają Ci informację o Twoim położeniu, ale orientacji nijak nie ustalisz. Antena, czyli kawałek drutu nie umie powiedzieć, skąd dochodzi sygnał. Północ w telefonie jest określana na podstawie... kompasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są aplikacje na telefon ktore pokazują albo obiekty i ich nazwy gdy nakierujesz na jakiś obszar nieba, ale są też do orientacji coś a la kompas - obie wersje są obarczone większym lub mniejszym błędem. Próbowałem takie aplikacje na Androida i jabłkowe i wszystkie miały spore odchylenia ale można się zgrubnie zalingować ale na pewno nie idealnie. Ja mam balkon niby na południe i nie mam Polarnej ale zrobiłem sobie ustawienie przez okno w sypialni z oknem na polnoc i odwzorowakem na balkonie i odchylka jest tyciutka zrobiłem taką wirtualną Polarną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.