Skocz do zawartości

Jaki teleskop?


kojot1970

Rekomendowane odpowiedzi

według mnie na początek najlepsza byłaby lornetka

 

Ja się z tym nie zgadazam :) Tak zazwyczaj mówią Ci, którzy już teleskop mają. Wiem z własnego przypadku jakich wrażeń dostarzczyło oglądanie Księżyca, Wenus, czy Saturna przez teleskop posiadaczowi lornetki - lornetka tego nie pokaże. Uważam więc, że lornetkę należy kupić mając już teleskop (koniecznie!) lub gdy fundusze nie pozwalają na zakup teleskopu (choć tania lornetka może skutecznie zniechęcić). Na początek polecałbym Newtona na Dobsonie gdyż jest to sprzęt chyba najbardziej uniwersalny np. Synta 200/1200 - za tą cenę zobaczy się najwięcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominiku sam po sobie wiem że na początku chciałem miec teleskop ale po zastanowieniu się czy na tyle dobrze poznałem niebo żeby od razu lecieć w taki sprzet?? To jest tak samo jak byś od razu nie umiejac pływać szedł na głęboka wodę. A po za tym po co z kolei taki duzy sprzet na początek?? Według mnie nie chodzi o to żeby mieć coś najwiekszego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jako pierwszy sprzęt zakupiłem teleskop 150/750 i, mimo iż dopiero uczyłem się nieba, gwiazdozbiorów itp. to nie żałuję.

 

Szymku - jeśli ktoś ma pieniądze i jest pewny, czego chce, to niech od razu inwestuje w porządną tubę, która będzie mu służyć przez wiele lat, a nie w malutką rurkę którą wymieni po pół roku.

 

Kojocie - jeśli interesują cię planety, to bierz soczewę, na przykład tego tala. Jeśli natomiast wolisz DS'y, to masz dwa rozwiązania: albo 150-tka na paralaktyku (jeśli w przyszłości chcialbyś zająć sie astrofoto) albo 200 na dobsonie (jak wspomniana przez kolegów synta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi i porady.Lornetke mam juz przeszlo 10 lat i chcialbym zobaczyc cos wiecej.Astrofoto na razie mnie nie interesuje chociaz to fajna sprawa ale i kosztowna.Na razie chce troche popatrzyc na planety i slonce , chcialem sie dowiedziec ktory teleskop jest w miare dobry do tego celu abym nie byl zawiedziony swoimi obserwacjami.

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z "setkami" Tala to jest sprawa ciezka. Bo cala "konstrukcja nosna" kopie komfort obserwacji w d.... . Sam mam i wiem - ale obrazy daje swietne, co do tego nie ma dwoch zdan, a i wykonanie iscie pancerne. Dobrze jest wymienic montaz na inny. Ja mam RSMT, czyli z napedem - pomaga to, bo nie musisz ciagle krecic. No i jest wiecej perspektyw ew. modyfikacji - unfortunately, RSMki nie sa juz przez DO sprzedawane :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam Tała (100RS). Daje ekstra obrazy. Zanim go kupiłem, obserwowałem niebo reflektorami (Tal i pożal się Boże Uniwersał 150 mm). Ostrośc obrazu bez porównania, w stosunku do U150 zasięg zresztą też (sic!)

Jeśli astronomia naprawdę Cię pasjonuje a nie jest to hobby na dwa dni, to warto od razu kupić większy sprzęt. Nie będziesz żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to solidną, aluminiową walizką z okuciami, zamkami szyfrowymi i wygodną rączką.

Wyścieloną mięką gumą piankową z wycięciem w kształcie lornety, bardzo dobrze zabezpieczającą sprzęt w transporcie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę już czlowiek ma a teraz by sobie poogladał coś z wiekszym powiekszeniem oraz popodziwial walory planet. Nie ma bardziej uniwersalnego sprzętu w tej cenie niż to

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...9d9ca5f54f3c262

 

Spora apertura która wystarczy na spory okres czasu zanim wyczerpie się jej mozliwości oraz kompromisowa jasność. Adam Jesion pisał ze widział Syntą 200/1200 Encke Diwision nie widzę więc nic lepszego.

 

 

 

PS Lornetki proszę doradzać w dziale dla lornetek :mrgreen: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson do Planet :shock: , oj Hamalku wstyd mi za Ciebie :noughty:

Do wygodnego oglądania planet z dużym powerem jak to przy planetach bywa potrzebny i prawie konieczny jest montaż paralaktyczny, najlepiej z napędem :salu:

Wtedy można skupić się na samej obserwcji obrazu planety a nie na ciągłym jej gonieniu Dobsonem po niebie bo wtedy nici z przyjemności płynącej z samej obserwacji :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogło by być z Pyrexu to było by lepiej ale i BK-7 się też nadaje tylko więcej się deformuje przy chłodzeniu niż Pyrex i jest mniej sztywne a więc musi być grubsze i się wolniej przez to chłodzi ale to już pole popisu dla ASCT :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co to jest "Suprax" ale brzi jak "Surprise" ze szkła okiennego :lol::lol::lol:

Parametry takie jak gęstość czy podatność na odkształcenia czy współczynniki rozszerzalności liniowej znajdzie się w tablicach fizycznych choćby w jakiejś optycznej biblii, ogólnie mówiąc Pyrex zawiera w sobie około 76-80% Sio2 i jest sztywniejszy i twardszy od szkla optycznego BK-7 o czynnik mniejwiecej 1,5x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson do Planet  :shock: , oj Hamalku wstyd mi za Ciebie  :noughty:  

Do wygodnego oglądania planet z dużym powerem jak to przy planetach bywa potrzebny i prawie konieczny jest montaż paralaktyczny, najlepiej z napędem  :salu:  

Wtedy można skupić się na samej obserwcji obrazu planety a nie na ciągłym jej gonieniu Dobsonem po niebie bo wtedy nici z przyjemności płynącej z samej obserwacji  :lol:

 

Autor nie pyta o planety tylko o najlepsze rozwiazanie za 2000zł.

 

Nie musisz się Januszu za mnie wstydzić, może jak polecę coś z Twojej oferty będziesz bardziej wyrozumiały.

 

http://www.astrokrak.pl/astroview120eq.html

 

astro_view_90eq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedewszystkim dziękuję za polecenie bo oferujemy oczywiście refraktor 120mm na montażu Astroview a nie EQ jak na twoej fotce :roll: bo to wg nas poniżej krytyki jeśli chodzi o sztywność pod tak duży refraktor i prosiłbym abyś też umieścił odpowiednie do linku zdjęcie stodwudziestki zamiast zdjęcia dziewięćdziesiątki i na montażu Astroview jeśli już ma być poprawnie i w pełni merytorycznie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.