Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Od dłuższego czasu interesuję się astronomią i postanowiłem zakupić jakiś sprzęt. Mieszkam na obrzeżach miasta i mam możliwość wyjechać w plener.

Zastanawiam się nad Synta 8" ,a BKP15075EQ3-2.

 

Co możecie polecić? A może coś innego?

 

Dodam, że pułap cenowy mam do ok. 1500zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórym pasuje Newton na Dobsonie, innym Mak na AZ jeszcze innym refraktor na EQ...

Niestety każdy musi sam wiedzieć czego potrzebuje.

Dla mnie praktyczniejszy jest refraktor, bo jest zupełnie bezobsługowy i pancerny. Chociaż nie raz juz przymierzałem się do Dobsona... Moze jeszcze kiedyś... ;)

Jesli interesują cię bardziej magławice to kup duze lustro (Newtona na Dobsonie) do wizuala, jesli wolisz Księzyc, planety, gwiazdy - to dobry refraktor.

A jesli chcesz fotografowac to jeszcze inna sprawa...

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500zł tu masz syntę 10" https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=40213 . Jednak jeśli w przyszłości chciałbyś popróbować prostej astrofotografii, np. lustrzanką z obiektywem, to ten paralaktyk będzie lepszym wyborem.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1500 zł, to trochę jest , używana lornetka z żurawiem , dobrej jakości lornetka 15x70 , albo jakości "takiej sobie" lornetka 25x100, i gapić się z tego ze swojego podwórka , jak podmiejskie niebo , to może nie będzie tak źle, "będziesz pan zadowolony".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Kup sobie używanego Dobsona. Im większa srednica lustra tym lepiej. 250tka będzie chyba najlepsza z racji pułapu cenowego, no i z praktyki wiadomo,że pełna tuba takiego teleskopu 250/1200 wchodzi jeszcze ładnie na tylne siedzenie samochodu :) Różnica między 10" a 8", to przepaść w zasięgu i rozdzielczości, więc kup raz a dobrze :) Im większa średnica zwierciadła tym wiecej obiektów w zasiegu wzroku, a nie ma nic gorszego niż pierwszy sprzęt którym "mało" widać. Wtedy można się zrazić do Astronomii ;) Planety przy dobrym seeingu również będą bardzo dobrze widoczne wraz z księżycami pod warunkiem dobrej kolimacji teleskopu, ale z tym można sobie spokojnie poradzić :) Dodatkowo Dobson 250mm jest jeszcze poręczny, tj. w miarę lekki w przenoszeniu i można go bardzo szybko rozstawić do obserwacji.

 

Pozdrawiam

Paweł

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.