Skocz do zawartości

MaxIm DL - moja walka


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie w Maximie ustawia sie zapisywanie pliku do konkretnego folderu.

Wczoraj zrobilem wiele zdjec SINGLE i nigdzie nie moge ich wyszukac.

Jeśli robiłeś single i ich nie zapisałeś ręcznie to przepadły. Robiąc właściwe fotki używaj funkcji autosave, gdzie w options/set image save patch podajesz odpowiedni folder (maxim sam roi podfoldery z datą wykonania zdjęć).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj ich w natywnym katalogu Moje Dokumenty\Maxim DL - tam zapisywane są pojedyncze ekspozycje.

 

Zapis plików w trybie autosave masz pod przyciskiem autosave, strzałeczka przy Options, Set Image Save Path

 

edit: Mateusz mnie ubiegł. No tak, jak nie klikałeś Save to nie ma czego szukać... :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcialem cos poskaldac, ale pojawila sie sciana....

stworzylem master bias, dark i flat

gdy kalibruje pojedyncza klatke wyglada, ze jest ok.

 

w czasie stackowania wszystko sie rozjezdza.

stack 5klatek + ddp

gr.jpg

 

moje ustawienia

co oznacza kłudka przy pliku?

ma.jpg

mb.jpg

mc.jpg

md.jpg

 

podglad na klatke po align

m1.jpg

m2.jpg

 

po stacku calego materialu (23L, 40D, 40B, 39F) +DDP

klatki 12 nie wyrownal i ogolnie wszystko jest do kitu.

Ciekawe dlaczego?

Dodam ze DSS nie ma zadnego problemu z tym materiałem.

g3.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie wpisuje sie wielkosc pixela glownej kamery i guidujacej? srednice i ogniskowa tub wiem gdzie wpisac.

Teoretycznie powinny się odczytać same ze zdjęć w przypadku większości kamer. Zobacz przycisk fits header, gdy masz zaznaczone zdjęcie z głównej lub guidującej. Ale coś chyba jest źle, bo ten wykres za ładny :) Jeśli trzeba wpisać ręcznie, to robi się to gdzieś w konfiguracji kamery (zakładka setup w oknie camera control).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maximie te wartości wykorzystuje się głownie do określania pola widzenia i wpisujesz w zakładce OBSERWATORY>Options>FOV indicator > set. Camera control korzysta z danych z driverów a PinPoint sam czyta z nagłówka fits. A resztę robi kalibracja guidera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrazenie ze Maxima dopadl identyczny prolbme co PHD.

W czasie podlaczania Titana do PDH program samoistnie zmienial mi pixle na 0.74, zamiast 7.40. http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/?p=585180http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/?p=589008

Z wartosci odczytanych w Maximie zgadzaloby sie, gdyby pomnozyc je 10x.

 

Czy gdzies moge ta wartosc pixela na stale przypisac?

W sterowniku nic takiego nie widze.

 

screen z maxima i plik z ktorego instaluje stery do niego.

 

tit.jpg

tit2.jpg

 

 

Edit.

Dziewne.... reinstalacja tego samego drivera rozwiazala problem. W pdh jest juz w wielkoscia pixela ok wiec w Maximie tez powinno byc ok.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dziwne wrazenie ze Maxima dopadl identyczny prolbme co PHD.

W czasie podlaczania Titana do PDH program samoistnie zmienial mi pixle na 0.74, zamiast 7.40. http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/?p=585180http://astropolis.pl/topic/50014-moj-guiding-pomozecie/?p=589008

Z wartosci odczytanych w Maximie zgadzaloby sie, gdyby pomnozyc je 10x.

 

Czy gdzies moge ta wartosc pixela na stale przypisac?

W sterowniku nic takiego nie widze.

Zobacz jeszcze advanced z prawej trony okna setup ascom. Ale wygląda na to, że Titan ma jakiś błąd w sofcie i źle podaje tą wielkość. Prawdopodobnie nic się z tym nie da zrobić... Pewnie szukałeś, czy nie ma nowszych sterowników? Możesz też poszukać aktualizacji firmware samej kamery na stronie Atika.

 

WZYWAM INNYCH UŻYTKOWNIKÓW TITANA I MAXIMA, ŻEBY POWIEDZIELI, CZY TEŻ MAJĄ TEN PROBLEM. Jeśli inni mają to samo, to ja bym napisał email do Atika z opisem problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś zakres wartości dla gwiazdy guidujacej w których trzeba ją dobierać?

Po wykonaniu expose z Tiana wszystkie wyglądają słabo ;-)

Mówisz o jasności? Najjaśniejsza z tych nieprzepalonych :) Titan daje pewnie klatki 16 bit, więc bez przycięcia histogramu to się tak wydaje tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowałem się do zasad dotyczących guidingu które są tutaj na forum powtarzane przy każdym takim wątku ;) Gwiazdę wybieram nie najjaśniejszą w kadrze, taką by była w miarę możliwości blisko środka kadru guidera. Zupełnie nie przejmuję się czy jest przepalona czy nie... Nie wiem w czym ma to przeszkadzać, gwiazda w guiderze i tak się rozleje na sąsiednie piksele przez te kilka sekund kiedy jest naświetlana. Większość uwagi radzę skierować na dobra kalibrację, min/max move, wyważenie i luzy. Cała reszta ma marginalne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś sprawdzony kalkulator do guidingu?

Czy w ogóle kalkulatorem można to ogarnąć?

 

http://www.ccdware.com/resources/autoguidercalcv4.cfm

 

Wyliczoną wartością max move się nie przejmuj :) to jest dobre gdy masz montaż przynajmniej klasy zmodyfikowanego losmandy lub takahashi, chociaż to zależy również od skali. Dla mojego 1.1px/sek wyliczona wartość max move była zbyt mała i montaż nie korygował na czas przesunięcia podczas ditheringu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, ze to grzebanie we flakach, ale lubie wiedziec co jest do czego.

 

"Problem" z malymi wartosciami PEAK X i Y, RMS X i Y nadal nierozwiazany. O ile to w ogole problem.

Zastanawia mnie dlaczego Maxim prowadzi tak pięknie w stosunku do PDH. W PHD laczny RMS byl na poziomie 0.8-1.2" w zaleznosci od deklinacji.

 

Cos musi byc tu nie tak.... Obym sie mylil.

 

Wykres po reinstalacji drivera Titana. Teraz w PDH prawidlowo wykrywa wielkosc pixela.

 

wyk.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Problem" z malymi wartosciami PEAK X i Y, RMS X i Y nadal nierozwiazany. O ile to w ogole problem.

Zastanawia mnie dlaczego Maxim prowadzi tak pięknie w stosunku do PDH. W PHD laczny RMS byl na poziomie 0.8-1.2" w zaleznosci od deklinacji.

 

Cos musi byc tu nie tak.... Obym sie mylil.

 

Wykres po reinstalacji drivera Titana. Teraz w PDH prawidlowo wykrywa wielkosc pixela.

Maxim nie prowadzi tak, jak sugeruje wykres, bo to niemożliwe. Weź zaznacz klatkę guidera i kliknij przycisk fits header. Sprawdź, co masz pod XPIXSZ wpisane. To jest wielkość piksela, jaką odczytuje on z kamerki.

A spróbuj jeszcze przełączyć wykres na piksele i porównaj go. Czy w pikselach jest ok?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.