Skocz do zawartości

Słońce w WL


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dwie dość duże grupy plam widoczne , 3363 oraz 3372 

W teleskopie wizualnie super widoczne !

Aż chce się je ciągle oglądać :) 

14.07.2023   godz. 15:36    125x1/1000  iso 100   GSO 8'

 

Pozdrawiam

14.07.2023   godz.15.36   125x1x1000  iso 100  GSO 8  ImPPG-001.jpg

14.07.2023   godz.15.36   125x1x1000  iso 100  GSO 8  ImPPG-008.jpg

14.07.2023   godz.15.36   125x1x1000  iso 100  GSO 8  ImPPG-006.jpg

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, Słońce z dziś z godziny około 13:15 1x1/1250 iso100 nd3.8 0lll . Wizualnie jest świetnie momentami nawet atmosfera stabilna widać to na krawędzi Słońca -brak falowania . Ciężko wysiedzieć w pełnym słońcu. _DSC1016-01.thumb.jpeg.40192237e5eb19212f6c5e0a1b5cc432.jpeg_DSC1016-01-01.thumb.jpeg.ce49378d0be9f3a98120f964352aceb8.jpegWarunki super, skwar niemiłosierny, a to tylko tak niewielki ułamek tego co dzieje się na samym Słońcu.🌞

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Andrzej Lach napisał(a):

3363 z wczorajszego popołudnia.

 

CC 8" + ASI462MC + IR Pass, ogniskowa ~3100mm

PiPP => AS2! => AstroSurface => PS

20% z 5.000 klatek

 

Poluj cierpliwie na lepszy seeing, z tej apertury wyjdzie nieco więcej detalu niż mnie tu ze 180 mm. Zamiast IR pass/czerwonego polecam jakiś zielony (Solar Continuum z folią ND 3.8 albo i zwykły planetarny lub fotograficzny G z ND 5/3.8) dla lepszego kontrastu (jeśli masz kamerę mono).

 

Ile trwało zestackowane wideo? Przy tej skali radziłbym nie więcej niż 30 s. I wystarczy zestackować jakieś 200-300 klatek (może nawet obecny stack wyjdzie lepiej, gdy mniej zestackujesz).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, WielkiAtraktor napisał(a):

 

Poluj cierpliwie na lepszy seeing, z tej apertury wyjdzie nieco więcej detalu niż mnie tu ze 180 mm. Zamiast IR pass/czerwonego polecam jakiś zielony (Solar Continuum z folią ND 3.8 albo i zwykły planetarny lub fotograficzny G z ND 5/3.8) dla lepszego kontrastu (jeśli masz kamerę mono).

 

Ile trwało zestackowane wideo? Przy tej skali radziłbym nie więcej niż 30 s. I wystarczy zestackować jakieś 200-300 klatek (może nawet obecny stack wyjdzie lepiej, gdy mniej zestackujesz).


Dziękuję za rady! Szczególnie co do używanego filtra, bo przynajmniej dla mnie materiał z IR Pass charakteryzuje się niskim kontrastem (zielonego filtra nie posiadam (poszukam na giełdzie :) ), ale sam zauważyłem że nagrywanie z filtrem fioletowym daje bardziej kontrastowy obraz). Co czasu video z 5000 klatek, to akurat ten konkretny AVI nagrywał się 48 sekund. Przetestuję nagrywanie krótszych filmów, bo jak rozumiem ograniczenie to jest ze względu na dynamikę i zmiany samej struktury "powierzchni" Słońca w tym czasie.

Edytowane przez Andrzej Lach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Andrzej Lach napisał(a):

Przetestuję nagrywanie krótszych filmów, bo jak rozumiem ograniczenie to jest ze względu na dynamikę i zmiany samej struktury "powierzchni" Słońca w tym czasie.

 

Otóż to, por. animację w podobnej skali z odstępami 20 s (filmiki po 15 s + 5 s przerwy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Andrzej78 napisał(a):

Jest co oglądać tego roku od maja jest naprawdę ciekawie :) 

 

Pozdrawiam

IMGP5484.MOV


@Andrzej78 jak przekonwertujesz film do formatu *.mp4, to na forum będzie on bezpośrednio osadzony w poście (z gotowym playerem, który umożliwi bezpośrednio odpalenie filmu bez konieczności pobierania).

Swoją drogą jak zobaczyłem że wrzuciłeś film, to miałem nadzieję że pokusiłeś się w końcu o dłuższy time-lapse (z ostatnich kilku tygodni, a może nawet miesięcy :) ). Z tego co widzę materiał zbierasz codziennie, więc masz już pewnie wystarczająca ilość ujęć by pokazać zmiany na przestrzeni ostatnich tygodni :)

 

Zostawiam do rozważenia ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Andrzej Lach napisał(a):


@Andrzej78 jak przekonwertujesz film do formatu *.mp4, to na forum będzie on bezpośrednio osadzony w poście (z gotowym playerem, który umożliwi bezpośrednio odpalenie filmu bez konieczności pobierania).

Swoją drogą jak zobaczyłem że wrzuciłeś film, to miałem nadzieję że pokusiłeś się w końcu o dłuższy time-lapse (z ostatnich kilku tygodni, a może nawet miesięcy :) ). Z tego co widzę materiał zbierasz codziennie, więc masz już pewnie wystarczająca ilość ujęć by pokazać zmiany na przestrzeni ostatnich tygodni :)

 

Zostawiam do rozważenia ;) 

 Cześć Andrzeju 

 

Powiem szczerze ze nie rozważałem tego , raczej z braku czasu :hmm:

Może zimą gdy wieczory ponure i długie i brak słońca to może znajdę czas a nawet mnie zainteresowałeś 

Teraz w każdym tygodniu jest tyle plam i jak jest pogoda to strzelam fotki :D

Dziękuję :)

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.