Jump to content

Zakup montażu pod Sky-Watcher BKMAK127 OTAW Black Diamond


marientes
 Share

Recommended Posts

Witam,

Zakupiłem ostatnio tubę optyczną Sky-Watcher (Synta) BKMAK127 OTAW Black Diamond lecz "jestem w proszku" i mam wielki dylemat odnośnie zakupu montażu do pod ten sprzęt. Tuba kupiona głównie do obserwacji księżyca oraz planet. Decyzja zakupu własnie takie sprzętu spowodowana głównie przez ograniczony czas na dłuższe wyprawy pod ciemniejsze niebo. Córkę w jakiś tam sposób zaczęła interesować astronomia ( może złapie bakcyla dzięki temu) i bardzo chce oglądać nasz US (na chwile obecna nie interesuje nas astrofotografia). Także zależy mi na montażu dzięki któremu możemy iść pooglądać niebo w każdej chwili bez zbędnego nie tracąc cennego czasu na przygotowania do obserwacji. Wcześniej używałem montażu AZ-2 na aluminiowych nogach ale przy większych powiększeniach ciężko się oglądało niebo. Do tego nie mieliśmy mikroruchóww i podążanie za uciekającym księżycem sprawiało córce problem. Dotykając montażu często obiekt uciekał z pola widzenia(może wina słabego montażu i na pewno nieskoordynowanych jeszcze ruchów). Dodam że często skaczemy po niebie.

 

Zastanawiałem się nad zakupem Montaż ALT-AZ (AZ5) z mikroruchami - lecz opinie w internecie nie są najlepsze na jego temat.

 

Nie jestem na nie jeżeli chodzi o montaż paralaktyczny - tutaj myślałem nad EQ-5 na stalowych nogach - tylko to ustawianie. (DOPYTAM:Czy do obserwacji wizualnych konieczne jest dokładne ustawianie montażu na GP? czy mniej więcej wystarczy?)

 

A może AZ -4 wystarczy - tylko wiem że w tym montażu brak jest mikrorychów. A może jest on na tyle już dobry że i można się obejść bez nich??

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Mariusz

 

Link to comment
Share on other sites

Przez długi, długi czas używałem Maka 127 w tandemie z AZ4 na stalowych nogach (1,75") i z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to dobrana para. :)

 

Brak mikroruchów w żaden sposób nie będzie Ci przeszkadzał, bo wyważanie teleskopu na w/w montażu jest banalnie proste. Wystarczy chwycić szynę mocującą w okolicach jej środka (co ogólnie rzecz biorąc zależy od wagi kątówki/okularów) i voila - do poruszania teleskopem wystarczy wówczas minimalny nakład sił. A raczej... najmniejszy palec dłoni. Można też prowadzić Maczka trzymając za kątówkę. Słowem: pełna dowolność.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli kasa nie jest problemem, a montaż tylko pod tego Maka, to może warto zainwestować w Vixen Porta. Tam są mikroruchy, a tuba jest wyważona tak samo jak w AZ4. Mak127mm to lekki teleskop, bez problemu udźwigną go montaże Alt-Az o mniejszej nośności (poza AZ 3, ze względu na specyfikę konstrukcji). AZ4 to solidny sprzęt, także pod znacznie większe tuby. Nie chcę kwestionować opinii poprzedników, że brak mikroruchów nie przeszkadza. To w końcu praktycy. Z drugiej strony, tu mówimy o bardzo krótkiej, zwartej tubie. Przykładowo, Newtona na Dobsonie bardzo łatwo się prowadzi za koniec tuby, ale m. in. dlatego, że ramię przyłożenia siły jest tutaj relatywnie długie, co zwiększa precyzję. W przypadku krótkiego Maczka korzyść z mikroruchów może być już więc istotna (co nie znaczy, że się nie da bez).

Kontra z drugiej strony: jeśli kiedyś chciałbyś na tym samym montażu A-Z powiesić coś większego (Mak lub Newton 6", SCT 8"), to AZ 4 (zwłaszcza na stalowych nogach) uniesie to bez problemu, a Porta nie da rady.

Pozdrawiam

-J.

Link to comment
Share on other sites

Ja również potwierdzam, że do AZ4 nie potrzeba mikroruchów. Porty bym nie brał bo jednak nie jest tak sztywna jak AZ4 i kiedyś po zmianie na większą tubę Porta stanie się problematyczna. AZ4 daje radę aż do SCT 8". Większy się po prostu nie mieści :) Nogi oczywiście stalowe. Różnica sztywności warta poświęcenia dodatkowego grosza.

Link to comment
Share on other sites

Posiadam ALT-AZ. Ma wymienione smary i założone podkładki teflonowe, chodzi jak zegarek i żadne mikroruchy nie są mu potrzebne. Wystarczą lekkie popchnięcia za kątówkę lub okular i jedzie za obiektem aż miło. Pokrętła mikroruchów odkręciłem bo nie było potrzeby ich używać. Przy zakładaniu trzeba trafić w punkt cięzkości tuby.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.