Skocz do zawartości

Pierwszy sprzęt


Trafalgar Law

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Całkiem niedawno zacząłem się interesować astronomią i zdecydowałem się na zakup - no właśnie, "czegoś", dzięki czemu mógłbym oglądać Gwiazdy, Planety i Księżyc. Najbardziej jestem przekonany do teleskopu, ale kompletnie nie wiem który by był dobry na start. Zależy mi na dużym zbliżeniu oraz dobrej ostrości. Budżet: do 350-400 zł

 

 

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic Ci w tej cenie nie polecę. Może ktoś inny się podejmie. W tym budżecie można było by pomyśleć o jakiejś lornetce na start ale ze względu na ukierunkowane już obiekty to odpada. Tutaj musisz pomyśleć o Synta 8" Dobson lub MAK127. Dałem tylko przykład bo to jeszcze zależy skąd te obserwacje będą prowadzone (balkon, taras, podwórko), miasto/wieś itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

350-400zł to w sam raz na pierwszą z dziesięciu rat :)

Polecam przemyśleć, co zainteresowało Cię szczególnie w astronomii, co chcesz konkretnie osiągnąć - popatrzeć sobie od czasu do czasu, czy może prowadzić obserwacje, bo to dwie różne rzeczy. Z Twojego budżetu i zapytania wynika, że nie masz podstawowej wiedzy o astronomii ani sprecyzowanego obszaru astronomii, który szczególnie Cię interesuje.

Nie wiem czemu początkujący na hasło "astronomia lornetkowa" dostają dziwnych drgawek?! Dobra lornetka to dwa teleskopy (dwie lunety) połączone razem i widać przez nią dwa razy tyle i lepiej co przez pojedynczy, byle jaki teleskop o podobnym powiększeniu. Lornetkę lub dobry monokular powinien mieć każdy astronom w rezerwie. No i nie jest to mebel, można z nią cały świat zjeździć bez problemu :)

Polecam dobrą lornetkę, poznasz niebo, zaoszczędzisz kasę, a potem zorientujesz się, czego Ci brakuje w dalszej karierze astronoma i kupisz odpowiedni teleskop i montaż.

Edytowane przez dj_peterka
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zadowloiłby cię np. taki Saturn (no może minimalnie leszy na żywo), to jest to możliwe za 400zł :)http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2238-teleskop-sky-watcher-sk709eq1.html(oglądać od 0,20, bo przez pierwsze sekudy straszliwie lata... ;) )

lub taki Jowisz (nieco jaśniejszy na żywo):

lub taki Księżyc:

 

Jeśli może być używany teleskop, to może taki trafisz? (Newton 130/650):

 

a może taki? (refraktor 90/900):

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.