Skocz do zawartości

Astro-Forum wspiera spotkania lokalne


Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapewne zauwazyliscie, wlasnie zalozylem nowy dzial "Zloty i spotkania lokalne". Przy wielu nieoficjalnych spotkaniach z astro-przyjaciolmi czesto ubolewalismy nad faktem slabej organizacji lokalnych grup obserwacyjnych. Wszyscy wiemy, ze nic tak nie rozwija i nie wspiera astronomii jak wlasnie bezposrednie spotkania pod rozgwiezdzonym niebem.

 

Dlatego wychodze z inicjatywa stworzenia z Astro-forum.org platformy komunikacyjnej, majacej na celu wspierania organizacji lokalnych spotkan. Przykladem takiej dzialalnosci moze byc katowicka grupa obserwacyjna, stworzona i prowadzona przez Marka Substyka. Wypada pogratulowac i oczekiwac, ze w kazdym regionie pojawi sie taki "lider" i rozpocznie dzialalnosc takiej grupy obserwacyjnej.

 

Apeluje do wszystkich osob, ktore umawiaja sie na obserwacje w terenie, aby w danym dziale regionalnym umieszczaly o tym informacje.

 

Czekam takze na propozycje kolejnych miast, w ktorych moze zaczac sie cos dziac. Warszawa takze lezy, ale z Agą mamy nadzieje, ze uda nam sie to reanimowac. W tych dzialach powinnismy takze przedstawiac najlepsze miejsca obserwacyjne (takze bezpieczne).

 

Mam wielka nadzieje, ze te dzialy beda poczatkiem szerszej dzialalnosci "terenowej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA UWAGA !!

REANIMUJEMY GRUPĘ WARSZAWSKĄ!

 

W TYM DZIALE ZAŁOŻONYM PRZEZ Adama (I tu welkie ukłony Jesion)

będę pisała o wszystkch wspólnych obserwacjach Wawy

Oczywiście będziemy wcześniej pisać o zbiorkach na te obserwacje.

 

Pozdrawiam i do zobaczenia na WSPÓLNYCH obserwacjach

 

Aga

PS reszta Miast do DZIEŁA !! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że w Zakopane działa mała grupka lokalna max. 2-3 osoby (ze mną :mrgreen: )

Czasem jak ktoś przyjedzie na wczasy i będzie pogoda (oraz oczywiście będzie czas)mogę u siebie organizować małe spotkania lokalne.Niebo mam wspaniałe ,porównywalne do Jodłowa. :shock:

Mimo wszystko ze względu na ilość astroamatorów to ja częściej integruję się z grupą Krakowską i pewnie tam będę pisał. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie udało mi się jakiś czas temu zwołać miłośników astro z Torunia lecz nie miałem przebicia medialnego. Może teraz się uda. To niemożliwe abym był sam w Toruniu. Do licha toruńczycy - spotkajmy się wreszcie i poznajmy. Będzie raźniej i bezpieczniej w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Ja malutki postanowiłem zadziałać.

Otóż już kiedyś zacząłem wykonywać ruchy w kierunku założenia klubu astronomicznego w Ełku. Nic z tego nie wyszło, chodziło o ludzi.

Teraz dojrzałem do tego, aby powiedzieć parę mocnych słów. Od ubiegłęgo tygodnia zacząłem kompletować ludzi. Na razie mam już 1 osobę chętną, wiem, wiem, mało, ale powoli. Najpierw miejsce spotkań, potem sprzęt i osprzęt.

Całkiem realnie myślę (i chyba ten pomysł ma bardzo duże szanse powodzenia założenia klubu jako sekcji w Spółdzielczym Domu Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej "Świt" w Ełku. Chociaż nie sprawdziłem warunków w Centrum Studiów Bałtyckich, Centrum Edukacji Ekologicznej i Ełckim Centrum Kultury.

Jednak żadne z nich nie jest na tyle atrakcyjne jak SDK - płaski dach położony (niestety) na osiedlu (północ miasta) - potrzebna będzie sekcja zwłok, czyli wizja lokalna. CSB - problemu nie byłoby chyba tylko z salą, ale też nie na 100% (mimo, że w Ełku działa Mazurskie Towarzystwo Naukowe, to jednak na spotkaniu dano mi wyraźnie do zrozumienia czego tutaj szukam - jedyny cel stowarzyszenia historia regionu, szkoda), CEE - problem z ludźmi, czynne jedynie do 16:00, ECK - centrum miasta, choć jest taras i płaski dach.

Dlatego też na razie sprawdzę SDK.

Poza tym jest tutaj już zainstalowane stanowisko komputerowe z netem, malutkie ale zawsze, drukarką kolor i skanerem; jest szansa (mał, ale zawsze na ewentualne przekazanie laptopa do obserwacji).

Byłaby również duża szansa na transport - Jumper i Berlingo. O sponsorowaniu żywą gotówką czy na zakup sprzętu/osprzętu na razie nie marzę...

Gorzej jest właśnie ze sprzętem - mam Arktura jak wiecie, ale kruszyna trochę waży, a do przeniesienia jest ponad 1 km. Nie ważne - jak głosi sarmacka reklama bąbelkowej cieczy.

Zacznę pertraktacje w spraiwe sprzętu z miejscowym CEE - Tał 120 (+okulary i filtry) i może coś się uda, chociaż na dwoje babka wróżyła. Poza tym wyniuchałem sprzęt optyczny w miejscowej szkole średniej - jednak dyrekcja zawsze się na mnie dziwnie patrzyła jak przychodziłem i maltretowałem o sprzęt (użyczenie/sprzedaż). Trzeba znowu ruszyć ciało, a nóż widelec.

Dlatego też z tego miejsca chciałbym zaprosić chętnych do wstąpienia, aktywacji i współnego rozruchu EKA (Ełckiego Klubu Astronomicznego). Liczę na astroamatorów z Mazur (w tym Ełku i okolic).

Poza tym prośba na wyrost, bo jeszcze klubu nie ma :

Poszperajcie w szufladach, strychach, piwnicach i sprawdźcie czy macie zbędnego/nie używanego już sprzętu/osprzętu. Oczywiście przede wszystkim darowizny.

Poza tym szansa na pokrycie kosztów wypadów i zakup sprzętu i osprzętu byłaby - Powiat Ełk przewidział dotację organizacji, stowarzyszeń, etc. propagujących, oświatę, naukę, kulturę, etc. (w tym roku jest do rozdania 211.000 zł)...

Dam Wam znać jak słowo ciałem się stanie ( w przyszłym tygodniu mam spotkanie z kierowniczką SDK - jej opinia + moje podanko i na posiedzenie Zarządu SM "Świt").

Czy wymagane jest stworzenie regulaminu?

Jak się rozliczać z ewentualnych dotacji ew. sponsorów? [ho-ho]

Nie wiem o co jeszcze pytać...

Trzymajcie kciuki i tfu, tfu za lewe ramię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja bieżaca : wczoraj uzyskałem zezwolenie na organizcję Ełckiego Klubu Astronomicznego w SDK SM "Świt"...Dzisiaj idę na spotkanie Rady Powiatu w sprawie możliwości przyznawania grantów finansowych organizacjom i grupom niezrzeszonym pod patronatem osób prawnych , m.in. na rozwój oświaty. etc. :)

Moje uczucia są mieszane, bo nie wiem czy udałoby się uzyskać fundusze na zakup literatury i sprzętu...kciuki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 9 miesięcy temu...

:Salut: I co Marcin, udało się stworzyc Ełcki Klub Astronomiczny. Jestem z Augustowa i od niedawna przeglądam forum i spodobał mni się ten dział. W Augustowie jest kilka osób chętnych do bardziej zaawansowanej obserwacji tzn. mój tata, ja a także kilku moich przyjaciół, których zapaliłem tą pasją. Posiadam własny teleskop, mam dość sporą literaturę fachową (jeszcze z czasów młodzieńczych taty i klka nowszych pozycji), dało by się załatwić dobry aparat do astrofotografii. Spotykamy się od czasu do czasu, lecz brak nam osób doświadczonych w naszym gronie, które mogły by nas bardziej ukierunkować. :D

 

Próbowałem wyjść z inicjatywą stworzenia kółka astronomicznego w mojej szkole, jeśli było by to nawet możliwe w kwesti formalnej to uzyskanie wsparcia od nauczycieli fizyki byłoby niemożliewe, mają za dużo klas które uczą i trochę brak czasu i chęci, więc wszystko to się zatrzymało, bo samemu to tak trochę ciężko, nawet jak jest sporo osób chętnych... :szczerbaty:

 

Jeśli jest ktoś jeszcze z okolic (a może kogoś znacie???) Augustowa, Ełku, Suwałk to niech da znać, to może w przyszłości będzie można zorganizować wspólne popatrywanko :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest ktoś jeszcze z okolic (a może kogoś znacie???) Augustowa, Ełku, Suwałk to niech da znać, to może w przyszłości będzie można zorganizować wspólne popatrywanko :Beer:

 

Chyba ja jestem najbliżej :banan:

Co prawda to jednak spory kawałek drogi, ale zawsze bliżej niż mam np. do Gdańska. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.