Skocz do zawartości

Miejscówka Brzeście południe od Wrocławia


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od kilku dni utrzymuje sie piekna pogoda, w piatek co prawda ma najsc troche chmur ale w sobote juz ma byc czysto. Moze jakis wypadzik sobotnio-niedzielny? Chetnie bym pomacal jakies teleskopy bo moze niedlugo bede kupowal wlasny ;) No a poza tym dawno juz chyba u nas nic sie nie dzialo, a przeciez troch nas we Wroclawiu jest. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście zaczyna się korzystny czas bez Łysego. Od soboty zaczynam urlop i na pewno będę mógł sobie pozwolić na duzo czasu na obserwowanie. Zobaczymy jak dokładnie się rozwinie sytuacja pogodowa, ale raczej stoję już w blokach.

 

!ciemnego nieba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm dzisiaj? powiedz tylko gdzie i kiedy :) Tylko problem w tym, ze nie mam samochodu. A no i w domu bede dopiero kolo 21, ale wczesniej to chyba i tak nie ma co sie wybierac bo bedzie jasno. W kazdym razie, mam nadzieje, ze zdaze :)

Edytowane przez Ironman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - ja bym pojechał! Jeśli oczywiście weźmiecie!

To znaczy kto? Jako nowy wypada się przedstawić.

Darek, 38 lat, muzyk z zawodu. Od pewnego czasu "patrzacz". Ogólnie kompletny amator - jeśli udaje mi się zidentyfikować na co patrzę to jestem zadowolony! Ale podoba mi się to - i z chęcią czegoś się naucze od bardziej doświadczonych.'

pozdrawiam

 

Dari

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wieczorem we Wrocławiu. Jak pogoda będzie łaskawa, bo na razie icm pokazuje trochę chmurek, to pojechałbym. Ale nie wczesniej niż 22:00. Służę transportem, ale proszę o kontakt na komórkę.

 

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie stokrotne dzięki za ten wypad!

 

To było niezapomniane przeżycie. Nie trzeba mieć statku Enterprise i napędu warpowego, żeby polecieć w kosmos - wystarczy wybrać zię z zawodowcem 30 km. od Wrocławia. To co zobaczyłem na trwałe obrzydziło mi obserwacje z miasta. Nigdy bym nie przypuszczał, że tyle można zobaczyć przez lornetkę!

 

Już wiem, że tam wrócę.

 

Pozdrawiam

 

B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar się dzisiaj wybrać w Góry Sowie w okolice przełęczy Walimskiej. Wyjazd około 21:00 powrót po 3:00. Mogę zabrać z 1-2 osoby - zależy ile sprzętu.

 

Wyjazd jeszcze do potwierdzenia wieczorem, jakby się miała źle rozwinąć sytuacja pogodowa. Zapraszam.

 

pozdr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koło godziny 22:00 dotarliśmy na miejsce. Ekipa w skałdzie Marek,Darek, Bartek, Robert i ja. Najpierw próba na samej przełęczy, gdzie było ognisko. Zjechalismy trochę niżej do skrzyżowania na Glinnno i potem jakś polną drogą wzdłuż grzebietu wyjechaliśmy na ładnie wykoszoną łąkę. Jedyne światełko to oświetlona wieża i nadajnik na Wlk Sowie. Przeszkadzało tylko przy obserwacjach Strzelca, jak obiekty się z nim tranzytowały. Niebo nie było jednak ciemne jakby sie chciało. Lipcowa noc, to jeszcze słaba noc. Wiaterku zero, ładne stabilne powietrze - wysokość około 700 npm.

 

Najpierw musiałem się rozprawić z zagwodzką z niedzielnych obserwacji - mgławicą planetarną ngc6629 (tuż przy m22); okazało się, ze starhopping mi się popiórkał; porządnie przysiąśc i przy 160x w ciagu 3 gwiazdek, środkowa zaczęła się rozlewać; za mało jednak, aby wyłuskać gwiazdkę centralną ( ta jest podobno to chwycenia)

 

tuż na horyzontem pomiędzy dwiema gammami Strzelca kulista ngc6522. Gromadkę tuż obok nie załapałem, ale Robert ją wychwycił.

 

potem były dwie gromadki kuliste poniżej Laguny;

najpierw dostrzegłem ngc6553; jest bardziej zwarta, łatwiutka, nic nie dało się rozdzielić; na godzinie 8 od niej dwie jasne gwiazdki,, jakby wskazujace na nią; bliżej m8 jest ngc 6544; większa, bardziej rozlazła; widać nawet parę gwiazdek, ale nie wiem czy to nie sa jakieś gwiazdki tła.

 

gdzieś w tym momencie rozładował mi się accu od napędu; jego wygodę zauważa się jak zabraknie.

 

zrobiłem kolejne podejście do galaktyki Barnarda (ngc6822); liczyłem, że wysokość na tyle poprawi przejrzystość, że uda się ją ustrzelić; przejrzystoć była super; ale jak dla mnie niebo było za jasne i nic z tego - znowu na pocieszenie został Little Gem ( planetarna ngc6818) - łatwy obiekt.

 

Kolejne podejscie do Pal 10 też spełzło na niczym, to były najlepsze dotychczas warunki, przy jakich próbowałem zmierzyć się z tym wyzwaniem - wciąż bezskutecznie.

 

Dosiadłem się na koniec do gromadki galaktyk Abell 2197 nie daleko od 30 Her. Pierwszy łatwy strzał w ngc6173 - z jasnością 12.1, żeby "zakotwiczyć" się w polu. reszta już była znacznie trudniejsza. Tuż obok w kierunku Pn udało się wyłuskac dwie galaktyki ngc6174 (15.42 mag) oraz PGC0058334 (15.30 mag). Troszke dalej na Wsch była zawieszona między dwoma gwiazdkami ngc6175 (14,7mag); w okolicy jeszcz z łatwych była ngc6184 (14.8 mag). Podejście do kompa, aby sprawdzić kolejną PGC0058397 i chyba, chyba, pwrót do do okularu i co jest grane, okular zaparował czy co? rzut oka na niebo, a tu herkules cały zasnuty w chmurach; w 15minut całe niebo się zaciągnęło.

 

Przyszło się spakować i o 3:00 zgodnie z planem wracać do Wroca.

 

Dzięki Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie spałem do 11.00 :D

Nowa miejscówka jest super. Szkoda tylko, że Wlk Sowa zasłania horyzont do 15-18 stopni.

Dlatego właśnie zacząłem od GC w Strzelcu o baaaardzo ujemnej dec. Na pierwszy ogień poszły ngc 6522, 6528 i 6624 - można powiedzieć, że w ostatniej chwili, po po kilkunastu minutach schowały się za góry. Potem całkiem przyjemna OC ngc 6520, niestety jej towarzyszka (z katalogu H-400) ngc 6540 została zbojkotowana przez Brycha i bez atlasu jej nie znalazłem. Dkładnie odwrotnie jest PN ngc 6565 - w H-400 jej nie ma, ale Brych oznaczył - można ją spoko zaliczyć w 8". Ponadto w Sgr strzeliłem jeszcze trzy GC: ngc 6544, ngc 6553 i ngc 6440. Obok tej ostatniej wpadła mi jeszcze w oko PN ngc 6445 (słabo widać, ale pewność jej istnienia gwarantuję na 100% :D ). Trochę powyżej M25 wyhaczyłem jeszcze OC ngc 6645, a potem, jak pisał Tomek chyc w stronę Barnarda (ngc6822) i PN ngc 6818 na otarcie łez. Ech, ta galaktyczka jest chyba dla mnie nieosiągalna - w Night Sky sugerują, że odbijają ją zwierciadła od 16" wzwyż.

Nim niebo zasłoniły chmury, zapętałem się jeszcze do Tarczy i zaliczyłem OC ngc 6664 (Bartek mi świadkiem :Beer:). Niby nic szczególnego, ot taka sobie wygięta w rogalik gromadka otwarta, ale widok był przedni dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu alfy Sct - po prostu piękny widok.

 

No, po 2 miechach postu całkiem nieźle wyszedł nam już drugi wyjazd w ciągu kilku dni (22-go 07. byliśmy pod Jordanowem) a to dobrze wróży na późne lato i jesień. Rok temu we wrześniu nieliśmy w ciagu jednego tygodnia taki wypas (chyba 5 wyjazdów), że oduczyliśmy się sypiać. Może będzie powtórka?

 

Pozdro dla wszystkich kompanów!

Edytowane przez frebert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.

 

Zapomniałem jeszcze o czymś - wszystkich, którzy odwiedzają M9 w Wężowniku, zachęcam do rozejrzenia sie po okolicy - są tam do wyłapania jeszcze dwie przyjemne GC: ngc 6356 i 6342. Ta pierwsza trochę jaśniejsza, a ta druga raczej zerkaniem. No ale za miastem spoko do zaliczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.