Skocz do zawartości
LibMar

HD 189733 b w Lisku (7.67 mag | 0.0282 mag)

Rekomendowane odpowiedzi

Loki    2488

Gratulacje. Solidnie się napracowałeś. Czapki z głów. Teraz czekamy na odkrycie nowej planety...

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Gratulacje. Solidnie się napracowałeś. Czapki z głów. Teraz czekamy na odkrycie nowej planety...

Dzięki! Ale to mnie nie zniechęca, aby dalej próbować. Faktycznie zajęło mi to wiele godzin, ale zapał pozostaje. Mam nadzieję, że u mnie się rozpogodzi, to pomyślę nad łapaniem nowego celu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gajowy    565

Gratuluję! Czy zastosowanie jakiegoś filtru poprawiłoby wyrazistość zmiany jasności?

Pzdr,

Gajowy

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Myślę, że jakiś wpływ mógłby być. Każda z długości fali jest zaburzana w różnym stopniu, w dodatku pojawić się może aberracja chromatyczna itp. Na pewno jakoś to stabilizuje obraz. Za moment wystawiam sprzęt na kolejny obiekt, ale o nim będzie już w innym wątku :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Kolejny tranzyt planety pozasłonecznej HD 189733 b widoczny z Polski nastąpi we wtorek wieczorem! Początek o godzinie 21:38, a koniec o 23:28. Jeśli pogoda będzie dobra (na razie wygląda na ok, ale bez rewelacji), przeprowadzimy transmisję na żywo. Mam nadzieję, że tym razem z pozytywnym wynikiem ;)

Podpowiedź - w przypadku mojej lustrzanki (przy ogniskowej mniejszej niż 500mm), odpowiednie parametry ekspozycji uzyskamy na podstawie trzech zmiennych przedstawionych niżej:

[Czas ekspozycji (w sekundach)] x [iSO] x [Średnica w centymetrach] = 20 000 (dla 7.5-8.0 mag)

(12500 dla 7.0-7.5 mag, 32000 dla 8.0-8.5 mag, 50000 dla 8.5-9.0 mag)

Czyli, jeśli fotografuję z obiektywu 200mm f/4.0, to średnica czynna wynosi 5 cm. Załóżmy, że chcę mieć dokładność pomiarów na poziomie 40 sekund. 40*5 da nam 200, czyli 20 000/200 = 100. W takim przypadku mogę dać ISO 100 i po 40s ekspozycji. Ale sądzę, że inne modele lustrzanek mają swój inny poziom QE, dlatego lepiej sprawdzić i wyznaczyć wzór samemu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Jesteśmy na żywo, pogodę mamy bardzo dobrą. Oby taka się utrzymała do końca. Zapraszam do oglądania, a właściwie do spoglądania co jakiś czas czy udało się czy nie :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

To, co było dzisiaj, wprawiło mnie w osłupienie. Spodziewałem się lekkiej poprawy dokładności pomiarów, ale nie aż takiej! Rozrzut wynosił tylko +/- 0.02 mag, natomiast poprzedni tranzyt HD 189733 b był z dokładnością +/- 0.045 mag! To przełożyło się na bardzo wyraźny spadek jasności. Aż szkoda, że pod koniec przyszły chmury. Dlatego krzywa jest ucięta i nie udało się w pełni wyznaczyć momentu końca, czasu trwania tranzytu ani inklinacji. Ale obserwacja została wysłana mimo to.

Wystarczy tylko porównać kształt krzywej uzyskanej dzisiaj oraz tydzień temu!

HD 189733 b na forum.png

HD189733 b (ETD - lustrzanka nr 2).gif

Lustrzanka z dużym szumem poradziła sobie doskonale. Co prawda, były to klatki po ISO 200, ale na pewno możliwości są większe.

Co nowego się dowiedziałem albo zauważyłem, że warto poprawić na przyszłość:

- Dzisiaj była duża wilgoć, a kartka z bloku technicznego po raz pierwszy nie spełniła swojego zadania. Grzałkę trzeba będzie kupić obowiązkowo, ale to dopiero w październiku lub listopadzie.

- Patrzeć na to, gdzie nastąpi koniec tranzytu! Gdybyśmy śledzili gwiazdę do końca (do północy), to bylibyśmy jakieś 20-30 stopni kątowych od jasnej lampy ;)

- Podniesienie wartości ADU z 9000 na 12000 zdecydowanie poprawiło jakość pomiarów. Liniowość dla 60D załamuje się przy 13500 a 14000, więc i tak trzeba było zachować granice rozsądku.

- Trzeba w końcu wypróbować kamerę planetarną Altair GPCAMV2 IMX224, jednak wciąż czekam na złączki. Niestety, skala z niej jest tak duża, że prawdopodobnie będzie trzeba zakupić nowy obiektyw o krótszej ogniskowej (zastanawiam się nad Pentaconem 135/2.8). Czyli coś, co będzie trzeba znaleźć w październiku (albo w listopadzie).

Osiągając tak dobrą dokładność (a następnym razem poprawi się jeszcze trochę) uważam, że lustrzanka Canon EOS 60D nadaje się do łapania tranzytów o spadku jasności 0.01 mag. Jest to mniej więcej tyle, ile oczekiwałem z kamery ASI1600MM, której zakup planuję w przyszłym roku. Jeśli tak wychodzi już lustrzanką, to co na to kamera? :) Dlatego więcej testów pojawi się wkrótce :)

• Lubię 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Dzisiaj mamy kolejny widoczny tranzyt HD 189733 b, jednak pogoda w kraju nie rozpieszcza. Sat24.com pokazuje możliwe czyste niebo w północno-wschodniej Polsce ( :D ), ale inne prognozy (np. Foreca.com) już tak optymistyczne nie są.

W razie czego, momenty (początek-maksimum-koniec) nastąpią w godzinach: 23:52 - 00:46 - 01:41.

A co do bazy danych ETD, moje obserwacje wciąż nie zostały dodane (tak jak kilkadziesiąt innych) - jednak robią to rzadziej niż myślałem :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Adam_Jesion    9621

Samą grzałkę mogę Ci załatwić (za friko oczywiście). Gdzieś u siebie widziałem taką niewielką, która mogłaby się nadawać do obiektywu. Jaką masz średnicę dokładnie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

To jest około 60-65mm w przypadku Pentacona 4/200. Mam jeszcze Heliosa 50mm f/2.0 (ten ma około 50-55mm) i planowanego Taira 3s (ten nie wiem ile) wkrótce do pracy razem z kamerą planetarną :) Jeszcze czekam na złączkę i dopiero potem sprawdzę czy 300mm to już za dużo jak na EQ5 i powtarzalne nieporuszone klatki.

Ten Helios jest o tyle ciekawy (w porównaniu do Fujinona 55mm f/1.8), że nie posiada widocznej aberracji chromatycznej (gwiazdy w centrum w miarę ostre), a spora koma (nie nadająca się pod APS-C) nie będzie widoczna, gdyż obejmie pola widzenia kamery.

Minusem kamery planetarnej jest to, że Muniwin kompletnie nie radzi sobie z odszukiwaniem gwiazd. Jak bez debayeryzacji, to wychodzi masakra. A jak dam debayeryzację w PIPP, to nowe FITSy tracą godziny wykonania kolejnych klatek, no i program wywala error. Chyba czas na zmianę softu :)

I dzięki wielkie, Adam! :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Taka ciekawostka - zrobiłem dwa stacki (po 40 klatek) chwilę przed tranzytem oraz w momencie maksimum. Czy komuś uda się odnaleźć która z gwiazd migoczne na skutek tranzytu (warto spróbować na różnej jakości od 360p do 1080p)? :)

Trudno jest przygotować taką animację - zmienne położenie na niebie skutkuje inną wartością ekstynkcji, a później był nieco większy problem z LP. W dodatku przesunięcie kadru wprowadziło lekką dystorsję widoczną w postaci poruszających się gwiazd na dole. No i jeszcze ta aberracja chromatyczna... uroki obiektywu za 100 zł :)

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Jeszcze wrócę do ostatniej obserwacji HD 189733 b (z transmisji na żywo). Wrzuciłem dane do Excela i uśredniłem wynik do 29 pomiarów, podobnie jak zastosował S. Degenhardt przy użyciu metody "live binning". Może trochę tracimy jeśli chodzi o dane naukowe, ale daje kopa przy wizualizacji krzywej jasności. Rozrzut pomiarów nie przekracza +/- 0.003 magnitudo, a to wszystko było robione lustrzanką. Nie podoba mi się tylko to, że amplituda wynosi aż 0.04 mag zamiast 0.03 mag. Może to obniżenie było spowodowane problemami z odraszaczem/chmurami/zaparowaniem obiektywu. Ponieważ gdybyśmy podnieśli tę część do góry, to wszystko się zgadza - nawet początek trzeciego kontaktu.

Trzeba powtórzyć taki test jeszcze zanim sprzedam 60D i zakupię kamerę. Dokładność można polepszyć jeszcze na wiele sposobów. Może być ciekawie.

Wykres_1.png

Wykres_2.png

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Grzędziel    1828

Też jak bawiłem się w fotometrię canonem spadki jasności wychodziły mi większe niż być powinny. Myślę, że spowodowane to jest niedoskonałością (nieliniowym zachowaniem) matrycy.

Zrobiłem eksperyment. Naświetliłem po 10 klatek (dla uśrednienia wyniku) z czasami naświetlania 2, 4, 8, 16, 32, 64, 128 sek. i zrobiłem fotometrię dwóch różniących się o 0.5 mag. gwiazd. Po analizie wyników (wyszła totalna nieliniowość w każdym przedziale nasycenia) złapałem się za głowę.... i kupiłem kamerę ccd. Powtórzyłem test i wyszło super. Dopiero przy 128 sek nastąpiło załamanie liniowości na skutek pełnej saturacji co jest zjawiskiem zrozumiałym.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Grzędziel    1828

A pytanie co do kształtu krzywej. Czy to jest średnia krocząca z 29 pomiarów?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

Też jak bawiłem się w fotometrię canonem spadki jasności wychodziły mi większe niż być powinny.

Po analizie wyników (wyszła totalna nieliniowość w każdym przedziale nasycenia) złapałem się za głowę.... i kupiłem kamerę ccd. Powtórzyłem test i wyszło super. Dopiero przy 128 sek nastąpiło załamanie liniowości na skutek pełnej saturacji co jest zjawiskiem zrozumiałym.

To już jest ciekawa sprawa, ale przy tak małych spadkach jasności, różnica powinna być niewielka. Tak, może mieć znaczenie, ale pod kątem planet pozasłonecznych już niewiele. To musi być bardzo ważny test do przetestowania kamer planetarnych, więc wezmę pod uwagę podczas prób z ASI178 :)

A pytanie co do kształtu krzywej. Czy to jest średnia krocząca z 29 pomiarów?

Tak, dokładnie. Chciałem sprawdzić jak wyjdzie krzywa w takim przypadku - wnioski mówią same za siebie. Drugą metodą do uśrednień będzie stanowiły stacki (binningi) z krótkich ekspozycji - ale lustrzanką tego nie zrobię. Ale widać, że potencjał jest - małe planety powinny się rejestrować.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
♥ Grzędziel    1828

To już jest ciekawa sprawa, ale przy tak małych spadkach jasności, różnica powinna być niewielka.

Przy małych czy też dużych spadkach u mnie dochodziła do 30%. Widzę, że u Ciebie jest podobnie. Ale w wypadku tranzytu to nie ma takiego znaczenia. Ważny jest przebieg krzywej w czasie. Spadek można przeskalować. Ja do fotometrii gwiazd pulsujących muszę być pewny, że matryca sczytuje liniowo bo jak pewnie widziałeś w moich postach: http://astropolis.pl/topic/54536-obserwacje-gwiazd-zmiennych/ krzywe jasności są bardzo zróżnicowane ze względu na nakładające się pulsacje w różnych modach.

Jak już będziesz miał kamerkę to dasz ognia z tranzytami... Zobaczysz, nowa jakość.

:)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
LibMar    3952

W niedzielę wieczorem wypada kolejny tranzyt HD 189733 b. Początek nastąpi nisko nad horyzontem przy rozjaśnionym niebie, jednak końcówka będzie dobrze widoczna. Myślałem o transmisji, ale prognoza pogody dla północno-wschodniej Polski jest taka sobie. Stąd nie mam pewności czy się podejmę - to ustalę najwcześniej w sobotę.

Może ktoś się pokusi? PW :)

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta