Skocz do zawartości

Ustawianie montazu EQ 2-3 na biegun polnocny


Mariusz Wysocki

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc i czolem.
W skrocie: kupilem eq2-3 z 150/750, lunetka biegunowa, napedem w 1 osi.

Czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak dla najwiekszego debila, jak ustawic lunetke w montazu i pozniej jak to zrobic wieczorem jak bede widzial gwiazde? Czytam instrukcje z astronocy i za kij nie moge tego zrozumiec. Czy potrzebne mi jest ustawianie tych wszystkich dat na pierscieniach? Skoro bede ustawial na gwiazde polarna i uzywal napedu w 1 osi?

Edytowane przez maniopwst
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to robie bez lunetki. Poziomuje montaż, ustawiam na kompas w kierunku północnym i 52 stopnie na drugiej osi. Potem do doregulowania stosuje metodę modyfikowanego dryfu i po wszystkim. Próbowałem na daty godziny ale jakos nie wychodziło.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez radoslawo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiałem z tymi podziałkami kiedyś.

1 Po pierwsze i ważne dla każdej metody musisz mieć zjustowaną lunetkę , czyli jeśli kręcisz osią montażu i patrzysz przez lunetkę ,mimo obracania montażu ,środek krzyża musi być stale skierowany w ten sam punkt. Do regulacji lunetki służą 3 srubki imbusowe na tej lunetce.

 

2 .Teraz dla ustawienia wg. podziałek zegara. Kręcisz osią montażu tak aby 1 listopad z daty i godzina 24/0/ znajdowały się w 1 punkcie. tak jak to jest pokazane na stronie astroNocy. W takim położeniu i zablokowaniu osi montażu obraz w lunetce musisz mieć tak obrócony aby to kółeczko na okręgu było idealnie na dole . Jesli nie jest musisz obrócić samą lunetką w takie położenie .

 

3. To tyle co do przygotowania montażu do pracy. W nocy po pierwsze poziomujesz statyw , potem kręcąc osią montażu ustawiasz tak aby dzień na podziałce kalendarza pokrył się z aktualną godziną o której ustawiasz montaż. Blokujesz oś montażu i patrząc przez lunetkę pokrętłami które pozwalają regulować położenie montażu w pionie i poziomie tak regulujesz aby Polarna znalazła się w tym kółeczku na rysunku w lunetce. W tym momencie masz ustawiony właściwie montaż

 

4. Jak napisał Tayson można zamiast kręcenia podziałkami zegarowymi skorzystać z aplikacji Polarfinder , która pokazuje aktualne położenie Polarnej w lunetce. Jednak do tej metody też należy mieć zjustaowaną lunetkę.

 

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc i czolem.

W skrocie: kupilem eq2-3 z 150/750, lunetka biegunowa, napedem w 1 osi.

Czy ktos moglby mi wytlumaczyc jak dla najwiekszego debila, jak ustawic lunetke w montazu i pozniej jak to zrobic wieczorem jak bede widzial gwiazde? Czytam instrukcje z astronocy i za kij nie moge tego zrozumiec. Czy potrzebne mi jest ustawianie tych wszystkich dat na pierscieniach? Skoro bede ustawial na gwiazde polarna i uzywal napedu w 1 osi?

Widzę że jesteś z Białegostoku. Jeśli jesteś zainteresowany pomocą, daj znać. Aktualnie mam pracę na miejscu i codziennie jestem w domu po godzinie 15. Reszta na PW proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.