Skocz do zawartości

Pytanie o opaskę grzejną


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas używałem odrośników, ale czasami jest taka wilgoć, że takie rozwiązanie zawodzi. Stałem się więc szczęśliwym posiadaczem opaski grzejnej.

 

Pytanie jest następujące: powiedzcie z Waszych doświadczeń gdzie najlepiej ją umieścić w teleskopie Newtona: czy na końcu przy wylocie tuby, czy może poniżej wyciągu okularowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W newtonie to należy umieścić z tyłu LW i nigdzie indziej. Dlatego zwykła opaska jest bez sensu. Można oczywiście grzać cały wlot tuby, ale kontakt cieplny z newralgicznym LW jest niewielki (pająk). Już więcej w tym wypadku pomoże zapewne wytworzona "kurtyna cieplna" w powietrzu i pewnie wilgoć nie wejdzie. Ale będzie to wymagać kilka razy większej mocy i zapewne nie pozostanie to obojętne na falowanie obrazu.

W refraktorach, SCT i makach jest inaczej, bo soczeka/płyta stanowi rozsądny przewodnik cieplny i ciepło dociera do całej jej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W newtonie to należy umieścić z tyłu LW i nigdzie indziej. Dlatego zwykła opaska jest bez sensu. Można oczywiście grzać cały wlot tuby, ale kontakt cieplny z newralgicznym LW jest niewielki (pająk). Już więcej w tym wypadku pomoże zapewne wytworzona "kurtyna cieplna" w powietrzu i pewnie wilgoć nie wejdzie. Ale będzie to wymagać kilka razy większej mocy i zapewne nie pozostanie to obojętne na falowanie obrazu.

W refraktorach, SCT i makach jest inaczej, bo soczeka/płyta stanowi rozsądny przewodnik cieplny i ciepło dociera do całej jej powierzchni.

 

Z tyłu LW czyli rozumiem, że chodzi o małą opaskę na założoną na lusterku wtórnym i ogrzewającą tylko je?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamknij tubę od tyłu. Wystarczy berecik z folii

chodzi o to by nie było swobodnego przepływu powietrza, a wtedy dłużej trwa zanim LW zaparuje

oczywiście berecik zakładasz po wychłodzeniu teleskopu

 

gdyby mimo to LW ulegało zaparowaniu to wystarczy podmuchać na niego ciepłym powietrzem. Wystarczy mały wiatraczek z grzałką ... coś jak suszarka

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, SW 200/1000.

Jeśli reflektujesz na coś takiego, to daj znać na PW :)

https://drive.google.com/file/d/0B-RoEs6iYHu2YXAyQmdUcjV1MWc/view

 

gdyby mimo to LW ulegało zaparowaniu to wystarczy podmuchać na niego ciepłym powietrzem. Wystarczy mały wiatraczek z grzałką ... coś jak suszarka

Skuteczne, ale mało bezobsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczne, ale mało bezobsługowe.

 

bez problemu można zrobić to bezobsługowo

bawiłem się kiedyś w grzałkę LW ale ten sposób ma kilka wad, które z mojego punktu widzenia go dyskwalifikowały

zostało mi jeszcze sporo laminatu 0,5 mm. Jakby ktoś reflektował to odstąpię

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.