Skocz do zawartości

Obiektyw Nikon


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ten sam aparat i dokupiłem do niego zwykły obiektyw 55-200mm f/5.6 za niecałe 600zł (nowy). Ze stabilizacją kosztują teraz koło 900zł.

 

Do starego filtra UV dokleiłem folię ND (już nie pamiętam, czy 5, czy 3.8 za 8zł) i w ten sposób mam szybko montowalny i w miarę trwały filtr słoneczny.

Do pełnego zaćmienia filtr jest w prawdzie nie potrzebny, ale do poszczególnych etapów jak najbardziej.

 

Zamieszczam zdjęcia tranzytu Merkurego z tego roku, zrobione z ręki tym obiektywem (crop, ale za to 100%).

(Przy tranzycie z początku była walka z chmurami).

 

Oczywiście konieczne jest poćwiczenie robienia zdjęć Słońca wcześniej:)

DSC_0492.JPG

Tranzyt_Merkurego_200mm_1.JPG

Tranzyt_Merkurego_200mm_4.JPG

Edytowane przez MarcinSn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy,

 

odnosząc się do Waszych sugestii obiektyw 55-200 posiadam, mianowicie codo zapytania Krawca to w sumie ma być jednorazowa przygoda (tylko zaćmienie) tak, ażeby w facie kulminacyjnej były widoczne protuberancje :) mój imiennik Marcin dziękuję za foto naprawdę fajna rzecz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź trochę nie na temat, lecz myślę że przydatna.

 

Fotografowalem całkowite zaćmienie Słońca w 99' na Węgrzech.

Czy Ty robiłeś już całkowite zaćmienie Słońca? Jezeli nie, to proponuję Ci porządnie się do tego przygotować.

Jak? To zależy od powyższego pytania. Zakładam że nie.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

200mm jest wystarczające na zaćmienie całkowite, zwłaszcza w przypadku 'cropa' jakim jest D3100. Nie zapominajmy, że korona rozciąga się na kilka stopni od Słońca i robiąc zdjęcie na 500mm+ nie mamy szansy na uchwycenie jej zewnętrznych obszarów. No chyba, że chcemy się skoncentrować na takich szczegółach jak protuberancje, to wtedy można i z 1000+ robić.

Ja chyba wezmę 200mm, bo nie będzie mi się chciało taszczyć ciężkiego klamota przez całe Stany.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jeszcze lustrzane Samyangi powinny się dobrze nadać do księżyca i słońca

Jak już to 500 (miałem kiedyś 500 i byłem zadowolony).

Przymierzałem też do mojego Nikon D3100 Sam. 800mm - i niemożliwością było złapanie zadowalającej ostrości, czego zresztą przykładem jest właśnie to zdjęcie podlinkowane.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.