Skocz do zawartości

Teleskop do wszystkiego


bialutki1

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś kiedyś powiedział, że co jest do wszystkiego jest do niczego. I tak podobno jest z teleskopami.

Obecnie szukam pierwszego teleskopu. Chciałbym aby pozwolił mi obserwować ale też zrobić zdjęcie Księżyca, planet naszego Układu, ale też obiektów głębokiego nie ma. Czytam Wasze wypowiedzi, wynika z nich że nie da się takiego sprzętu kupić. Wyprowadźcie mnie z błędu jeżeli się mylę. Co się stanie jeżeli kupię np. teleskop o parametrach np. 150/1200 do tego kilka okularów o różnych parametrach. Skoro okular odpowiada za powiększenie, to jeżeli będę obserwował księżyc lub inny bliski obiekt użyję okularu o małym powiększeniu, jeżeli obiekty dalekiego nie ma- użyję okularu o dużym powiększeniu. Czy to tak nie działa? Jak to przekłada się na astrofotografię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie, jeśli m być do wszystkiego, to chyba najlepiej sprawdziłby się newton na montażu Dobsona (ale niestety wymaga dobrego seeingu). Do astrofotografii najważniejszy jest montaż, a dokładniej minimum jest EQ3-2, chociaż można próbować z gorszymi (ja próbowałem z EQ2 i aparatem Canon Powershot A1400, uzyskałem coś takiego (najlepsze zdjęcie):

 

 

1.1.jpg

Edytowane przez Kacper R.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz Newtona 200/1000 (8") na montażu klasy EQ6 i masz teleskop do wszystkiego. Pooglądasz planety, księżyc, obiekty głębokiego nieba i jak się postarasz to porobisz całkiem dobre foty. Do tego kamerka, okulary, przejściówki, złączki, akcesoria - przygotuj jakieś 15 koła, a na pewno będziesz zadowolony z efektów.

Albo w bardziej oszczędnej wersji, widziałem że na giełdzie jest dobson z dorobionym prowadzeniem to tam koszt chyba 800 zł.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chciałbym aby pozwolił mi obserwować ale też zrobić zdjęcie Księżyca, planet naszego Układu, ale też obiektów głębokiego nie ma....

Odpowiedź powyżej ;-)

 

Wiele zależy od budżetu. Ja na początek proponuję HEQ5, bo od montażu reszta zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznij od kalkulacji ile kasy chcesz przeznaczyć na astrohobby. Jeśli malutko, to koledzy polecą na początek jakąś mądrą tubę, głównie do obserwacji. Jeśli więcej, to warto już na początku uwzględnić montaż, który pozwoli myśleć o astrofotografii i na pewno nie będzie przeszkadzał w wizualu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.