Skocz do zawartości

Mikroskop


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Hehehe

A tu mamy stronke kogoś w rodzaju "Roberta Gendlera" mikrobiologi amatorskiej :)

http://www.btinternet.com/~stephen.durr/  

 

 

I jeszcze strona o cebuli :)  

 

http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/artnov...03/wdonion.html

Dobrze Łukasz, że znowu zaglądasz na Forum.

Ciekawe linki - jest co pooglądać. :Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstepnie skleciłem moj zabawkowy mikroskop zakupiony dobre 10 lat temu na placu u ruskich. Połaczyłem to z canonem w "ognisku głownym" (bez okularu i obiektywu) i porobilem takie foty.

a.JPG

b.JPG

c.JPG

 

Ale zabawa jest tak fenomenalna ze wchodze w to "poważniej";) i w najblizszym czasie jade do mojego LO obadać sprawe jak to jest z mikroskopami u nich :)

Moze coś wydębie.

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem rozbudować dalej swoją maszynę o tzw. " ciemne pole " zasada działania jest w tym linku http://www.olympusmicro.com/primer/techniq.../darkfield.html

 

Poniższy obrazek przedstawia miejsca w których wykonałem foki na matówce, choć u mnie to wygląda raczej tak jak na prawym obrazku :mrgreen:

DF2.JPGDF3.JPG

Fotki z matówki

DF.JPG

 

Dla porównania jaka będzie różnica w uzyskiwanych obrazach miedzy światłem przenikającym a ciemnym polem wykonałem fotki tego samego Okrzemka (Diatom) w obu typach oświetlenia. Mam jeszcze problemy z kontrastem wynikajace zapewne w amatorskiej konstrukcji ale efekty i tak sa ciekawe.

Diatom%20A.JPGDiatom%20B.JPG

 

Jak dopracuje całość postaram się wykonać fotki ustrojstwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dorobiłem sobie ostatnio tzw. Ciemne pole co zrewolucjonizowało jakość i estetykę osiąganych fotek, oto kilka najlepszych.

Do wszystkich jako obiektyw posłużyły okulary od teleskopu 15mm Vixen oraz 4mm Soligor za okular pracował 20mmVixen. Skala nie jest zachowana.

 

 

A1.jpgA10.jpg

 

A2.jpgA4.jpg

 

A3.jpgA5.jpg

 

A6.jpgA7.jpg

 

A9.jpgA8.jpg

 

Diatomy

A11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurka wodna, całkiem, całkiem, że tak powiem REWELACJA! Nie wiem jak Ty to robisz HAMAL, chyba masz talent. Ja w desperacji ostatnio zakupiłem profesjonalny mikroskop z głowicą rewolwerową (trzy obiektywy) pow. x100, x200, x300 (faktycznie ok. x40, x200, x300) i nie mam takich efektów! Co prawda mikroskop był w super promocji i kosztował 18zł :P ,może dlatego :razz:

Im dalej się w to bawię tym bardziej dochodzę do wniosku, że ŚWIATŁO odgrywa NIEZMIERNIE ISTOTNĄ ROLĘ i jest to czynnik, którego absolutnie nie można traktować po macoszemu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzięki Wam odżywają stare wspomnienia :D

 

Ja też posiadam stary mikroskop (Bresser che che zabaweczka)

i doskonale pamiętam czasy jak wszystko szło pod skalpel (muszki, żyjątka, listki itp.)

A te hodowle pleśni na jabłku czy jakieś mikroorganizmy na mleku i wiele wiele innych cudownych rzeczy :D

 

A mikroskop to rzeczywiście alternatywa na długie pochmurne wieczory

:Cheers:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale Hamalu jak Ty zbudowałeś te ciemne pole ?

Z reflektora latarki ?

No i czy pokrywką urządzenia jest kondensor ?

Jak dobrać ten kondensor ? Może być z prostej lupy ?

 

Możesz dać fotki szczegółow twojej konstrukcji ?

Bo sam chciałbym sobie taki zrobić. A wydaje się to dość skomplikowane. :salu: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale Hamalu jak Ty zbudowałeś te ciemne pole ?

Z reflektora latarki ?  

No i czy pokrywką urządzenia jest kondensor ?

Jak dobrać ten kondensor ? Może być z prostej lupy ?

Możesz dać fotki szczegółow twojej konstrukcji ?

Bo sam chciałbym sobie taki zrobić. A wydaje się to dość skomplikowane.  :salu:  :roll:

No właśnie, z czego ta fasolka... tzn. wypukłe zwierciadlo centralne?

Bo to pierścieniowe to pewnie z jakiegoś odbłyśnika latarkowego:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyjaśnia ten obrazek :)

 

DF3.JPG

 

Dół to klosik od oświetleniówek (dość popularnych teraz) a na nim jest umieszczona soczewka o przekroju jak na rys. Czarne grube linie to przesłony kołowe przepuszczające tylko odpowiednio odbite promienie światła. Pszesłony nalezy dobrać do soczewki oraz zależnie od wysokosci na jakiej chcemy uzyskać ciemne pole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamalu  :shock:  gratuluje Ci Twojego "wynalazku", efekty są naprawde zdumiewające  :rr:  

Mam taką małą prośbę, czy mógłyś zamieścić na forum zdięcie jak teraz wygląda Twój mikroskop w całości ?

 

Pozdrowienia:

-Paweł

 

Pewnie, dostęp do cyferki mam tak co 2-3 dni więc jak tylko bedzie okazja to zrobie fotki, ale nadal jest z LEGO :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wyjaśnia ten obrazek  :)  

 

Obrazek

 

Dół to klosik od oświetleniówek (dość popularnych teraz) a na nim jest umieszczona soczewka o przekroju jak na rys. Czarne grube linie to przesłony kołowe przepuszczające tylko odpowiednio odbite promienie światła. Pszesłony nalezy dobrać do soczewki oraz zależnie od wysokosci na jakiej chcemy uzyskać ciemne pole.

 

Ach.. ta fasolka nie jest reflektorem tylko ŻARÓWKĄ!?!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.