Skocz do zawartości

GSO 8" + BARLOW 2x + 9mm


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
mam problem z wymienionym w tytule zestawem GSO 8" + BARLOW 2x + 9mm otóż nie wiem, jak to ze sobą poskładać, ażeby w przypadku obserwacji nie gubiło to ostrości gwiazd i nie tylko. O ile Księżyc widać znakomicie z najrozmaitszymi szczegółami to w przypadku np. WENUS widzę "coś", co przypomina rozmyte jajo w kolorach czerwony, żółty i niebieski. Spodziewałem się po jej obserwacjach widoku tarczki z wyraźnymi krawędziami tymczasem jestem wielce zniesmaczony i chciałbym zapytać, czy to normalne iż tak się dzieje przy tym zestawie :)

Tak, jak mówiłem -> odległe latarnie, okna sąsiadów, czy też Księżyc nie stanowią problemu w poszukiwaniu ostrości, problem pojawia się przy planecie Wenus oraz gwiazdach. Niestety nie miałem jeszcze okazji do testowania zestawu na innych planetach stąd proszę o wyrozumienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwony, żółty i niebieski to mi pachnie aberracją chromatyczną od słabej optyki.

Rozumiem że ostrość ustawiasz na Wenus (dobrze), czy po obserwacji Księżyca przerzucasz się na planetę nic nie zmieniając (źle)?

Na początku ustawiam na dowolnym obiekcie z krajobrazu po to ażeby zobaczyć, czy wszystkie elementy zostały ze sobą odpowiednio "spasowane", potem szukaczem znajduję Wenus i na niej ponownie ustawiam ostrość. W momencie "kulminacyjnym", kiedy ostrzej się już nie da tarczka planety i tak jest rozmyta, a jedyne co widzę to "jajo", z którego wyróżniają się te 3 barwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czerwony, żółty i niebieski to mi pachnie aberracją chromatyczną od słabej optyki.

W wypadku Wenus to raczej dyspersja atmosferyczna, czyli "aberracja chromatyczna wywołana słabą atmosferą" :P Niestety, Wenus jest zawsze nisko i przy dużym powerze wygląda, jak opisujesz. Trudno wyłapać ją z dobrym seeingiem. Generalnie na Wenus nie da się zaobserwować żadnych szczegółów, poza fazą i samą w sobie tarczą. Wydobycie jakichkolwiek szczegółów jest możliwe dopiero na zdjęciach, a to też nie łatwe (wymaga najlepiej filtra UV).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wypadku Wenus to raczej dyspersja atmosferyczna, czyli "aberracja chromatyczna wywołana słabą atmosferą" :P Niestety, Wenus jest zawsze nisko i przy dużym powerze wygląda, jak opisujesz. Trudno wyłapać ją z dobrym seeingiem. Generalnie na Wenus nie da się zaobserwować żadnych szczegółów, poza fazą i samą w sobie tarczą. Wydobycie jakichkolwiek szczegółów jest możliwe dopiero na zdjęciach, a to też nie łatwe (wymaga najlepiej filtra UV).

Rozumiem, wobec tego nie powinienem się niczym przejmować i po prostu korzystać z nieco słabszych okularów ażeby ta nieostrość nie raziła w oczy? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś jaki efekt jest bez barlowa?

Niestety nie, ale z Barlowem (ktoś obliczył za mnie, że) maksymalnie osiągalne powiększenie sięga 400x . Testowałem to na Księżycu i wszystko wyglądało dość efektywnie zwłaszcza, że mam mały staż w obsłudze tego konkretnego sprzętu. Liczyłem wobec tego na podobne boom w przypadku Wenus, bo już kiedyś obserwowałem ją przez nieco słabszy sprzęt i efekty były dość mocno satysfakcjonujące. Niestety po zastosowaniu zestawu uległem rozczarowaniu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek, postaraj sie nie uzywac Barlowa i stosowac nizsze powiekszenia. Bedzie latwiej odnalezc obiekt i ustawic ostrosc. 400x, to powiekszenie obliczone teoretycznie, a w praktyce jest w 50% uzaleznione od lokalnych warunkow atmosferycznych tzw. seeingu. 8'' lustro, najwyzsza jakosc obrazu, bedzie mialo w okolicach 100x, przy zrenicy wyjsciowej okolo 2mm, potem wraz ze wzrostem pow. obraz bedzie coraz ciemniejszy i bardziej podatny na zaklocenia seeingiem.

Wenus jest obecnie bardzo nisko i praktycznie nie uda sie uzyskac ostrego obrazu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że "na" Księżycu częściej jest dobry seeing niż na planetach (podobne wysokości nad horyzontem itp.). "Normalnej" tarczy Wenus chyba nigdy Newtonem nie widziałem, kiedy było ciemno. Zawsze bulgocząca kolorowa kula lub sierp. Jeśli chcesz ładnych obrazów to trzeba trochę się namęczyć i odszukać ją za dnia lub wczesnym wieczorem / późnym ranem (http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=17081&hilit=wenus+dnia).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.