Skocz do zawartości

Astygmatyzm?


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno obiektyw Nikkor 180 mm f/2,8 AI-S. Wczoraj zrobiłem pierwszy star-test i trochę się zaniepokoiłem.

Niebo było beznadziejne, ale gwiazdy widać. Aparat Nikon D7100, całość na HEQ5. Zdjęcia po kilka sekund, ISO800. Poniżej prezentuję cropy ze środka 1:1:

f/2,8:

DSC_7005s.jpg

f/5,6:

DSC_7014s.jpg

f/2,8 sporo rozostrzony:

DSC_7008s.jpg

 

Widać, że gwiazdy są wyraźnie rozciągnięte, niezależnie od przesłony. Przymykanie zmniejsza AC, ale to rozciągnięcie pozostaje. Na rozogniskowanym obrazie widać, że coś jest nie tak. To powinno być kółko, a nie jakieś dwa prążki i niesymetryczna obwódka...

 

Aparat ma 24 Mpix, więc piksele całkiem małe (coś koło 3 um), więc stawia duże wymagania co do obiektywu. Ale nawet na pikselu 5 um te efekty byłyby wyraźnie widoczne.

 

Obraz w całym polu wygląda podobnie. Czy to jest astygmatyzm, czy coś innego? Czy coś można z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj drugi test i podobne wyniki. Tym razem pod bezchmurnym i ciemnym niebem. Może jutro wrzucę zdjęcia. Coś tu ewidentnie jest nie tak.

 

Jakieś pomysły? Hipotezy? Jeśli coś jest w obiektywie źle wyregulowane lub za mocno skręcone, to kto mógłby to poprawić? Znacie kogoś, kto by temu podołał? Któryś sklep, ktoś z forum, a może serwis Nikona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to podobnie jak astgmatyzm w obiektywach lustrzanych przy nadmiernie ściśniętym lustrze. Tam poluzowanie załatwiało sprawę. Jedyne co mi przychodzi do głowy to, że obiektyw był rozbierany i jakieś soczewki może za bardzo pościskane są. Nie wiem, nie znam się. Może warto zapytać jakiegoś serwistanta/specjalistę od obiektywów czy taka wada może wtedy występować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj znajomy niedawno naprawial wade obiektywu nikon zwiazana z rozjechanymi osiami optycznymi po "dzwonie".

Sprawdze gdzie I napisze. Na pewno oddawal go do punktu w Piasecznie ale obiektyw pojechal gdzies dalej.

 

Ja bym oddal ten obiektyw bo rozumiem ze na wymiane nie ma co liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświeć do środka, posprawdzaj, czy na którejś z soczewek nie ma jakiegoś grzyba. Druga opcja jaka mi przychodzi do głowy, to taka, że obiektyw zaliczył dzwon o ziemię.

Soczewki czyste jak łza. No, dzwon to najprawdopodobniejszy powód niestety...

 

Moj znajomy niedawno naprawial wade obiektywu nikon zwiazana z rozjechanymi osiami optycznymi po "dzwonie".

Sprawdze gdzie I napisze. Na pewno oddawal go do punktu w Piasecznie ale obiektyw pojechal gdzies dalej.

 

Ja bym oddal ten obiektyw bo rozumiem ze na wymiane nie ma co liczyć.

O, byłbym bardzo wdzięczny za namiary!

 

Tak, to obiektyw używany, więc wymiana jest niemożliwa. Jedynie zwrot. O ile sprzedawca pójdzie na taki układ... Obiektyw miał przede mną co najmniej dwóch właścicieli, a pewnie więcej. No i 10-30 lat od produkcji, wiec cuda się mogły wtedy dziać.

 

Najchętniej jednak bym go naprawił i używał, bo nie prędko zdarzy się podobna okazja na taki obiektyw (obecnie okazja to już stwierdzenie względne, ale wiecie o czym mówię :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosilem znajomego o poszukanie papierow z serwisu. Czekam na odzew I Wam napisze.

Poki co mozecie popytac w serwisach z tego watku

 

http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=256797

 

bo widac ze sobie ludziska niektorych chwala rowniez za naprawe optyki.

Ja nic o nich nie wiem bo jak na razie, odpukac, nie musialem korzystac z zadnego serwisu foto.

Edytowane przez pki1234
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też byłbym wdzięczny za te namiary po tym jak mój 70-200/2.8 zaliczył podręcznikowego dzwona z wysokości półtora metra.

 

mój 70-200/2,8 też miał bliskie spotkanie z glebą

na połowie kadru mam komę

takie rzeczy ktoś naprawia?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.