Skocz do zawartości

Do użytkowników Nikon-ów, choć nie tylko :)


bialutki1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pytanie do Nikoniarzy:

- z jakich puszek korzystacie? Ewentualnie którą polecacie?

- czy do Nikona istnieją filtry tego typu

http://teleskopy.pl/Filtr-Astronomik-CLS-EOS-clip-(mocowany-przed-matryc%C3%AA,-8H00IC)-teleskopy-3483.html

Ten akurat jest do Canona, i nie mogę nigdzie znaleźć Nikonowego odpowiednika. Czy źle szukam? Czy jedynym rozwiązaniem jest usunięcie filtra sprzed matrycy?

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie korzystam z nikona D700 (pełna klatka). Nie chcę mi się wyrywać filtra z dosyć drogiego aparatu (tym bardziej że używam go do fotografii tradycyjnej). Szukam innego rozwiązania do astrofoto. Albo właśnie dodatkowy filtr (ten co zaproponował Alnitak nie pasuje bo jest do APS-C), albo kupienie nowej (używanej) puszki i wymontowanie filtra. Jeżeli druga opcja- budżet jak najniższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usunięcie wbudowanego filtra to zupełnie inna operacja, niż dodanie filtra dodatkowego. Usunięcie filtra powoduje "odblokowanie" wycinanego światła głębokiej czerwieni, przede wszystkim linii Ha, w której świeci większość mgławic. Dodając filtr możesz jedynie wyciąć inne, niepożądane światło, ale straconego Ha nie odzyskasz. Tak więc najlepiej jest wywalić oryginalny filtr i dać jakiś ALP dodatkowo. Ale to wszystko sprawa względna.

 

Moim zdaniem wątpliwy sens jest kupować tani aparat i go modyfikować. Prawdopodobnie lepszy efekt uzyskasz swoim obecnym, nawet niezmodyfikowanym. Pełna klatka z pikselem 8,5 um to nie lada gratka. Na pewno nie ma sensu kupować starych modeli, bo D700 rozłoży je na łopatki pod względem poziomu szumu. Jedynie nowe konstrukcje mają sens, ale ona z kolei mają nasranych tych pikseli ile wlezie, przez co dużo tracą na czułości.

 

Ważnym pytaniem jest też, jakie masz szkła albo, czy zamierzasz używać aparatu z jakimś teleskopem.

 

Osobiście posiadam starego już D80 i właśnie gromadzę fundusze na coś nowego. Chyba zdecyduję się na D7100. Nie chcę schodzić półkę niżej (do D5xxx lub D3xxx), bo to porażka, jeśli chodzi o obsługę i różnego rodzaju funkcje. Na wyższe serie mnie nie stać :) Jedyne, co mi nie pasuje w tym aparacie to bezsensowna rozdzielczość 24 Mpix (DX). Oczywiście są też inne drobiazgi (jak za jasne i oślepiające napisy w wizjerze), ale generalnie aparat rozsądny.

 

Na Twoim miejscu pozostałbym przy tym, co masz i nie cofał się w rozwoju :) Ewentualnie zbierał kasę na D750 :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkła: Nikkor: 24-70, 50, 85, Tair 300 (+konwerter x2). Tuba 150/750 OTAW Dual Speed na Eq5.

D700 naprawdę dobre body, ale bez wycinki filtra nie złapię linii Ha. Zgadza się? Dlatego myślałem właśnie nad jakimś D80 i wycięciu filtra.

Przepraszam za swoje pytania/wątpliwości, ale dopiero zabieram się do tego wszystkiego i mam caly czas więcej pytań niż odpowiedzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo początkujący w temacie, ale zrobiłem nie ciekawe zdjęcie Mgławicy Oriona Nikonem D50 i tanim 70-210mm objektywem ustawionym na 75mm i było widać czerwony kolor mgławicy.

To raczej dłuższa ekspozycja robi różnicę, czyli jakiś "star tracker" jest potrzebny.

Edytowane przez Adm2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkła: Nikkor: 24-70, 50, 85, Tair 300 (+konwerter x2). Tuba 150/750 OTAW Dual Speed na Eq5.

D700 naprawdę dobre body, ale bez wycinki filtra nie złapię linii Ha. Zgadza się? Dlatego myślałem właśnie nad jakimś D80 i wycięciu filtra.

Przepraszam za swoje pytania/wątpliwości, ale dopiero zabieram się do tego wszystkiego i mam caly czas więcej pytań niż odpowiedzi....

W teleskopie nie ma problemu z filtrami - kupujesz 2" i nakręcasz na korektor. A w obiektywach tylko faktycznie te wkładane do komory pozostają.

 

Oczywiście, że złapiesz Ha niemodyfikowanym aparatem! Tylko, że sprawność tego łapania będzie wynosić jakieś 25%, resztę wytnie filtr na matrycy. Ale zauważ, że jeśli masz 4x mniej szumiącą matrycę, to da ona taki sam stosunek syngału do szumu linii Ha, jak matryca gorsza, a przerobiona. W pozostałej części pasma matryca lepsza (nieprzerobiona) zmasakruje konkurenta. Wydaje mi się, że taką właśnie różnicę możesz mieć miedzy D700, a D80 przykładowo.

 

Oj nie chcesz walczyć z tym szumem D80, oj nie chcesz :)

 

Ktoś niedawno wrzucał na forum stronę z wykresami transmisji filtrów różnych aparatów, przypomnicie koledzy link? Okazuje się, że niektóre modele blokują Ha prawie zupełnie, a inne puszczają ponad 50%. Nie pamiętam, jak jest z D700.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście, że złapiesz Ha niemodyfikowanym aparatem! Tylko, że sprawność tego łapania będzie wynosić jakieś 25%, resztę wytnie filtr na matrycy. Ale zauważ, że jeśli masz 4x mniej szumiącą matrycę, to da ona taki sam stosunek syngału do szumu linii Ha, jak matryca gorsza, a przerobiona. W pozostałej części pasma matryca lepsza (nieprzerobiona) zmasakruje konkurenta. Wydaje mi się, że taką właśnie różnicę możesz mieć miedzy D700, a D80 przykładowo.

 

Zaczynasz mnie przekonywać :)

 

Oj nie chcesz walczyć z tym szumem D80, oj nie chcesz :)

 

Jestem całkiem przekonany :)

 

Ktoś niedawno wrzucał na forum stronę z wykresami transmisji filtrów różnych aparatów, przypomnicie koledzy link? Okazuje się, że niektóre modele blokują Ha prawie zupełnie, a inne puszczają ponad 50%. Nie pamiętam, jak jest z D700.

 

Byłbym wdzięczny za link.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dziś akurat pojawił się na ten temat artykuł na nikonrumors.com: KLIK

 

Light-pollution-clip-on-filter-for-full-

Edytowane przez grztus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.