Skocz do zawartości

Guiding - problem - dziwne skoki w osi X


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj walczyłem dobrą godzinę z guidingiem, w końcu odpuściłem i dzisiaj stwierdzam, że sam nie dojdę chyba o co chodzi, brak mi pomysłów.

 

Problem: Guiding przez Maxim DL, leci sobie sesja, prowadzi świetnie przez powiedzmy 5 minut, następnie następuje skok, załamanie w osi X na 20-30 pikseli w dół. Oś Y - pracuje normalnie. Guider przez 10-20 sekund wraca, gwiazdkę ustawia z powrotem na środku i prowadzi montaż już dalej prawidłowo. Efekt na zdjęciu - tak, jak w załączniku. Widać doskonale to "załamanie".

 

guiding_problem.jpg

 

Co ciekawe, robiąc IC405 przez 14 klatek - wszystko było praktycznie OK (na 14, tylko jedna klatka lekko przesunięta). Przesunąłem się około 21 do fotografowania M1 i dopiero wtedy pojawił się wyżej wymieniony "efekt". Niesamowicie frustrujące, bo robisz klatkę 8-10 min, a tutaj na minutę przed końcem "łup" i klatka do wyrzucenia.

 

Guiduje: Orion StarshootAutoguider + 80/400 tuba. Montaż NEQ6.

 

Czy możecie mi podpowiedzieć, gdzie szukać przyczyny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie może to być wszystko. Pokaż zdjęcie zestawu, tak by dobrze była widoczna kabelkologia. Czy obracając montaż w osi RA na najwyższej prędkości występują jakieś dziwne dźwięki? Może jakiś spadek napięcia na zasilaniu montażu... Ten skok jest natychmiastowy czy ta odchyłka "buduje się" w kilku kolejnych wskazaniach guidera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchyłka "buduje się", wraca na prawidłowy tor w kilku wskazaniach guidera (3-6 ekspozycje mniej-więcej), ale dzieje się momentalnie, w ciągu 1-2 sekund. Mówiąc szczerze też właśnie stawiam na kable. Właśnie byłem przy montażu, poprzyczepiałem wszystko, jeszcze zanim puszczę ekspozycje posprawdzam dokładnie czy nie ma jakiś dziwnych napięć.

 

Dziwnych dźwięków etc. nie ma - wszystko wydaje się działać poprawnie. Z resztą, dziwne że tylko na jednym obiekcie to miałem...

 

Spirit, luz na śrubie, ale w montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów montażu ciąg dalszy :)

Piszę też trochę dla potomnych - może ktoś taki problem też będzie miał.

 

1) Wczoraj fotografowałem do godziny 21 - szło wszystko idealnie. Przerzuciłem się na obiekt w okolicach Oriona - skoki opisane wyżej znowu się pojawiły. Poleciałem do innego obiektu bliżej zenitu - skoki są nadal. Wracam znowu na wschód - montaż śledzi i pracuje idealnie.

 

2) "Skoki" montażu są raczej regularne, zawsze o jedną i tą samą wysokość - 30-31 pikseli. Nigdy mniej lub więcej, zawsze w jedną stronę.

 

3) Przy przesuwaniu montażu na prędkości najwyższej ze wschodu na zachód słychać co 1-2 sekundy dziwny dźwięk, jest coś tam "nie tak". Dźwięk ten nie występuje przy przesuwaniu z zachodu na wschód. Z drugiej strony jest cały czas, na pełnym obrocie montażu, również gdy kieruje na wschód (a wtedy pracuje idealnie).

 

4) Zauważyłem pewną regularność tego "skoku" - co około 5-7 minut mniej-więcej.

 

5) "Skok" wygląda tak, jakby montaż przestawał przez około 2-3 minuty po prostu prowadzić, jakby się zatrzymywał. Robiłem eksperyment i zatrzymałem montaż (śledzenie) na 1-2 sekundy; przestawał śledzić. Efekt na wykresie guidingu był identyczny, tożsamy z tym problematycznym skokiem "samoistnym". To wygląda tak, jakby ktoś po prostu montaż na 1-2 sekundy zatrzymywał.

Skoki napięcia etc. miałyby sens, ale skoro na niebie wschodnim jest OK - to w takim razie to też odpada.

 

Poniżej zamieszczam screeny z guidingu obrazujące o co chodzi.

 

wykres4.jpg

wykres5.jpg

 

W związku z tym teorię o kablach wiszących raczej odrzucam - wówczas skok nie byłby regularny co 30-31 pikseli zawsze, ale różny i dotyczyłby osi Y również (sprawdziłem, robiąc eksperyment, napinając po prostu lekko kabel i puszczając).

 

Mogę spróbować jeszcze dociążyć przeciwwagi, dokupić jedną, aby montaż je ciągnął, ale to nie rozwiąże wg mnie problemu. Zbyt duża skala problemu.

 

Wnioski: trzeba rozebrać montaż, posprawdzać wszystko raz jeszcze? Czy też może warto sprawdzić coś innego? Będę bardzo wdzięczny za pomysły, sugestie.

Jeśli mam rozbierać montaż, to gdzie szukać? Co rozbierać, gdzie regulować? :) Dodam jeszcze, że poprzedni właściciel robił modyfikacje EQ6 z Rowan Astronomy. Może coś jest po prostu źle skręcone...

 

Generalnie samemu nie mam siły, czasu ani "smykałki" do regulacji/rozbierania montażu całości na części - czy ktoś oferuje takie usługi, do kogo się zwrócić? Chętnie zawiozę/wyślę montaż do sprawdzenia; nie musi być firma - jeśli są "magicy" na forum, którzy oczywiście odpłatnie zrobią takie rzeczy - proszę o kontakt :)

 

Niezależnie, wczoraj miałem najlepszą sesję - jak już "zajarzyłem" o co chodzi, to fotografowałem po prostu na wschodzie i montaż pracuje wtedy bardzo dobrze:

 

screen_eq.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz coś na slimaku, jakiś opilek (syf). Gdy ślimak się obraca co każdy obrót ten obiekt ci miesza. Gdy obróci się po pewnym czasie wszystko wraca gwałtownie do poprawnego stanu.

 

Jaki masz max mov w guiding settings w maximie?

 

Max move - jeśli masz na myśli "Max Move" w zakładce "Advanced" w Maximie, to standardowo, nic tam nie ruszałem. Czyli tak, jak na screenie.

max_move.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na zębatce uschniętą nóżkę osy - japońskiej. Efekt był identyczny.

 

Ostrzegam zawczasu zanim będą ofiary: nie googlujcie tego cholerstwa, bo pojawia się również szerszeń. Lepiej nie wiedzieć że coś takiego żyje na naszej planecie. :icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ to sobie do 3.

 

Mont będzie miał większy zakres do wprowadzenia korekt i powinien szybciej wyciągnąć taki błąd.

Oczywiście to nie rozwiąże problemu, ale będzie pomocne przy mocniejszych podmuchach wiatru.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ostrzegam zawczasu zanim będą ofiary: nie googlujcie tego cholerstwa, bo pojawia się również szerszeń. Lepiej nie wiedzieć że coś takiego żyje na naszej planecie. :icon_eek:

Ta pszczółka była całkiem malutka i niewinna...ale Lokiego i mnie kosztowała sporo adrenaliny i naruszenie wątroby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie zostawiać tematu otwartego, piszę dla innych użytkowników:

 

1) Montaż wysłałem do Krakowa, do Janusza Płeszki do Astrokraka na serwis - kasowanie luzów, serwis i generalną "renowację".

2) Całość usługi trwała dosłownie 2 dni, tj. montaż wysłałem kurierem w poniedziałek, a w czwartek już (akurat osobiście) odebrałem gotowy. Cena za usługę wg mnie bardzo w porządku. Teoretycznie można podobno coś takiego wykonać samodzielnie, ale trzeba mieć czas i się na tym znać, a że nie znam się na tym kompletnie - nie rozbierałem montażu.

3) Opisany wyżej "skok" już nie występuje, ustąpił ten problem całkowicie.

4) Oprócz tego tracking, wykres w Maximie poprawił się diametralnie. Nie wygląda już tak "dramatycznie", ale leniwie i spokojnie.

 

Okazało się, że z montażem jest sporo problemów. Poprzedni właściciel (wiem, że nieświadomie) przy wymianie pasków na te z Rowan Astronomy źle poskładał go - ponapinane do granic możliwości paski, nieprawidłowy smar i generalnie sporo różnych drobnych problemów, które ostatecznie poskładały się na efekt, jak wyżej. Lista grzechów od Janusza Płeszki była spora :) Na szczęście nie było tam nic, co spowodowałoby że montaż nie nadaje się do użytku.

 

Dzisiaj mimo księżyca 70% wystawiłem sprzęt na testy. Skala z jaką guiding prowadzę to 2,68" na piksel. Orion SSAG + 80/400.

RMS za 3 min wstecz.

 

Guiding IC410:

eq6.jpg

 

Guiding Rozety (NGC 2244):

eq6_3.jpg

 

Całość działa na "defaultowych" ustawieniach Maxima i EQMOD. Jestem pewny, że jak trochę pogrzebie tam, to będzie jeszcze lepiej.

 

Podsumowując, nie wiem czy powyższe wyniki są dobre/słabe etc. w porównaniu do innych montaży - wiem, że efekt mam taki, jaki chciałem, czyli klikam "Track" w Maximie i zapominam o guidingu. Wszystkie 10-11 klatek, jakie właśnie zeszły - są idealne.

 

Jeśli więc, ktoś jak ja - ma dwie lewe ręce do majsterkowania i ma podobne problemy z guidingiem, to nie ma co się zastanawiać - tylko wysyłamy montaż do Krakowa :)

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.