Skocz do zawartości

Soligor EQ3 ustawianie.


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam problem z ustawianiem montażu. Generalnie wstępnie ustawiam tak, żebym widział gwiazdę polarną w otworze na lunetke biegunową, a potem koryguję pokrętłami. Raz jedyny udało mi się ustawić tak, zeby uciągnął canona 600D z obiektywem 135mm 60s na plejadach, z delikatnie pojechanymi gwiazdkami (ledwo widoczne po powiększeniu), po czym odblokowałem oś RA i zmieniłem kadr na oriona, i okazało sie że całe ustawienie szlag trafił, pojechane gwiazdki były nawet na 40s a mniej juz mi sie nie chciało naswietlać, za bardzo się wtedy wkurzyłem.
Ostatnio założyłem kitowca i na 55mm przy 30s miałem troche pojechane gwiazdki.
Problem jest w tym ze jak już prawie idealnie ustawie, i spróbuję leciutko skorygować, to jest już tylko gorzej.
Czytałem o wielu metodach, ale te, w których trzeba zmieniać kadr odpadaja, jak ustawiam to już na obiekcie w który celuję.
Do montażu zaadaptowałem napęd od EQ3-2, i nie mam lunetki (od eq3-2 podobno nie pasuje). Lunetka pewnie pozwoliłaby lepiej ustawić wstępnie montaż.
Myślę o tym zeby kiedyś kupić jakiś laptop i ustawiać montaż za pomoca aplikacji (po podłączeniu aparatu), tylko czy jest aplikacja która nie wymaga jakiegoś konkretnego obiektu a np, moge ustawić na mój cel sesji i aplikacja powie mi jak dobrze montaż jest ustawiony? skróciłoby to wtedy czas, bo nie musiałbym robić klatek po każdej poprawie.
Ten montaż to odpowiednik EQ3-2 i wiem że można z niego sporo wycisnąć, na pewno więcej niż ja, tylko tego po prostu nie umiem :(
Pozdrawiam.

PS. sampli niestety nie mam, bo usunąłem, ale przy najbliższej pogodnej nocy zrobie kolejna próbę ustawienia i wtedy będą sample.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robiłeś M45 z czasem 60s a po zmianie kadru miałeś pojazd to czy na 100% dobrze miałeś wypoziomowany zestaw? Poziom i polarna to baza. Reszta to błędy prowadzenia, ugięcia, nieuwaga przy zmianie kadru - np. trącenie setupu nogą, kucanie, oparcie się kolanem o nogę statywu, łokciem itd, itd ... Wszystko to przerabiałem na Astrotracku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli robiłeś M45 z czasem 60s a po zmianie kadru miałeś pojazd to czy na 100% dobrze miałeś wypoziomowany zestaw? Poziom i polarna to baza. Reszta to błędy prowadzenia, ugięcia, nieuwaga przy zmianie kadru - np. trącenie setupu nogą, kucanie, oparcie się kolanem o nogę statywu, łokciem itd, itd ... Wszystko to przerabiałem na Astrotracku.

 

Dopiero będę kupował poziomiczke okrągłą do niego, ale na oko było dobrze (choć wiadomo, na oko to ptak nasrał...)

 

A dryf dłuugi, choć wiem ze skuteczny. Może jest coś szybszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nawet tu na AP widziałem w którymś wątku, na pc mam pobraną jedną o nazwie ,,Align'' i ona do tego ma niby służyć, ale na windows 10 nie działa (pobrałem żeby mieć w razie czego do przezucenia na laptopa jak już sobie sprawie). Ale pamietam ze chyba jeszcze jakieś inne byly.

Tak właściwie to jak trudny do napisania byłby program, który mierzyłby z byle jakiej gwiazdy jak bardzo ucieka z kadru, pokazywał też ew w którą stronę, i do wyboru byłby np. okres czasu w którym mierzy (bo o ile na początku raczej szybko by szło, o tyle przy w miare dobrze ustawionym montazu ucieczka gwiazdy trwałaby dłużej)? Pomogłoby to trochę w ustawianiu, bo nie trzeba by robić klatek kontrolnych, tylko wszystko byłoby praktycznie live, i byłby podgląd czy kręcenie danym pokretłem daje dobry efekt lub zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to jak trudny do napisania byłby program, który mierzyłby z byle jakiej gwiazdy jak bardzo ucieka z kadru, pokazywał też ew w którą stronę, i do wyboru byłby np. okres czasu w którym mierzy (bo o ile na początku raczej szybko by szło, o tyle przy w miare dobrze ustawionym montazu ucieczka gwiazdy trwałaby dłużej)? Pomogłoby to trochę w ustawianiu, bo nie trzeba by robić klatek kontrolnych, tylko wszystko byłoby praktycznie live, i byłby podgląd czy kręcenie danym pokretłem daje dobry efekt lub zły.

takim programem jest SharpCap 2.9 ;) ma dokładnie takie opcje jakie opisałeś :) Pokazuje nawet którym pokrętłem kręcić, żeby montaż był idealnie ustawiony na GP, pokazuje jak duży mamy błąd itd. Potrzeba mu chyba 10 gwiazd z okolic bieguna przy ogniskowej 100-200 mm

Edytowane przez ANowak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.