Skocz do zawartości

III Rzeczpospolita - jak oceniasz ?


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Oskar zasugerował ten wątek .

Prosiłbym o spostrzeżenia , co jest lepiej , gorzej , czy nasze możliwości rozwoju , zarabiania , niezależności , bogacenia się ,itp. wyszły Polakom zgodnie z oczekiwaniami ,zapewnieniami rządzących . Jakie mamy perspektywy rozwoju - większe czy mniejsze jako jednostka i naród .Na pewno ocena nie jest jednoznaczna . Nie wiem , czy więcej poprawiono czy zniszczono . Chyba należy także uwzględnić rozwój całej Europy w ocenie sukcesów i porażek . Bilans chyba jeszcze nie wyszedł na zero - to tak w/g mnie w zaspokojeniu najprymitywniejszych potrzeb narodu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wielki PLUS!

 

W wieku lat 25 kupilem dom (rudere dla scislosci) i ja wyremontowalem. Mam normalny pojazd i jestem w stanie utrzymywac wraz ze slubna rodzine. Nie musze zapisywac sie do zadnych organizacji itp. Wszystko osiagnalem praca wlasnych rak. Ukonczylem w miedzyczasie studia i mam normalna prace i place. NIE OSIAGNAL BYM TEGO bez zmian ktore zaszly.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oceniam bardzo pozytywnie, choć akurat 2 miesiące temu w ramach zwolnień grupowych wywalili mnie z bardzo dobrej pracy. Teraz ciężko pracuję, mało zarabiam, ale jestem zadowolony. Czuję, że mam możliwości, o których 20 lat temu nikt nie śnił. Żyję w wolnym, niezawisłym i demokratycznym kraju, w którym gospodarka oparta jest o zasady rynkowe. Mamy niezawisłe sądy i wybieraną władzę w wolnych i uczciwych wyborach. Każdy ma paszport i może jechać gdzie chce. I to są możliwości teoretyczne jakie ma każdy z nas. Sceptycy napiszą, że nie ma pieniędzy i nie można z tego korzystać - ale czy 20 lat temu ludzie mieli więcej pieniędzy? Byli jeszcze biedniejsi i w zniewolonym kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie w polsce dobrze czuje. CHociaż nie czuje zadnge patriotyzmu!

 

W Polsce mogę sie spokojnie uczyc choć w mojej szkole to przesadzone jest. Mogę korzystać z usług różnych firm. Przez co jest konkurencja i walka o klijenta. Babcia mi opowiadała ze za komuny to konkurencji nie było i klijent walczył o sprzedawce. Teraz naszczęscie jest odwrotnie. Polskie miasta szybciej sie rozwijają itp. Są realizowane różne plany naukowe itp etc. Mamy teraz wzrost gospodarczy jesteśmy w UE NATO.

 

Dla tych co krytukują negatywnie Polske - dla prawie 1 mld ludzi na swiecie z tzw trzeciego swiata Polska to potęga gospodarcza!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska to kraj miodem i mlekiem plynacy nie dla jednego, ale dla dobrych trzech miliardow ludzi. Wiem co mowie, w Afryce widzialem taka nedze, w porownaniu z ktora bieda polskiej matki na zasilku z czworka dzieci to niedoscigniony luksus. Powaznie :Cry:

 

Polska jaka jest kazdy widzi, ani dobra, ani zla, taki sobie po prostu zwykly kraj w Europie, ktory ma rozne aspiracje co prawda, ale mozliwosci znacznie mniej. Ale w sumie mi dobrze. Mam dobra prace, mieszkanko, samochod, moge sobie kupowac rozne szkielka dla hobby, a do tego jezdzic po swiecie raz na jakis czas coby nie zwapniec. Z drugiej strony wiem, ze wielu ludziom zyje sie ciezko, ale to nasze "ciezko" - to musze jeszcze raz podkreslic - nie ma nic wspolnego z "ciezko" ukrainskim, bialoruskim, czy nie-daj-Boze afrykanskim.

 

Co mnie w Polsce najbardziej irytuje to ogromne niedoksztalcenie spoleczenstwa, ktore powoduje, ze glupota panoszy sie na kazdym kroku. A takze bujny rozkwit administracji panstwowej i biurokracji w ogole. Tego po prostu nienawidze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak przez mgłe końcówkę lat pięćdziesiątych , zupełnie dobrze lata sześćdziesiąte i tak do dzisiaj . Nikt mi nie powie że za komuny było lepiej bo sam to przeżyłem i wiem . Różnica na plus jest ogromna , wręcz przepaść . Chętnie odpowiem jeżeli kogoś interesuje jakiś szczegół z naszej mrocznej historii . Osobiście wolałbym aby z piątku na sobotę przybyło nam 1000 Kulczyków niż jeden Lepper .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyję w wolnym, niezawisłym i demokratycznym kraju, w którym gospodarka oparta jest o zasady rynkowe. Mamy niezawisłe sądy i wybieraną władzę w wolnych i uczciwych wyborach. Każdy ma paszport i może jechać gdzie chce. I to są możliwości teoretyczne jakie ma każdy z nas. Sceptycy napiszą, że nie ma pieniędzy i nie można z tego korzystać - ale czy 20 lat temu ludzie mieli więcej pieniędzy?

 

Prawda. :salu:

Jednak mam parę uwag. Sądy są polityczne :? Władza - czy z prawa czy z lewa kradnie. Państwo w stosunku do obywatela nie jest zbyt uczciwe. Piszecie, że mamy się cieszyć z tego że nie mieszkam na np. Białorusi. A ja napiszę, Niemcy są bogatsi, a są wolnym narodem :D Wiadomo, że porównanie Polski z Niemcami to nieporozumienie, ale liczy się samo spojrzenie. Zamiast mówić, że jest lepiej postarajmy się dorównać najlepszym. Zawsze może być lepiej. :wink: Może się mylę. :?:

 

Nie miałem okazji doświadczyć komuny i wcale mi nie jest przykro. Na zdrowy rozum - poprawiło się bardzo dużo. Wolałbym, aby Polska zaczęła gonić takie kraje jak Austria czy Dania, tymczasem cofamy się :? (na własne życzenie).

 

Pozrdawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta dyskusja przypomina mi "propagandę sukcesu" z czasów wczesnego Gierka. Pomyślcie o ile by było lepiej w Polsce, gdyby nie było niekompetentnych rządów Buzka, Milera, Belki itd. Polska ma jedne z najgorszych wskaźników makroekonomicznych w UE. Jesteśmy w tyle za Czechami, Węgrami, Słowacją, Estonią, Łotwą. Niedługo prześcignie nas Litwa. Kraje które startowały z podobnego poziomu znacznie szybciej się rozwijają.Posród krajów które wstąpiły do UE w przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy najniższe inwestycje, ale za to największe bezrobocie. Według wszystkich rankingów państw spadliśmy, o ile pamiętam, o około 15 miejsc. Może dla Białorusi jesteśmy Zachodem, ale dla Niemców, Francuzów jesteśmy "Dzikim Wschodem", gdzie króluje bałagan, brud i złodziejstwo. Nigdzie w UE nie ma tak fatalnych dróg jak w Polsce. Nawet Białoruś ma lepsze drogi niż my. W zwyczajach politycznych możemy bardziej porównywać się do Białorusi niż do Niemiec, Czech czy Wielkiej Brytani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę Państwa zachowajmy zimną krew nie dajmy się ponieść emocjom. Nigdy nie jest tak, że wszystko jest czarne lub białe są również odcienie szarości.Zyję już na tym świecie ponad 50 lat, dobrze pamiętam czasy komunizmu. Zaszły ogromne zmiany na lepsze. Aspiracje jako społeczeństwo mamy bardzo duże - gorzej z konsekwentnyn realizowaniem ich. Jak jest każdy widzi (każda opcja polityczna kierująca krajem jest do bani," dobrze chcą a wychodzi jak zawsze"). Nie miejmy kompleksów w stosunku do zachodu Krakowa też nie zbudowano w ciągu -nastu lat. Oni budowali swoje bogactwo przez setki lat i nie zaznali dobrodziejstwa (tak przez nich podziwianego) komunizmu.

Dla młodszych kolegów nie znających dawnych czasów mam przykład - Białoruś (podobnie było u nas chociaż byliśmy najweselszym barakiem w obozie demoludów).

 

Pozdrowienia i troche optymizmu ( o co dosyć ciężko dzisiaj).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska ma jedne z najgorszych wskaźników makroekonomicznych w UE. Jesteśmy w tyle za Czechami, Węgrami, Słowacją, Estonią, Łotwą. Niedługo prześcignie nas Litwa. Kraje które startowały z podobnego poziomu znacznie szybciej się rozwijają.

 

Nie zapominajmy, że Polska ma 40 milionów mieszkańców. Więc nie ma za bardzo sensu porównywac nas z krajami typu Litwa czy Estonia. A to że w Polsce jest korupcja to po czesci wina nas wszystkich. Wszyscy są zgorszeni widząc przejawy jej obecnosci, ale ilu z nas bralo w tym udzial dajac czasami "w lape"? Nie możemy miec kompleksow. Nie pytaj co Polska moze zrobic dla Ciebie tylko co ty dla Polski. A zreszta jakby byla w Polsce komuna to by wszyscy slinili sie na dostawe plastikowych teleskopow z Czechoslowacji w sklepie harcerskim a nie np. na takiego Oriona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda wszystkie kraje, które wstapiły do Unii z nami mają razem mniej mieszkańców niż Polska!

Oceniam zmiany bardzo pozytywnie. Moja rodzina przeszła przez komunę bardzo burzliwie i mimo iz byłem mały to doskonale pamiętam jak i mnie to dotykało.

Mamy jeszcze wiele do zrobienia ale jesteśmy bliżej niż dalej!

Prawidłowy kierunek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wszystkich rankingów państw spadliśmy, o ile pamiętam, o około 15 miejsc

 

Te statystyki są niewiele warte. Zgadzam się z kolegami, którzy piszą, że mamy 40 mln ludzi i nasze miejsce w Unii jest ważne. Nie ma wątpliwości, że te kilka miliardów euro, które dostanie polskie rolnictwo przełoży się na całą naszą gospodarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej rozleniwi hodowców , a pieniądze zostaną przejedzone.

Zainwestuje pewnie tylko kilka procent.

Za co my i tak zapłacimy.

Np, za cukier 4 zł a nie 1 zł :salu:

W Nowej Zelandii zlikidowano dopłaty i rolnictwo rozwija się tam wyśmienicie i nikt z rolników nie chce powroty dopłat.

polecam ostatni numer Wprost.

Jak wszyscy zaczną dostawać jakieś dopłaty to gospodarka padnie jak za komuny.

Niestety to nie jest dobre rozwiązanie,ale cała UE jest zbyt przesocjalizowana. :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar napiszesz pare slow komentarza?

 

Może lepiej nie? Miałem okazję poznać ludzi z tych kręgów i wiem, że taki wywiad to po prostu forma lobbingu na rzecz załatwienia określonych spraw. Swoboda gospodarcza jest w Polsce szeroka i stwarza ramy do prowadzenia dobrego biznesu. A dla mnie osobiście im więcej problemów mają przedsiębiorcy - tym lepiej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.