Skocz do zawartości

Nadkorekcja flatów - proszę o pomoc


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam widzę typowy problem migawki.

Ale jakim cudem migawka ma dać nierównomierność o kolistym kształcie? Przecież to nie ma żadnego sensu. Wystarczy sobie wyobrazić, jak się ona przesuwa. W moim Atiku 383 na tej samej matrycy również jest wolna migawka. Ale efekt za krótkiej migawki wygląda zupełnie inaczej, niż ten flat, czyli tak, jak należy się spodziewać (gradient podłużny, a nie kulisty). No i u mnie przy tych 3-4 s żadnego efektu już nie widać, taki czas wystarcza.

 

Faktycznie coś jest nie tak z tymi flatami - wyglądają normalnie poza ciemnym paskiem u góry - może to zaburzać normalizacje i dawać taki efekt - czy to jest jakiś nowy problem czy zawsze to miałeś ?

Podobny pasek mam w Atiku, z tym że u dołu, jak dobrze pamiętam. Tym bym się nie przejmował.

 

Założę się, że problem jest w sposobie robienia flata - oświetleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem na dropboxa:

 

- klatkę L

- komplet biasów

- komplet flatów

https://www.dropbox.com/sh/8t2dw9y74l14hfd/AAADUNRO-3EidGnYm4b6bpD1a?dl=0

 

Będę bardzo zobowiązany za wzięcie tego pod lupę...

 

A na balkonie obecnie palę kolejne flaty - zwiększenie ADU do 40.000 nic nie dało, więc teraz palę flaty na 40.000 ADU + wydłużony czas naświetlania (na razie testuję 10 sekund).

 

Perform overscan correction mam włączone.

 

EDIT: flaty 10 sek 40.000 ADU tak samo przesadzają z korekcją. Zostało już tylko dodanie darków, a jak to nic nie da to kulka w łeb... ;):icon_eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że problem został rozwiązany :)

 

Dodałem darki do klatek kalibracyjnych - wszystkie (i te naświetlane 3-4 sek, i te z poziomem ADU 20.000 i te ADU 40.000) zaczęły poprawnie korygować zdjęcie!

Dodatkowo prawdopodobnie odkryłem przyczynę nierównomierności flata - flatownica nie leżała poziomo na tubie, w jednym miejscu była podniesiona o 2 mm. Nie wiem czy to bezpośrednia przyczyna, ale jak zlikwidowałem tą nierówność, to flaty zaczęły wyglądać symetrycznie.

 

Dla bezpieczeństwa z kolejnymi flatami nie będę schodził poniżej 7-10 sekund.

 

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdż tylko , czy twój masterflat prawidłowo koryguje sam siebie, lub innego pojedynczego flata.

A to chętnie zrobię, weryfikacji nigdy za wiele. Czyli otworzyć master flata i go skalibrować samym sobą?

 

edit: zrobiłem to (bez darków i biasów), wynikowa klatka ma idealnie równy poziom sygnału na całej powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc masz pewność, że program kalibruje poprawnie. Ciekawa sprawa z tymi darkami. Muszę u siebie sprawdzić czy też mam taki efekt

 

PS. Sprawdziłem. U mnie zastosowanie darka lub jego brak podczas kalibracji absolutnie nie wpływa na rezultat - zawsze prawidłowo wyrównuje tło

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo to - o dziwo- zależy od zastosowanej kamery. U mnie ATIK i STL funkcjonują bez flatów ale FLI 8300 już nie! Podejrzewam że pies jest pogrzebany w nagłówkach FITS które w wolnej chwili przeanalizuję.

 

Takie pytanko do kolegów mocniejszych w te klocki - w jaki sposób nagłówek FITS tworzony przez Maxima jest zależny od drivera kamery? Pewnie jest tak, że drivery wprowadzają do fits jakąś informację, którą błędnie interpretuje Maxim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duser a czy możesz wystawić gdzieś swojego master flata? Porównam zawartość nagłówków do swojego master flata, może na coś wpadnę.

 

Może to ten sam przypadek co paleta kolorów - Maxim zapisuje błędną informację dla złożonego RGB, bez ręcznej korekty nagłówka obrazek otwarty w Pixie jest przezroczysty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.