Skocz do zawartości

Łatka, mały piksel i Abell 2151


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Po kilku dyskusjach o nowych kamerach ASI 1600 mam na stałe przypiętą łatkę ich przeciwnika. A przecież mnie zupełnie nie interesuje typ sensora i nie dlatego zabierałem głos w dyskusji - jedynym i wyłącznym powodem moich postów było ostrzeżenie kolegów którzy się zachłysnęli relatywnie niską ceną kamery i myśleli że równie tanio zbudują zestaw do astrofotografii , no bo to i bez guidingu można, i montaż mniej wymagający. No ale jest pewne małe ale...

 

Mały piksel w fotografii DS nie jest niczym nowym, aczkolwiek fakt pojawienia się na rynku parę lat temu takich sensorów z pikselem 3.69 mikrometra jakoś przeszedł niezauważony.

A parę kamer jest i fotografują : na przykład ATIK 490 bujarka i mój ATIK ONE 9 M.

No i tu zaczyna się to małe ale..

Mam astrograf Officina Stellare Veloce RH200 i refraktor travellerek Takahashi FSQ 106N. Myślałem że setup zadziała prawidłowo od razu po zamontowaniu kamery. No i nie... z Veloce i uzyskaniem optymalnych efektów walczyłem prawie trzy miesiące. Z FSQ na ogniskowej 530 mm poszło szybciej, bo już wiedziałem o co chodzi, z FSQ na 850 mm poległem.

Dlaczego? w sumie jak już się wie o co chodzi, to rzecz jest oczywista.

Tzw. spot size czyli średnica obrazu gwiazdy dla Veloce w centrum pola wynosi ok. 4 mikrometry a w odległości 10 mm od centrum już prawie 6 mikrometrów. I to co dla sensora KAF 8300 ( 5.4 um) będzie niezauważalną zmianą ostrości gwiazd w centrum pola widzenia ( CCD inspector pokaże teoretycznie krzywiznę poniżej 20%) to dla kamery z sensorem o pikselu 3.69 będzie teoretycznie dawało krzywiznę pola ostrości ponad 50% ! W praktyce jest ciut lepiej, bo gwiazdki nie mają wymiaru jednego piksela. Krytyczne staje się też ustawienie prostopadłości matrycy do osi optycznej toru. Każde pochylenie jest natychmiast widoczne w postaci "fasolek".

Z tematem walczyło kilku właścicieli kamer ATIK i QSI, ale było cicho bo to był margines. No ale jak zaczęła się era ASI 1600 i jej klonów to zaczęły się problemy większej grupy osób. Piksel 3.69 zrobił się bardzo popularny i powstało nieco chyba mylne wyobrażenie, że równie wspaniałe efekty jak z kamerami o większych pikselach można bez trudu osiągnąć tanim sprzętem ( kamera z pikselem 3.69 , budżetowy Newton i montaż z niższej półki) .

Nie napiszę z iloma osobami dyskutowałem na PW na ten temat, bo po pierwszej 10 skończyłem liczenie. Kończąc ten przydługi wywód- jakie są sposoby rozwiązania problemu?

Ja znam trzy:

1. Olać i robić fotki takie, jakie się da bez walki

2. Walczyć o optymalne ustawienia ze świadomością że może się to nie udać.

3. Postarać się o optykę odpowiedniej jakości ze świadomością że nie ma tanich rozwiązań.

Jeśli ktoś zna jeszcze inne niech napisze.

Pierwszy sposób jest najprostszy i wielu daje wiele satysfakcji i po to są te tanie rozwiązania sprzętowe.

Drugi sposób polecam osobnikom o dużych pokładach cierpliwości i zasobnych portfelach.

Trzeci sposób jest dla osób które zamiast walczyć i wydawać kasę na kolejne korektory, złączki i redukcje wolą zainwestować więcej, ale raz.

Ja niestety musiałem przejść przez punkt drugi aby stwierdzić że jedynym dla mnie satysfakcjonującym pod względem efektów rozwiązaniem jest punkt trzeci.

 

Ostatnio przetestowałem z kamerą ATIK 9M refraktor - dublet APO Takahashi FS 128. Konstrukcja z 1994 roku po obejrzeniu zdjęć z kamery ST 2000 dawała nadzieję, że z dobrym korektorem coś z tego będzie i będę miał setup galaktyczny dający 0.73 arcsec/piksel.

Wyniki przeszły moje oczekiwania.

Po pierwsze : ten teleskop nie chce dobrze współpracować z osiągalnymi flattnerami ( zapewne dlatego Tak ma dedykowane i piekielnie drogie) . Sprawdziłem TSFlat 2 i flatter amerykański Aurora. Zależało mi aby to był tylko flattner, żeby nie skracać ogniskowej. Niestety, bez korektorów jest o wiele lepiej niż z nimi.

 

Poniżej zdjęcia do oceny:

12x 300 sekund luminancji bez korektora: przy okazji sympatyczne pole galaktyk pod nazwą Abell 2151

 

dbb9d331dae3c226e470328f7f5d73ed.16536x1

 

Jako ciekawostka opis- częściowo nieprzydatny , bo opis zaktywa malutkie galaktyki.

Zdjęcie robione z Warszawy przy pierwszej kwadrze Księżyca.

 

opis.png

 

Pomiar pola pojedynczej klatki:

 

Luma 300 secs.jpg

 

Pomiar stosunku osi gwiazd:

 

acpect 300secs luma.jpg

 

Pomimo niewielkiego pochylenia osi optycznej ocena subiektywna obrazka pozwala na pewną satysfakcję. Mam fajny zestaw galaktyczny.

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo się idzie na kompromisy i strzela pikselem 3.6 z obiektywem Canona 200mm albo nie ma kompromisów i pakuje niewyobrażalną ilość pieniędzy w każdy szczegół setupu.

Pytanie - z czego czerpiemy radość i satysfakcję.

Jak z wędkowaniem. Jeden ma muchówkę za 2K a drugi za 100pln. Który z nich ma szansę na złapanie ryby? 1:1 Bardzo ogólne uproszczenie ale jednak.

 

EDIT.

Ten z muchówką za 2k może machać wędą byle jak a ten z wędką za 100 złotych będzie w pięknym stylu rzucał. :smokin:

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Ty poszedłeś drogą numer 1 świadomie akceptując niedoskonałości setupu. Mnie zawsze ciekawi co będzie jak wreszcie będzie dobrze. Choć odpowiedź właściwie znam z góry - będzie nowy pomysł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiadomo nie wykonuję "astrofotografii estetycznej" - idę więc drogą nr1. Do czasu. Ostatniej jesieni testowałem newtona 18" i tak mnie zachwyciły jego możliwości, że szybciutko zdemontowałem niedopracowaną OTA. No i się zaczęło - teraz nad każdym drobiazgiem siedzę i prowadzę "pracę inżynierską". A optyka leży i czeka...Na końcu wyjdzie mi pewnie konstrukcja typu "Officina Stellare", więc zacznie się walka zgodnie z pkt. 2 i 3.

Ale zamierzam wykorzystać białe letnie noce do testów i złożyć to wszystko razem. Jak się nie uda to wracam do pkt.1 i zajmę się małymi planetarkami!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.