Skocz do zawartości

Dzienne zakrycie/koniunkcja Merkurego i Księżyca 25.07.2017


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

O tym zdarzeniu pisałem wcześniej w innym temacie:

 

 

 

To już za niecały miesiąc więc może warto przypomnieć, żeby sobie zdążyć urlop zarezerwować (niestety to wtorek w godzinach pracy). Merkury będzie widoczny w teleskopach za dnia, być może dzięki temu będzie można lepiej niż na zmierzchowym niebie zaobserwować jego tarczę i fazę:

 

merkury1.thumb.jpg.612764dd30a85980013fd

 

Dzięki bliskości Księżyca jego znalezienie będzie ułatwione - mam nadzieję. Choć planeta będzie na pewno bardzo blada, słabo kontrastująca z niebem. Również sam Księżyc będzie, patrząc gołym okiem, dość blady, ginący w blasku dnia. Dużo zależy od przejrzystości, pogody. Generalnie warto posprawdzać w Stellarium jak zjawisko będzie wyglądało w różnych lokalizacjach. Gdzieś przez Polskę przebiega ten pas, na którym będzie można zaobserwować zakrycie brzegowe, a jednym z tych miejsc jest Poznań. Może ktoś ma więcej informacji na ten temat? Jakoś nic się o tym nie wspomina z kolei o ledwie dostrzegalnym półcieniowym zaćmieniu Księżyca jednak się pisze.

 

A jeszcze dodatkowo po drugiej stronie Księżyca niż Merkury blisko tarczy będzie Regulus, co również jest świetną okazją dla kogoś kto chce w teleskopie obejrzeć gwiazdę za dnia.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Alice napisał:

 

 Jakoś nic się o tym nie wspomina z kolei o ledwie dostrzegalnym półcieniowym zaćmieniu Księżyca jednak się pisze.

 

 

Jesteś w błędzie. To będzie zaćmienie częściowe a nie półcieniowe

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dla chętnych kilka bardziej szczegółowych danych na temat tego zakrycia (gdyby ktoś chciał plik .kmz do programu Google Earth, proszę o info na PW, bo tutaj nie mogę załączyć). Wszystko na podstawie programu Occult 4.2.0.3.

 

Na początek mapka ogólna przebiegu zjawiska. Legenda do mapki: pętle cyjanowe - zakrycie podczas wschodu (obszar lewy) i zachodu (obszar prawy) Księżyca; czerwona linia przerywana - zakrycie podczas dnia; linia niebieska - zakrycie podczas zmierzchu, linia biała - zakrycie w trakcie nocy:

 

Obszar widoczności

 

 

 

Przebieg polskiej części zakrycia. Na północ od linii - zakrycie, na południe - brak zakrycia.

 

Zachód:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc1.jpg.988c2b9c056cb9f0c24406b226630123.jpg

 

 

Zachód-centrum:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc2.jpg.bb899e95414c2eee9eb8d251c2107a3a.jpg

 

 

Centrum-zachód:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc3.jpg.66b297be0de9523483dc053c009fabde.jpg

 

 

Centrum-wschód:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc4.jpg.45f338b64588498eb7f2ac228a3e0710.jpg

 

 

Wschód-centrum:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc5.jpg.064caa8c68e84cd77ff8621f2fbe6472.jpg

 

 

Wschód:

 

granica_zakrycia_merkurego_2017_lip_25_czesc6.jpg.15d482b63f3f49ae96d059602caa10d2.jpg

 

 

Poniżej jeszcze tabela w formie obrazka (bo chyba jeszcze nie można dodawać tabel, jako kod HTML np.?) z czasami zakryć i odkryć dla  paru miast w Polsce:

 

 

tabela_zakrycia_merkurego_2017_lip_25.png.c8c055691d1fa1dea1c7c8fec6da9cd7.png

 

 

 

Załączyłem również plik tekstowy z Occulta, w którym jest powyższa tabela i trochę większa ilość informacji, a liczby w pierwszej kolumnie odnoszą się do ostatniego rysunku, przedstawiającego przebieg zakrycia dla wymienionych wyżej miast, widok w teleskopie:

 

moon_map_mercury_occultation_2017_07_25_pl.png.1cf03d24e067e0ee3fca6c319611a185.png

 

 

 

Warto pamiętać, że w momencie zakrycia około 70' od Księżyca, w lewo i nieco w dół od niego, znajdzie się Regulus, który również zostanie zakryty, ale niestety nie będzie tego widać w Polsce. Największe zbliżenie Księżyca do Regulusa będzie miało miejsce około godziny 11:30 naszego czasu, czyli 9:30 UT, gdy brzeg Księżyca minie go w odległości około 12'. Do tego momentu linia łącząca Merkurego z Regulusem będzie prawie pozioma.

 

zakrycie_merkurego_2017_07_25_czasy_pl.txt

 

Edytowane przez majer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie niepotrzebnie sobie na to zęby ostrzyłem, Księżyc bardzo mały, w dodatku wschodzący po Słońcu i będący w tej samej części nieba. Bez GOTO ciężkie to do znalezienia, a niebo musi być idealnie czyste by w ogóle coś próbować. Więc nawet lekki cirrus uniemożliwia obserwacje. A w praktyce wyszła taka pogoda, że w zasadzie już wczoraj machnąłem na to ręką. Miałem tylko budzik przed 9, aby na wszelki wypadek sprawdzić czy nie się przypadkiem nie wypogodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.