Skocz do zawartości

MTO 11CA a mglawice


PiotrekD

Rekomendowane odpowiedzi

W gruncie rzeczy wizualnie MTO jest w stanie pokazac bardzo duzo z obiektow DS. Jego dluga ogniskowa wcale niekoniecznie musi wplywac niekorzystnie na uzyskiwany obraz tychze obiektow. MTO doskonale nadaje sie przedewszystkim do planet, ksiezyca, slonca, gwiazd podwojnych itp. Ale jesli wyjedziesz pod ciemne niebo, a i nie koniecznie bo ja czesto obserwuje z Warszawy, ten instrument pozwoli ci wniknac lepiej w strukture mglawic niz niejedna swiatlosilna lornetka. Przykladowo takie obiekty jak np. m42 czy m56, m13. Ale lista jest o wiele pokazniejsza. Ja z powodzeniem stosuje okulary o ogniskowych 40 mm i 25 mm do tego typu obserwacji, co daje mi powiekszenia 25 i 40x. Czasami stosuje powiekszenie 75x, i widok jest zaskakujaco dobry. Plejady przez MTO bija na glowe widok jaki uzyskuje przez lornetke BPC 20x60. To zupelnie inna klasa. MTO ma lustro o srednicy czynnej 100 mm, mozna wiec probowac ogladac obiekty ktore przez ta aperture sa dostepne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Niegdys uzywalem Yukona 100 mm, w miare ladnie pokazywal obiekty DS, ale obecnie mojego MTO nie zamienilbym za tego typu sprzet za nic :) To maly Maksutow - Cassegrain, i wynikajace z tego ukladu liczne zalety :)

 

ps. I jak to mowi Hamal - jest tylko jeden sposób aby sie przekonać, spróbować.

 

Jesli poznasz ten sprzet, zauwazysz jego liczne zalety, i slabsze punkty. Ale te liczne zalety przeslonia ci te slabe punkty ;-)

 

Podstawa jest tez dobrze skolimowany MTO, ale to uzyskasz bez trudu dzieki uprzejmosci firmy Astrokrak :) Robia to pierwszorzednie!

 

Kilka moich zdjec z MTO zobaczysz w odnosnikach do zdjec dostepnych pod adresem:

 

www.timsi.com.pl/~gskow/foto.html

 

pod tematem - astronomiczne.

To co tam zobaczysz to jest jakies 10% tego co umozliwia MTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Niegdys uzywalem Yukona 100 mm, w miare ladnie pokazywal obiekty DS, ale obecnie mojego MTO nie zamienilbym za tego typu sprzet za nic :) To maly Maksutow - Cassegrain, i wynikajace z tego ukladu liczne zalety :)

 

ps. I jak to mowi Hamal - jest tylko jeden sposób aby sie przekonać, spróbować.

 

Jesli poznasz ten sprzet, zauwazysz jego liczne zalety, i slabsze punkty. Ale te liczne zalety przeslonia ci te slabe punkty ;-)

 

Podstawa jest tez dobrze skolimowany MTO, ale to uzyskasz bez trudu dzieki uprzejmosci firmy Astrokrak :) Robia to pierwszorzednie!

 

Kilka moich zdjec z MTO zobaczysz w odnosnikach do zdjec dostepnych pod adresem:

 

www.timsi.com.pl/~gskow/foto.html

 

pod tematem - astronomiczne.

To co tam zobaczysz to jest jakies 10% tego co umozliwia MTO.

 

W pełni się zgadzam z Meteorem. Ja swojego MTO też pewnie się nie pozbędę, ewentualnie dokupię coś dodatkowo np. o większej światłosile - Newton lub refraktor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni się zgadzam z Meteorem. Ja swojego MTO też pewnie się nie pozbędę, ewentualnie dokupię coś dodatkowo np. o większej światłosile - Newton lub refraktor.

 

Dokladnie tak. MTO to przy okazji idealny sprzet mobilny. Ale dokupic wiekszy teleskop zawsze mozna, bo dobrze miec dwa lub trzy aby do wytyczonego zadania uzyc tego, ktory sprawdzi sie w danym momencie najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś lunetę złożoną z Rubinara 100/1000 nasadki okularowej (bodaj fł) odwracającej pozwalającej uzyskać prosty obraz przy powiększeniu około 60x oraz telekonwertera tk 2x (razem ok. 120x).

Zestaw bardzo dobry do planet, niestety do DS nie specjalnie się nadawał. I nie chodzi tu o duże powiększenia tylko o staraty światła. Te obiektywy (zarówno Rubinar jak i MTO) mają straty około 50 % co daje efektywną średnicę ledwie 70 mm (a po włożeniu telekonwertera z nasadką to pewnie z 50 mm) i nie pomagają ładne ciemnofioletowe powłoki na meniskach i wielowarstwowe zielone na korektorze pola. Obraz był ciemny!

Jednakże do planet był rewelacyjny. Moim zdaniem ostrość i rozdzielczość obrazów była zbliżona do tych z popularnego newtona NPZ: Mizar 110/805. Tylko ta jasność. Sprzedałem zestaw za 400 złotych i mam nadzieję, że dobrze służy nowemu właścicielowi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pomiaru labolatoryjnego MTO-11CA ma realną, fizyczną przysłonę 12,2 a geometryczną oczywiście 10 co odpowiada dobremu refraktorowi z MC o średnicy około 82mm (licząc ze 100% teoretyczną sprawnością dla refraktora)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te obiektywy (zarówno Rubinar jak i MTO) mają straty około 50 % co daje efektywną średnicę ledwie 70 mm (a po włożeniu telekonwertera z nasadką to pewnie z 50 mm) i nie pomagają ładne ciemnofioletowe powłoki na meniskach i wielowarstwowe zielone na korektorze pola. Obraz był ciemny!

Pozdrawiam

 

Z tego co mi wiadomo natomiast, do wizualnych obserwacji MTO nadaje sie znacznie lepiej nizeli Rubinar 100/1000 ktory jest przeszpikowany wrecz optyka. Moze dlatego na swoim Rubinarze obraz miales ciemny.

 

W MTO ktorego ja uzywam, obraz z mojego punktu widzenia jest znacznie, znacznie lepszy niz z ZRT 70 mm, co zreszta moze tlumaczyc definicja Janusza o rzeczywistej aperturze MTO wskazujacej na 82 mm. Obraz w moim sprzecie jest po prostu wystarczajaco jasny zarowno jesli chodzi o obiekty planetarne jak tez mglawicowe, i pozbawiony w dodatku abberacji. Az trudno nie polubic tej jakosci, w tym malym kompaktowym sprzecie. Oczywiscie mialem tez porownanie z wiekszymi teleskopami. Ale MTO to jest MTO, ma swoja dusze :-)

 

Oczywiscie tyle samo bedzie wielbicieli MTO, co i ludzi ktorzy beda krecic nosem. Ja natomiast pozostaje niezmienny w tej kwesti.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uprzejmości Meteora miałem kiedyś przyjemność spojrzec przez MTO. Fakt jego MTO jest bardzo dobre (słyszałem o jakościowym rozrzucie w przypadku tego sprzętu) i jak popatrzyłem to byłem naprawdę mile zaskoczony a porównywałem z 10cm APO. Jowisz i księżyc piękne obrazy - M13 bardzo ładnie nie pamiętam czy zerkneliśmy jeszcze na coś.

 

Jednak w przypadku obiektów mgławicowych to byłbym trochę powściągliwy - trochę mała apertura do wizuala chociaż tak jak już napisano do tych małych DS-ów żadna lornetka nie będzie miała startu z MTO (z wyłączeniem oczywiście dużych lornet z wymiennymi okularami :lol: ).

 

Ale i tak MTO to jest super sprzecik. Poniżej może trochę odbiegające od tematu wątku zdjęcia ale w porównaniu z APO 10cm różnica niezauważalna.

 

Jowisz - zdjęcie z poprzedniego roku - Jowisz był już bardzo nisko:

 

jowisz1.jpg

 

jowisz2.jpg

 

No i kawałek księżyca:

 

ksiezyc.jpg

 

Mam nadzieję, że z Meteorem wkrótce przyfocimy trochę jego MTO i sprawdzimy co taki MTO potrafi zrobić z mgławicami z CCD :salu:

 

Pozdrawiam,

Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że z Meteorem wkrótce przyfocimy trochę jego MTO i sprawdzimy co taki MTO potrafi zrobić z mgławicami z CCD  :salu:  

 

Pozdrawiam,

Dominik

 

Przyfocimy niewatpliwie, lista obiektow juz czeka :) Troche ostatnio nurtuje mnie ta pogoda a wlasciwie jej brak. Zastanawialem sie nawet nad tym czy w tej sprawie nie wykonac telefonu do samego Pana Boga... W kazdym badz razie Domku z polaczeniem naszych sil to dopiero powstana piekne zdjecia DS z wykorzystaniem MTO :) Osobiscie nie moge sie juz doczekac do pogodnych dni, i wtedy jedziemy z koksem pelna para, ktora na pewno nie ujdzie w gwizdek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki :shock: ten Ksieżyc robiony z dobrego montażu Domka za pomocą MTO to dopiero przedsmak możliwości MTO, walcie do nas w Bieszczady ze sprzętem na długi weekend to poszalejecie w astrofoto pod smoliście czarnym niebem Roztok, gorąco zapraszam :salu: 8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki :shock:  ten Ksieżyc robiony z dobrego montażu Domka za pomocą MTO to dopiero przedsmak możliwości MTO, walcie do nas w Bieszczady ze sprzętem  na długi weekend to poszalejecie w astrofoto pod smoliście czarnym niebem Roztok, gorąco zapraszam :salu:  8)  :lol:

 

Doskonala idea, tylko z mojej strony w ten najblizszy dlugi weekend bedzie to raczej niemozliwe :roll: Proponuje zaplanowac eskapade tez w troche pozniejszym okresie i wtedy czarne niebo w doskonalym towarzystwie i wspolne dzialanie to bedzie to! :salu: Pisze sie na to i dziekuje za zaproszenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateor,

Rubinar z optyki ma o 1 menisk więcej niż MTO.

Nie wiem jak teraz wyglądają powłoki MTO ale ja widziałem kiedyś MTO na bazarze bez powłok!!!

Mój Rubinar miał dobre powłoki 2 i 3 warstwowe.

Co do rozdzielczości to wg. parametrów i testu, który gdzieś czytałem Rubinary biją na łeb MTO. Ja swoim rozdzielałem epsilony lutni (i to nie w zenicie), ale to za słaby test na ten obiektyw.

 

Właśnie to od Rubinara zaczął się mój ciąg do ruskich katadioptryków.

 

Janusz, to możliwe, że MTO i Rubinary mają efektywnie około 80 mm. U mnie pocimnienie mogło wynikać z zastosowania nasadki FL, w której jest 9 soczewek w 5-ciu grupach. A z konwerterem fotgraficznym jest 13 soczewek w 9-ciu grupach. Do tego jeszcze dwa meniski, korektor pola, dwa zwierciadła i centralne ekranowanie 10%. Obraz miałem naprawdę ciemny. 8)

 

Mimo to widoczność drobnych detali na planetach była bardzo dobra.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj MTO posiada powloki. Epsiliony w Lutni to raczej przyzwoity test, przy ktorym sprawdza sie doskonale. Zreszta aby nie byc goloslownym spojrz na fotke w odnosnikach do zdjec ktore podalem wszesniej w adresie www. Tam jest jedno takie, praktycznie na samym dole, wlasnie EPS1 i 2 w Lutni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze ze zdjecie Epsilionow w Lutni wykonane zostalo z okna, i ze jest to pojedyncza klatka :!: Kiedy to Lutnia nie znajdowala sie jeszcze w zenicie, bo inaczej nie moglbym zlapac tych gwiazd "w celownik" :) To tyle, reszte jak sadze wykaze dalsza praktyka no i nastepne fotografie :salu: Sporo juz wiem i wiem czego moge sie spodziewac po MTO.

 

Probki:

http://www.timsi.com.pl/~gskow/astro.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki :shock:  ten Ksieżyc robiony z dobrego montażu Domka za pomocą MTO to dopiero przedsmak możliwości MTO, walcie do nas w Bieszczady ze sprzętem  na długi weekend to poszalejecie w astrofoto pod smoliście czarnym niebem Roztok, gorąco zapraszam :salu:  8)  :lol:

Ciekawe, będziecie z tych Roztok robić zdjęcia radarowe, czy co? Przecież zachmurzenie będzie 200% (100% wysokie + 100% niskie).

Oczywiście, życzę powodzenia :) ale ja jednak wybiorę się na posiedzenie koła PTMA, niezależnie od stanu nieboskłonu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne fotki Meteor!

Szczególnie Księżyc, Słońce i kulista.

Ale z planetek paru Ci brakuje.

 

Pozdrawiam

 

Mizar dzieki za uznanie. Co do brakujacych zdjec planet z czasem nadrobie braki.

A te co sa beda stale ulepszane ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.