Skocz do zawartości

Guiding co robię żle?


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Wybacz ale trochę łamana polszczyzna ci wyszła tak więc nie wiem czy to było pytanie bezpośrednio do mnie ale...

Śrubę przy lunetce zdejmuje podczas sesji.

Co do Newtona to z parowaniem nie było problemów bo uzylem go tylko kilka razy w ciepłe noce dotychczas, lecz ten problem zapewne się pojawi mamy prawie jesień zamierzam zakupić odrośnik lub jakąś grzałke na LW.

Guider to do tej pory odrosnikiem własnej roboty tak samo i obiektyw.

Ale ostatniej nocy guider juz łapał parę od środka.. Zapewne cieplejsza matryca kamerki zaburzała równowagę temperatury między tą w środku a na zewnątrz, więc jak tylko się pojawią fundusze to tak jak pisałem wyżej grzałki.

Co do montażu to po rozebraniu był w nie ciekawym stanie jeśli chodzi o regulacje..ślimaków to jest śruby dociskowe wcale nie dokręcone po prostu "włożone na dwa obroty" i były spore luzy, smar dość brudny jedynie łożyska dość łagodnie się obracały.

W weekend go poskładam w całość.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
4 godziny temu, KrisB napisał:

Udało ci się poskładać montaż?
Jakieś nowe testy?
Pytam bo mam podobny problem i zastanawiam się od której strony się za to zabrać ;)

Witam..Sam montaż poskładałem pozostaje jedynie kwestia uszkodzonej elektroniki...w osi dec to jest enkodera którego trzeba wymienić co jest w trakcie..myślę że w piątek lub poniedziałek  wróci do służby..po przesmarowniu pracuje bardzo lekko i ma minimalne luzy co uważam że w takiej niskiej klasy montażu który ma blisko 10 lat to i tak bardzo dobry wynik, miałem sporo czasu by go wyregulować..

W między czasie robiłem testy guidingu z ustawieniem metodą dryfu w phd2 bez działania osi DEC i oś RA prowadziła dobrze zero dryfu przy skali 2.7"/px przez 600 sek z 400mm obiektywem, natomiast z racji że nie miałem jak precyzyjnie ustawić dryfu w dec ponieważ jej napęd uległ awarii ustawiałem na oko metodą dryfu na próby i błędy.

Wynik był taki że przy tej skali 600 sek w ra było satysfakcjonujące a w dec miałem lekki dryf.

Po uporaniu się z napędem osi dec z finalizuję i podsumuje guiding z sesji jak tylko pojawi się pogoda :-) szczegółami podzielę się w postaci wykresów i logów i co tam jeszcze poprosicie.

Z góry dzięki bo dzięki waszym radą moje ostatnie 3 sesje jakie wykonałem bez kontroli osi DEC w osi RA były bardzo satysfakcjonujące.

Pozdrawiam.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MI89 napisał:

natomiast z racji że nie miałem jak precyzyjnie ustawić dryfu w dec ponieważ jej napęd uległ awarii

Hmmm....

Coś kręcisz. Albo coś źle rozumiesz, albo ja błędnie sądzę że to co nazywasz "ustawianiem metodą dryfu z pomocą PHD2" nie jest tym czym sądzę że jest. Po co Ci napęd w DEC do tego ?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Hmmm....

Coś kręcisz. Albo coś źle rozumiesz, albo ja błędnie sądzę że to co nazywasz "ustawianiem metodą dryfu z pomocą PHD2" nie jest tym czym sądzę że jest. Po co Ci napęd w DEC do tego ?

Pozdr.

Korzystalem z metody dryfu sposobem który opisał Bambus jeden z użytkownikom forum.

Odbywa się to mniej więcej tak ze kalibrujemy montaż za każdym razem od nowa na danej gwieździe czy to w kulminacji górnej nad południkiem S czy 30 stopni od punktu naszego wschodu lub zachodu i po takiej kalibracji obserwujemy trend dryfu w danej osi i staramy się ustawić tak montaż by dryf był jak najmniejszy.

A nie byłem wstanie użyć tej metody w osi dec ponieważ nie było mowy o jej kalibracji z powodu braku napędu.

Ręcznie metoda dryfu nie idzie mi tak dobrze więc z grubsza raczej wykonalem ustawienie dryfem w dec stąd był dryf tym bardziej ze montaż nie korygował tej osi podczas naświetlania.

Jest to tu mniej więcej opisane.

Co do phd2 korzystałem z tutoriali na YouTube jak wykonać ustawienie metoda dryfu i też w miarę się udało kilka razy z tym ze znowu w dec nie było kalibracji i nie mogłem się sugerować wykresem by ten dryf skorygować ustawieniem. I ponownie nie było też korekt w dec zatem był pewien dryf.

Co do efektu jaki uzyskałem w ra byłem zadowolony ale nie ukrywam że bardzo to męczące z tym montażem i moimi skromnymi umiejetnosciami przeciętne montaż ustawialem 2 godziny z racji że się chwilami gubilem jak będzie lepiej a jak gorzej druga sprawa to czynności których nie robiłem wczesniej dokładnie, takich jak choćby wypoziomowanie statywu. By znaleźć optymalny punkt wyważenia osi ra też trochę zachodu miałem.

Do tego sprostuje że nie każda klatka szła tak gładko bowiem też miałem odrzuty bo to wiatr zawiał lub też inne czynniki.

Do tego nie ma co się jeszcze zadowalać bo była to ogniskowa 400mm nie wiem co zdzialam przy sw 150/750 może max 2 minuty albo i nie.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Pokaż cropa z ładnymi gwizdkami ze środka kadru. 

Crop z ładnymi gwiazdkami będzie jesli ogarne guiding i w tej osi dec.

Jak na chwilę obecną mam jedynie te zdjęcia z prowadzeniem w jednej osi z lekkim dryfem w deklinacji gdzie oś ra uważam ze ładnie prowadziła, jak będę miał dostęp do laptopa gdzie robię zdjęcia to coś postaram się podesłac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i będę upierdliwy.... ale uwazam że warto bo powielasz mity i ludzie to czytają....

Nie jest Tobie do niczego potrzebny naped w DEC i tym bardziej kalibracja w tej osi po to żeby zrobić precyzyjny PA metodą dryftu

tym bardziej wspomaganą przez PHD....

Zaryzykuję twierdzenie że jeśli zrobisz to po ludzku bez wydziwiania to napęd w DEC wogóle nie jest potrzebny... ;-)

7 godzin temu, MI89 napisał:

Odbywa się to mniej więcej tak ze kalibrujemy montaż za każdym razem od nowa na danej gwieździe czy to w kulminacji górnej nad południkiem S czy 30 stopni od punktu naszego wschodu lub zachodu i po takiej kalibracji obserwujemy trend dryfu w danej osi i staramy się ustawić tak montaż by dryf był jak najmniejszy.

.... nie.

To dużo prostsze.... bez wydumek.

Patrzysz na kreskę i kręcisz śrubą, serio.....  raz  na S raz na W/E, czasem poprawka - nie ma co robic z tego "roket sajens"...

Zauważ że PHD wyłącza oś DEC w tym czasie.... więc na serio coś przekombinowujesz na siłę....

Pozdr.

PS.

PHD2 oczywiście...

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, delaa napisał:

No i będę upierdliwy.... ale uwazam że warto bo powielasz mity i ludzie to czytają....

Nie jest Tobie do niczego potrzebny naped w DEC i tym bardziej kalibracja w tej osi po to żeby zrobić precyzyjny PA metodą dryftu

tym bardziej wspomaganą przez PHD....

Zaryzykuję twierdzenie że jeśli zrobisz to po ludzku bez wydziwiania to napęd w DEC wogóle nie jest potrzebny... ;-)

.... nie.

To dużo prostsze.... bez wydumek.

Patrzysz na kreskę i kręcisz śrubą, serio.....  raz  na S raz na W/E, czasem poprawka - nie ma co robic z tego "roket sajens"...

Zauważ że PHD wyłącza oś DEC w tym czasie.... więc na serio coś przekombinowujesz na siłę....

Pozdr.

PS.

PHD2 oczywiście...

Mhm..myślałem że się nie mogę sie odnieść do linii terenu w dec z powodu braku kalibracji w tej osi.

Pozostaje mi jeszcze po ćwiczyć z tą osią bo widocznie robię coś źle.

Dzięki za wyjaśnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Właśnie do linii trendu w DEC musisz sie odnieść na tym polega ta metoda :-) 

Tak ale jak pisałem wyżej założyłem że skoro nie było kalibracji w Dec. dane które podawał wykres w tej osi nie będą prawdziwe.

Jeśli będę miał czas spróbuję raz jeszcze.

Musze też odnaleźć się z wypoziomowaniem bo gdy wypoziomuje stojak to po nałożeniu głowicy montażu bąbel wskazuje że jest krzywo..a gdy wypoziomuje bąblem to podczas metody dryfu korygując jedną oś psuje ustawienie drugiej.

Zatem chyba coś nie jest równo i nie mogę ufać tej poziomicy fabrycznej przy montażu.

Ale jeszcze muszę to zbadać.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, MI89 napisał:

Witam..Sam montaż poskładałem pozostaje jedynie kwestia uszkodzonej elektroniki...w osi dec to jest enkodera którego trzeba wymienić co jest w trakcie..myślę że w piątek lub poniedziałek  wróci do służby..po przesmarowniu pracuje bardzo lekko i ma minimalne luzy co uważam że w takiej niskiej klasy montażu który ma blisko 10 lat to i tak bardzo dobry wynik, miałem sporo czasu by go wyregulować..

Tak przy okazji, jakie mazidło stosowałeś do przesmarowania monta? Smar litowy, syntetyczny ...? Nie wiem kompletnie co najlepiej kupić ???

22 godziny temu, MI89 napisał:

W między czasie robiłem testy guidingu z ustawieniem metodą dryfu w phd2 bez działania osi DEC i oś RA prowadziła dobrze zero dryfu przy skali 2.7"/px przez 600 sek z 400mm obiektywem, natomiast z racji że nie miałem jak precyzyjnie ustawić dryfu w dec ponieważ jej napęd uległ awarii ustawiałem na oko metodą dryfu na próby i błędy.

Wynik był taki że przy tej skali 600 sek w ra było satysfakcjonujące a w dec miałem lekki dryf.

A co dokładnie stosujesz do guidowania? Ja mam SW 80/400 + NexGuide Autoguider

. Kupiłem to do guidowania standardowej tuby 150/750. Nie wiem tylko czy to miało sens... Pewnie jakiś mały tak. Szkoda, że jak zaczynałem kompletować sprzęt nie znałem jeszcze Astropolis ;) - wiedziałbym od czego zacząć. A tak to męcz się teraz i módl człowieku o pogodę ... ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2017 o 19:29, KrisB napisał:

Tak przy okazji, jakie mazidło stosowałeś do przesmarowania monta? Smar litowy, syntetyczny ...? Nie wiem kompletnie co najlepiej kupić ???

A co dokładnie stosujesz do guidowania? Ja mam SW 80/400 + NexGuide Autoguider

 

. Kupiłem to do guidowania standardowej tuby 150/750. Nie wiem tylko czy to miało sens... Pewnie jakiś mały tak. Szkoda, że jak zaczynałem kompletować sprzęt nie znałem jeszcze Astropolis ;) - wiedziałbym od czego zacząć. A tak to męcz się teraz i módl człowieku o pogodę ... ;)

Hej obecnie jak można było doczytać użyłem 400 mm i to największa ogniskowa jaką próbowałem na tym montażu.

Nie robiłem guidingu z sw 150/750 jak teleskop główny, podczas testów służył mi jako dodatkowy balast (chodziło o to jak montaż sobie poradzi przy masie około 6,5 kg)

Przy 400mm używam przerobionego szukacza 6x30 o ogniskowej 101mm z kamerką przemysłową Firefly MV 640/480 6um mono jest to totalnie budżetowe zestawienie bo tak naprawdę dopiero zaczynam i mnie to wystarcza, przy moim tragicznym podmiejskim niebie gdzie można czytać gazetę łapie gwiazdki do 5 mag jednak te 3-4 mag wystarczają do guidingu kamera szumi dość mocno ale załatwiają to darki i redukcja szumu.

Dużo pomaga mi sterownik pod Ascom dedykowany do tej kamery co pozwala naświetlać dłużej. Tak to max 0.5 sekundy bez niego.

Co do SW 150/750 nie mam pojęcia co wskóram jeśli chodzi o czasy naświetlania ale do SW zamierzam zakupić guidescope 50/160.

Przy SW 80/400 nie wiem czy przy moim zestawieniu  znalazł bym gwiazdę do guidingu z ta kamerą raczej ma za mała czułość, przy 100mm jest ich sporo,sądzę że przy 160 jeszcze będzie znośnie.

Skoro masz NexGuide Autoguider  to raczej nie masz co narzekaći posiadasz dużo lepszy sensor do guidingu niż ja. :-)

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MI89 napisał:

ałożyłem że skoro nie było kalibracji w Dec. dane które podawał wykres w tej osi nie będą prawdziwe.

A jak nie ma wcale napędu w DEC to co ? ;-) A metoda działa...

Kalibracja jest tylko po to żeby software wiedział co się dzieje z obrazem gwiazdy przy danej skali zestawu guider/sensor w momencie kiedy wysyła określoną komendę do montażu - czy to proste "zwarcie" w przypadku ST4 czy bardziej złozoną informację w przypadku pulse guide - po nic więcej...

Tręd w deklinacji pokazuje Ci w zasadzie względny, jakościowy a nie koniecznie ilościowy błąd ustawienia montażu w azymucie jeśli jesteś na południe i w elewacji jeśli jesteś do wyboru na wschód lub zachód... 

Ilościowa ocena może być przydatna ale to podaje np PHD w postaci błędu w pixelach - jesli skonfigurowane właściwie.

Nie ustawiasz na "wynik" ustawiasz najlepiej jak w danych warunkach się da... i jak Ci sie chce.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, delaa napisał:

A jak nie ma wcale napędu w DEC to co ? ;-) A metoda działa...

Kalibracja jest tylko po to żeby software wiedział co się dzieje z obrazem gwiazdy przy danej skali zestawu guider/sensor w momencie kiedy wysyła określoną komendę do montażu - czy to proste "zwarcie" w przypadku ST4 czy bardziej złozoną informację w przypadku pulse guide - po nic więcej...

Tręd w deklinacji pokazuje Ci w zasadzie względny, jakościowy a nie koniecznie ilościowy błąd ustawienia montażu w azymucie jeśli jesteś na południe i w elewacji jeśli jesteś do wyboru na wschód lub zachód... 

Ilościowa ocena może być przydatna ale to podaje np PHD w postaci błędu w pixelach - jesli skonfigurowane właściwie.

Nie ustawiasz na "wynik" ustawiasz najlepiej jak w danych warunkach się da... i jak Ci sie chce.

Pozdr.

W porządku delaa będę trenował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem chwilę czasu by zajrzeć do laptopa którego używam na podwórku do obsługi montażu i pogrzebałem w tym co dokumentowałem w miarę na bieżąco od czasu założenia tematu plus 3 tygodnie wzwyż czyli jakieś wykresy i fotki testowe.

Wybrałem sądzę najlepsze ujęcia.

1. Jest to fragment gwiazdozbioru Lutni około ( 18h49mRA +37*22`5"DEC ) Crop 100%, SIgma Apo 400mm m42, zawieszona na grzbiecie sw150/750 t=450sek, ISO nie pamiętam, jeszcze z działającym napędem w osi dec, z wiejskiego nieba z pobliża puszczy kozienickiej.

59ebe2164ea10_400mm7_5min.jpg.ff49d1bf2713aa6bdf6990506d417de2.jpg

I teraz po awarii napędu w osi DEC. (czym miałem tym walczyłem..proste)

2. Altair i bliskie okolice. Sytuacja i czas jak wyżej, tyle że z domu z miasta. Brak guidingu w osi DEC (Nie sugerujcie się napisem 50mm, zawsze tak pokazuje jeśli podepnę jakiś obiektyw z m42).

Tu już właśnie ten dryf chyba w DEC, już lepiej nie dawałem rady ustawić

59ebe34503d69_L_0016_ISO400_600s__21C_Light100crop.jpg.5083bd73d1d823529706271ff60e831e.jpg

CamRAW600s.jpg.f27c85865456bf0ea5043d991707b590.jpg

I guiding z tego ujęcia, brak kalibracji w DEC. ( jeśli można może ktoś mi wyjaśni co oznacza Osc-index jeśli jest parametr czerwony, domyślam się że to źle..)

59ebe47fb989b_L_0016_ISO400_600s__21C_Lightguiding.jpg.43b48b891270b4bf524aeec1108b8599.jpg

I jakiś inny screen już z PHD2.

15min.jpg.63b66d6d617902429a15926fd8663f7e.jpg

Mile widziane komentarze, pytania i krytyka.

Następne próby podejmę z działającym napędem w Dec.

Starałem się trzymać waszych rad dotyczących Pik, czasu 1-3, i doboru odpowiedniej gwiazdy do guidingu.

Pozdrawiam.

 

 

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.