Skocz do zawartości

NGC 7331 trochę większa niż zwykle


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

14 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Świetna skala i fajne zdjęcie lecz szkoda, że kolimacja nie wygląda dobrze :-(

Nie mniej jednak chwali się za taką dużą 7331 :-)

pozdro,

Dzięki :) 

A po czym poznajesz, że kolimacja jest walnięta? Ustawiałem przed sesją i wyglądało ok... a może to kiepski seeing i koma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jarzyna B. napisał:

Tak, ale lewy górny róg zdecydowanie bardziej ciągnie do środka. Koma byłaby centryczna więc coś jednak jest nie w płaszczyźnie. Być może złączka lub wyciąg ale kamera jest dość lekka.

hej,

 

Dzięki - obadam temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton f/5 bez korektora da krążek dyfrakcyjnego pola o średnicy 2~3mm.

Nawet gdybyś miał idealny teleskop i trafił osią optyczną dokładnie w środek chipa 178ki (5x7mm), to i tak na rogach spotsize byłby ~30um.

Także bez korektora komy raczej się nie obędzie.

Paracorr_2_chart.jpg

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że nie poświęciłeś ( :) ) całego czasu na L. Pewnie byłby szczegół lepszy itd. Ale kto może przewidzieć dzisiejsze warunki pogodowe.

Ale generalnie dobry kierunek! Warto byłoby mieć oprogramowanie pozwalające na ekspozycje po 0.01 sek....

Gratulacje!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ryszardo napisał:

Trochę szkoda, że nie poświęciłeś ( :) ) całego czasu na L. Pewnie byłby szczegół lepszy itd. Ale kto może przewidzieć dzisiejsze warunki pogodowe.

Ale generalnie dobry kierunek! Warto byłoby mieć oprogramowanie pozwalające na ekspozycje po 0.01 sek....

Gratulacje!

No fakt - wczoraj złapałem tylko dwie godziny pogody. Z czego tylko jedna poszła na zbieranie materiału a reszta na ustawienie całości.

Dlaczego piszesz  o ekspozycjach 0,01s ? Przecież to by było za mało na ten obiekt. Używam FireCapture więc ekspozycją mogę żonglować dowolnie od 0,01ms do 1000s.

PS: korektor komy już w drodze także niedługo powinno być lepiej :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bartolini napisał:

 

Lukasz, jak wygląda u Ciebie ustawianie ostrości na tym setupie?

RĘCZNIE ;)

Ustawiasz na sąsiedniej gwieździe i przejeżdżasz goto na obiekt?

TAK, najczęściej na takiej na której widać spajki - wtedy mam naturalną maskę.

Używasz tego ficzera w Firecature czy maskę bachtinowa?

Tego ficzera nie :) a maski się jeszcze nie dorobiłem - coming soon :)

Masz motofocuser?

Też jeszcze niestety nie, dopiero zaczynam :)

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukasz83 napisał:

No fakt - wczoraj złapałem tylko dwie godziny pogody. Z czego tylko jedna poszła na zbieranie materiału a reszta na ustawienie całości.

Dlaczego piszesz  o ekspozycjach 0,01s ? Przecież to by było za mało na ten obiekt. Używam FireCapture więc ekspozycją mogę żonglować dowolnie od 0,01ms do 1000s.

PS: korektor komy już w drodze także niedługo powinno być lepiej :)

0.01sek to przeciętny czas ( edit:) koherencji atmosfery  ( podobno...). Istnieje oprogramowanie pozwalające odseparować szczątkowy sygnał od szumu i złożyć klatki. Takie jak dla np. EMCCD. FireCapture raczej nie da rady.

Nie  jest jasne ( i nie wiem czy były takie próby) zastosowania go do matryc CMOS. Ale gdyby się dało...Jest ciekawy wątek na ten temat na naszym Forum.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, bartolini napisał:

Ryszardo, można bujać się w okolicach ~1s ale, żeby uzyskać niezły efekt klatek powinno być 1000,2000,3000 - zobacz zdjęcia Emila Kraaikampa:

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?t=y&category=7

Fotki Emila są dla mnie referencyjne (podobnie jak Hamala). Tylko ja nie wiem skąd ten gość seeing bierze w tej Holandii.

Jutro spróbuję wypalić ze 2000 klatek luminancji , tym razem M76 i zobaczymy co wyjdzie. Tylko niech pogoda dopisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, bartolini napisał:

Ryszardo, można bujać się w okolicach ~1s ale, żeby uzyskać niezły efekt klatek powinno być 1000,2000,3000 - zobacz zdjęcia Emila Kraaikampa:

http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?t=y&category=7

Znam... :) 

P.S.

1 sek. klatki próbowałem CCD + metoda "lucky imaging". I to jest metoda na Cmosa. CCD ma zbyt duży szum odczytu.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.