Skocz do zawartości

Złożenie zestawu mocującego.


Gość Winter

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.
Chciałbym zamontować lustrzankę Canon 5d mark 2 z obiektywem 400/5.6 razem z guiderem 60/210 i kamerką ASI 120 na montażu EQ6. Jak najlepiej to razem zamontować aby było stabilnie i w miarę tanio ?

IMG_20171210_212157.jpg.c361b82c2042e5c69d73adf955d55783.jpgIMG_20171210_212224.jpg.9f52de0821cd27bab45a0bb26d7240eb.jpgIMG_20171210_134708.jpg.9da857d6a48b03a139ef7cfeb05db5c7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruby dovetail

http://astrokrak.pl/717-szyna-dovetail-250-typu-vixen-.html

Do niego mozesz wkrecic siodlo Vixen.

http://astrokrak.pl/dovetaile-siodla-szyny/1554-mocowanie-dovetail-delta-optical-gso.html

Solidna glowica kulowa bardzo ulatwi kadrowanie przy fotografii na paralaktyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyson to chyba nie jest budżetowe rozwiązanie ? :D
Chciałbym wykorzystać to co widać na  zdjęciach. Czyli guider z płytką przymocowany na sztywno do czegoś np dovetaila a stopka obiektywu też w sumie ale nie wiem czy to się będzie trzymać jak skręcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak całkowicie bez kosztów, to się pewnie nie da. W ludzkiej cenie możesz kupić płytę montażową https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3660&lunety=P yta monta owa wielofunkcyjna multi plate 20x10 cm dovetail 21 cm i na niej zamontować obiektyw i guider,  tylko dovetail trzeba byłoby przekręcić nie pod kątem tylko pod płytą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Winter napisał:

Tyson to chyba nie jest budżetowe rozwiązanie ? :D

Z własnego doświadczenia powiem Ci ze często chcemy zaoszczędzić parę zl. 

Np: wyda człowiek 100 na budżetowy patent,  ponieważ nie chcę płacić 200 za sprawdzone rozwiązanie. Z czasem okazuje się to firmowy sprzęt byłby lepszy i lepiej sprawdziłby się w naszym setupie. Wtedy człowiek i tak musi wydać 200, a z wcześniejszych wydatków jest w plecy 100. 

Ufff, oczywiście nie zawsze powyższe się sprawdza :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Z własnego doświadczenia powiem Ci ze często chcemy zaoszczędzić parę zl. 

Np: wyda człowiek 100 na budżetowy patent,  ponieważ nie chcę płacić 200 za sprawdzone rozwiązanie. Z czasem okazuje się to firmowy sprzęt byłby lepszy i lepiej sprawdziłby się w naszym setupie. Wtedy człowiek i tak musi wydać 200, a z wcześniejszych wydatków jest w plecy 100. 

Ufff, oczywiście nie zawsze powyższe się sprawdza :-)

 

To rozwiaznie co wstawiles to kosztuje ok 800 zl wiec to sporo za duzo :P

 

Spróbuję zastosować rozwiązanie Piotrka. Mam nadzieję, ze nie bedzie problemu z umiejscowaniem dovetaila pod płytą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta wydaje mi sie dobrym rozwiązaniem bo wystarczy wywiercić otwory w listwie aluminowej przy guiderze, a uchwyt obiektywu przykręcić śrubą i raczej to koniec. W mocowaniu side by side musialbym kombinowac jak to skręcić w uchwytach... prawdopodobnie musialbym cos jeszcze dokupic. W mojej sytuacji lepiej jest wszystko skrecic na sztywno niz zaciskac uchwytami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabym punktem mocowania może być stopka obiektywy, jakoś nie mam przekonania do tego, aby polegać tylko na niej. W foto dziennym pewnie sprawdza się w 100%, tutaj na twoim miejscu pomyślał bym o dodatkowym podparciu obiektywu z przodu, w postaci obejmy coś ala pierścień  guidera z trzema śrubami.  Zobaczysz jak poskładasz cały zestaw.

Wszystko wyjdzie w praniu :).   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej listwa aluminiowa z przykręconymi obejmami  guidera, a po prawej stopka canonowska oraz obejma ATM po znajomości od Piotra4d.
Poszedłem do castoramy, kupiłem kilka śrub szóstek, trochę podkładek i nakrętek. Przez allegro zamówiłem nakrętki i śrubę statywową do przykręcenia stopki canona.
Obejmy są dość blisko siebie ,ale tylko na tyle pozwala płytka podlinkowana wyżej. Wszystko trzyma się kupy więc powinno być ok.

IMG_20171218_202432.jpg.bd09d19978e33b2e949214cd46bd492b.jpg

 

IMG_20171218_202455.jpg.f10fd14bbc70886df8c12caa59670a73.jpg

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw na pewno jest  teraz o niebo stabilniejszy niż na samej  stopce.

Tak mi się nasuneło :)

Płyta montażowa wygląda na pancerną, to na pewno plus. Tylko po co Ci ten aluminiowy płaskownik pod obejmy guidera, bo według mnie jest zbędny.  No chyba że zamierzasz podwiesić jakąś przeciwwagę do wyważenia zastawu. I jeszcze jedno, pomyśl nad wygospodarowaniem miejsca i zamontowaniem na płycie jakiegoś szukacza, optycznego lub typu red dot.  Na pewno przyda się do nacelowania obiektywu na obiekt i alignacji montażu. Bez szukacza będzie zdecydowanie trudniej to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Piotr4d napisał:

Obiektyw na pewno jest  teraz o niebo stabilniejszy niż na samej  stopce.

Tak mi się nasuneło :)

Płyta montażowa wygląda na pancerną, to na pewno plus. Tylko po co Ci ten aluminiowy płaskownik pod obejmy guidera, bo według mnie jest zbędny.  No chyba że zamierzasz podwiesić jakąś przeciwwagę do wyważenia zastawu. I jeszcze jedno, pomyśl nad wygospodarowaniem miejsca i zamontowaniem na płycie jakiegoś szukacza, optycznego lub typu red dot.  Na pewno przyda się do nacelowania obiektywu na obiekt i alignacji montażu. Bez szukacza będzie zdecydowanie trudniej to zrobić.

Nie wiem po co. Miałem umysłowe zaćmienie i nie rozważałem jego usunięcia :P
Oczywiście wziąłem pod uwagę twoje astrozlotowe rady odnośnie szukacza. Mam red dota ze stopką i zamocuje go gdzieś na środku ;)

 

32 minuty temu, Tayson napisał:

Wg mnie najlepszy to mały szukacz kątowy 6x30. Jego plus to duże FOV. 

Oczywiście zakładam że zdajesz sobie sprawę że każda optykę trzeba grzać, aby nie dopadlo Cię zaparowanie. 


Wiem o tym, ale chce wykorzystać to co mam i zakupy ograniczyłem do minimum. Jak coś będzie nie tak to będę zmieniał :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.