Skocz do zawartości

Heq5 allignowanie co robię źle


tomcio

Rekomendowane odpowiedzi

Niniejszym chcialem się przywitać z forum i od razu prosić o rozwiązanie problemu. Chodzi o allignowanie - tuba podąża zupełnie gdzie indziej niż powinna. A działam tak: Ustawiam montaż na polaris.Nie mam z tym żadnego problemu- robię wg https://astropolis.pl/topic/48799-najdokładniejsza-i-najszybsza-metoda-ustawiania-montaży-sw-synscan-na-biegun/Problem wg mnie jest z osią dec. Przed rozruchem montażu ustawiam montaż w Home Position - REC na 6 godzinę a Dec na 90 stopni.

 

Ustawiając na polaris jednak zmieniam ustawienia ruszając osią re i dec.

Pytanie zasadnicze. Po ustawieniu na polaris i zmianie godziny na osi re na tę z pilota co mam dalej robić? Chodzi mi głównie o oś dec - mam wrócić do 90 stopni? I rozpocząć wtedy dopiero allignacje?

Czy może wrócić do home position i allignować? (no ale wtedy ustawinie z polarną na dolnym kółku jest nieaktualne) bo jak wrócę do HP to polarna w kółku nie będzie.

Podejrzewam, że głowica kieruję tubę źle bo nie wiem jak przygotować ustawienie do allignacji. Ktoś łopatologicznie mógłby takiemu prostemu facetowi wytłumaczyć, co robić po ustawieniu na polarną, a rozpoczęciem allignowania?

 

Edytowane przez tomcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, nie wiem czy dobrze rozumiem kolego, mam wrocic do ustawienia Home position z rec na godz.6 i dec na 90 stopni?

To jaki sens jest ustawiania podzialki godzinowej rec na godzine z pilota odpowiadajacej polaris jak zaraz to zmieniam? sorry, za moje laickie pytania. Ale jestescie dla mnie skarbnicą wiedzy. Może jakoś przed ustawieniem na Home Position mam to ustawienie "zapisac" na pilocie? Nie wiem - głośno myślę.

Edytowane przez tomcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie używałem tej podziałki, ale wydaje mi się, że jest ona pomocna właśnie tylko podczas ustawiania na polarną. Potem na nią nie musisz zwracać uwagi.

Wracasz do swojej pozycji parkowania, niezależnie jaka ona jest. Ja mam na przykład teleskop w DEC na 90° z przeciwwagami na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, tomcio napisał:

Czyli, nie wiem czy dobrze rozumiem kolego, mam wrocic do ustawienia Home position z rec na godz.6 i dec na 90 stopni?

To jaki sens jest ustawiania podzialki godzinowej rec na godzine z pilota odpowiadajacej polaris jak zaraz to zmieniam?

Tak, po ustawieniu polarnej masz wrócić do pozycji z tubą na północ, a przeciwwagi w dół.

To przekręcanie osi RA na początku ma służyć poprawnej orientacji rysunku w lunetce biegunowej. Po jego zorientowaniu ustawiasz polarną do kółeczka i tu jest sens tego przekręcania montażu po podziałkach. Po tym, jak polarna jest ustawiona wracasz do pozycji home.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem Panowie - sprobuje przy najblizszej obserwacji. MateuszW swietny ten Twoj poradnik ustawienia na polaris- gratuluje.

Wracajac do meritum, jesli jednak wroce do home position to sila rzeczy polaris z koleczka na gwiazdke na mapce wyjdzie - bedzie na lini okregu ale nie w koleczku. Tak ma byc?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej :)

Podepnę się do tematu odnośnie klona HEQ5 a dokładnie: Bresser Exos 2 goto. Ustawienia dla wczorajszej daty 08.01.0218 dla godziny 19:10 według instrukcji od Bressera. Mam trochę inny widok w lunetce biegunowej i z tego powodu niepewność ustawień, gdyż montaż też nie trafia w wybrany pilotem obiekt.

1. Mój południk dla mojej miejscowości - Gryfino to 14*30'E, godzina 19:10. Pierścienie wpierw wyglądają tak, blokuję śrubą górną:

ySCruVY.png

 

2. Najbliższy mi południk strefy godzinowej to 15*E, ponieważ mój rzeczywisty południk położenia to 14*E jest na zachód to ich różnica wynosi 1* i ustawiam go w stronę zachodu na zegarze:

syof2Xz.png 

 

3. Następnie dla daty 8 styczeń ustawiam godzinę 19:10 obracając poluzowaną oś RA montażu:

Wu1P3ra.png

 

4. Teraz powinienem ustawić polarną tutaj:

5O31yIC.png

 

5. W tym czasie zerkam na aplikację jak wyglądałoby ułożenie w lunetce biegunowej z okręgiem w środku, mam podobną w star adventurer:

HUl3V6l.png

6. I pytanie, czy moje wcześniejsze ustawienie nachylenia osi RA jest prawidłowe ? Czy może jednak powinienem się sugerować położeniem z aplikacji na minuty po godzinie 6 zegara wskazówkowego ? Wtedy moje nachylenie, analogicznie do obrazka z aplikacji, by wyglądało mniej więcej tak:

rL3MN8X.png

Dodam, że trochę bliżej celowane było jednak przy ustaleniu godzinowym wg. sposobu z instrukcji, może przypadek :) Czy oba sposoby ustawiania polarnej powinny się pokryć ? A może funkcja goto po prostu nie jest tak idealna np. ze względu na jednak niedoskonałe poziomowanie (mimo, że noszę poziomicę, kompas, laser) itp i trzeba z tego względu montaż za każdym razem kalibrować na np. 2 gwiazdy by dopiero dobrze wybierał obiekty na niebie ? Tyle że on celuje daaaaleeeko od tych gwiazd i wolne przesuwanie będzie trwało wieki (chyba nie ma możliwości włączenia szybkiego przesuwania przy kalibracji). Czy po kalibracji z menu trzeba też znów wrócić do pozycji domowej ? Tu chyba już nie ?

 

 

Edytowane przez Sesjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.