Skocz do zawartości

plossl


intruz

Rekomendowane odpowiedzi

witam i o rade pytam

który okular jest najlepszy sposród plossli 6mm ? vixen plossl 6mm, celestron E-lux 6mm czy celestron omni 6 mm?

 

wszystkich uzytkownikow, tych co takie cuda macali, widzeli, rzucali prosze o opinie

nie piszcie mi kup sobie lantana bo wybieram miedzy tymi trzema jedynie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Plossl to Plossl i zapewne te okularki będą się tylko różniły estetyką obudowy i wykończeniem :salu:

Tak samo jest np z Pl-6 Soligora i Antaresa różnice są tylko w obudowie i wykończeniu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoja droga ciekaw jestem jakie są rzeczywiste różnice pomiędzy E-luxem a droższym Omni. CHodzi przede wszystkim o to czy rożnica w cenie powoduje jakąkolwiek zauważalną różnice w dawanych obrazach. E-lux to chyba plossl symetryczny, a Omni nie.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malem w rekach i w wyciagu tylko Vixena 6mm z wymienionych. Plossl jak to Plossl, ostry, nie taki znowu ciemny i z malym LER, ale to mi akurat w niczym nie przeszkadzalo. Porownywalismy ten okularek na malych teleskopikach (Bresser 70/700 i Optisan 114/900) z 6mm Plosslem Soligora. Obrazy bardzo zblizone z minimalnym (naprawde minimalnym) plusem dla Soligora za odrobine lepszy kontrast. Pozostalych z wymienionych nie mialem w rekach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

LER (Long Eye Relief) czyli inaczej Eye Relief to odległość źrenicy wyjściowej okularu od wierzchołka jago ostatniej soczewki od strony oka.

To parametr decydujący o komforcie obserwacji i podnoszący znacznie jego walory użytkowe 8) :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś wyjaśnić co to jest LER i z czym to się je?

 

LER to jest odległość źrenicy wyjściowej okularu. Czyli odległość na jaką musisz zbliżyć oko do soczewki okularu aby objąć wzrokiem całe pole widzenia okularu. Przy zwykłych Plosslach odległość ta wynosi około 0,8 ogniskowej okularu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LER (Long Eye Relief) czyli inaczej Eye Relief to odległość źrenicy wyjściowej okularu od wierzchołka jago ostatniej soczewki od strony oka.  

To partametr decydujący o komforcie obserwacji  

 

Janusz, chyba pisaliśmy posty równocześnie ale Ty byłeś szybszy :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie - a jaka jest wartość LER przy której zaczynamy odczuwać jakiś dyskomfort - rozumiem ze może byc ona różna dla różnych obserwatorów - ale może tak orientacyjnie - gdzieś wyczytałem, że poniżej 10mm jest to uciążliwe - czy to prawda???? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy.... :lol: jeżeli ktoś nosi okulary to musi szukać okularów z dużym LER. Zależy równierz od przyzwyczajenia... dopiero ostatnio zauważyłem, że w moich kelnerach i SR6mm dotykam okiem do soczewki. Wcześniej mi to nie przeszkadzało. Jeżeli wcześniej patrzyłeś przez droższe okulary to napewno będzie ci przeszkadzał mały LER. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, i to jeszcze jak. Ja np. po 1 obserwacji z Plosslem 6mm musiałem go od razu wymienić - mały LER był dla mnie nie do zniesienia. Za to znam jednego obserwatora, który bardzo nie lubi dużej odległości źrenicy - za komfortowe uważa właśnie przyciskanie oka do szkła. Więc aby stwierdzić czy dla ciebie mały LER będzie uciążliwy, to musisz po prostu okular wypróbować empirystycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.