Jump to content

plossl


intruz
 Share

Recommended Posts

witam i o rade pytam

który okular jest najlepszy sposród plossli 6mm ? vixen plossl 6mm, celestron E-lux 6mm czy celestron omni 6 mm?

 

wszystkich uzytkownikow, tych co takie cuda macali, widzeli, rzucali prosze o opinie

nie piszcie mi kup sobie lantana bo wybieram miedzy tymi trzema jedynie

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Plossl to Plossl i zapewne te okularki będą się tylko różniły estetyką obudowy i wykończeniem :salu:

Tak samo jest np z Pl-6 Soligora i Antaresa różnice są tylko w obudowie i wykończeniu :salu:

Link to comment
Share on other sites

A swoja droga ciekaw jestem jakie są rzeczywiste różnice pomiędzy E-luxem a droższym Omni. CHodzi przede wszystkim o to czy rożnica w cenie powoduje jakąkolwiek zauważalną różnice w dawanych obrazach. E-lux to chyba plossl symetryczny, a Omni nie.

 

Arek

Link to comment
Share on other sites

Malem w rekach i w wyciagu tylko Vixena 6mm z wymienionych. Plossl jak to Plossl, ostry, nie taki znowu ciemny i z malym LER, ale to mi akurat w niczym nie przeszkadzalo. Porownywalismy ten okularek na malych teleskopikach (Bresser 70/700 i Optisan 114/900) z 6mm Plosslem Soligora. Obrazy bardzo zblizone z minimalnym (naprawde minimalnym) plusem dla Soligora za odrobine lepszy kontrast. Pozostalych z wymienionych nie mialem w rekach.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

LER (Long Eye Relief) czyli inaczej Eye Relief to odległość źrenicy wyjściowej okularu od wierzchołka jago ostatniej soczewki od strony oka.

To parametr decydujący o komforcie obserwacji i podnoszący znacznie jego walory użytkowe 8) :salu:

Link to comment
Share on other sites

Może mi ktoś wyjaśnić co to jest LER i z czym to się je?

 

LER to jest odległość źrenicy wyjściowej okularu. Czyli odległość na jaką musisz zbliżyć oko do soczewki okularu aby objąć wzrokiem całe pole widzenia okularu. Przy zwykłych Plosslach odległość ta wynosi około 0,8 ogniskowej okularu :salu:

Link to comment
Share on other sites

LER (Long Eye Relief) czyli inaczej Eye Relief to odległość źrenicy wyjściowej okularu od wierzchołka jago ostatniej soczewki od strony oka.  

To partametr decydujący o komforcie obserwacji  

 

Janusz, chyba pisaliśmy posty równocześnie ale Ty byłeś szybszy :wink: :lol:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Mam pytanie - a jaka jest wartość LER przy której zaczynamy odczuwać jakiś dyskomfort - rozumiem ze może byc ona różna dla różnych obserwatorów - ale może tak orientacyjnie - gdzieś wyczytałem, że poniżej 10mm jest to uciążliwe - czy to prawda???? Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Zależy.... :lol: jeżeli ktoś nosi okulary to musi szukać okularów z dużym LER. Zależy równierz od przyzwyczajenia... dopiero ostatnio zauważyłem, że w moich kelnerach i SR6mm dotykam okiem do soczewki. Wcześniej mi to nie przeszkadzało. Jeżeli wcześniej patrzyłeś przez droższe okulary to napewno będzie ci przeszkadzał mały LER. :salu:

Link to comment
Share on other sites

Zależy, i to jeszcze jak. Ja np. po 1 obserwacji z Plosslem 6mm musiałem go od razu wymienić - mały LER był dla mnie nie do zniesienia. Za to znam jednego obserwatora, który bardzo nie lubi dużej odległości źrenicy - za komfortowe uważa właśnie przyciskanie oka do szkła. Więc aby stwierdzić czy dla ciebie mały LER będzie uciążliwy, to musisz po prostu okular wypróbować empirystycznie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.