Skocz do zawartości

Rejon gwiazdy Alnitak


Auron84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Noc z soboty na niedzielę obfitowała (wbrew prognozom na szczęście) w czyste niebo w miejscu mojego zamieszkania. 

Rejon gwiazdy Alnitak w Pasie Oriona.
Widoczna mgławica Płomień NGC 2025 oraz Koński Łeb B 33.

Newton 200/800 f4 + Canon 100D mod + IDAS LPS
27 x 5 minut ISO 800

Dzięki koledze Filipowi za pomoc.

FB_IMG_1516693253350.jpg

FB_IMG_1516693249859.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz olbrzymie problemy z kolimacją i osiowością zestawu... a taka ambitna skala nie wybacza ....

Możesz napisać jaki to montaż i guider?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Auron84 napisał:

Ludzie z branży na Facebooku owszem wspominali o kolimacji jednakże twierdzą, że prowadzenie jest dobre.

:-)

Po pierwsze primo - jak można ocenić jakość prowadzenia, gdy żadna gwiazda nie jest poprawnie okrągła?

Maciek ma rację, kolimacja do poprawy, z osiowością też nie jest za dobrze. To Njutek f/4, więc baaardzo wymagający pod tym względem, do tego piksel 4.3um nie pomaga.

używasz korektora komy? Jeśli tak, to z odlegością też jest problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie uwagi i informacje. Sprawdzę wszystko pod tym względem. Zgodzę się że w phd nigdy nie miałem idelanie poziomych linii Dec i Ra zawsze jakieś wywijasy. Co do korektora to słuszna uwaga. A co Pawle sugerował byś w tej kwestii?  Sprawdzić dokręcanie ? Lub coś innego? .

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Auron84 "dokręcanie" to najmniejszy z problemów. Takie gwiazdy to też NIE JEST wina prowadzenia.

Statki kosmiczne w rogach ewidentnie zdradzają problem kolimacji - czyli po pierwsze trzeba bardzo dobrze skolimować teleskop (nie tylko kolimatorem laserowym)

Gdy już będziesz pewien kolimacji (lub stanu bardzo zbliżonego do skolimowanego teleskopu) to warto wyjąć korektor komy i zobaczyć jak na zdjęciu rozkłada się koma - powinna układać się centrycznie (w centrum kadru powinny być okrągłe i punktowe gwiazdy). Warto to sprawdzać na krótkich czasach, żeby zniwelować wpływ prowadzenia. Jeśli nadal coś będzie nie tak, to trzeba sprawdzić czy całość wyciągu się nie ugina i czy matryca jest prostopadle do toru optycznego. Po tej regulacji trzeba włożyć korektor komy i sprawdzić czy on nie wprowadza jakiś ugięć oraz czy znajduje się w odpowiedniej odległości. Wg mnie przynajmniej 90-95% kadru powinieneś mieć wypłaszczone (punktowe gwiazdy).

Jak widzisz, elementów do ogarnięcia jest sporo, a njutek f/4 nie pomaga przy tym niestety.

 

No i jeden hint - wszystko na gwinty. żadnych jaskółczych ogonów czy clamping ringów.

 

P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe na ile jest sztywna ta tuba. Jeśli nie ma dodatkowych wzmocnień to obawiam się że może się uginać w okolicach wyciągu.

Ja nic nie pisałem o jakości prowadzenia bo jak napisał Paweł to trudno ocenić. Pytałem się tylko jak to realizujesz. Kolimator laserowy jest ok, ale od samego ustawienia kolimatorem to jeszcze daleka droga do pozytywnego efektu końcowego. Newton F4 to naprawdę bardzo wymagający sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku te dwie obręcze widoczne na zdjęciu spełniają swoją funkcję dobrze usztywniają tubę. Poza tym canon 100d waży tyle co nic 407 gramów  nawet z korektorem komy i filtrem IDAS nie ma przesady z obciążeniem wyciągu. Jednakże Paweł ma rację gwiazdy nie są punktowe tak jak powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Ja bym zaczął od sprawdzenia czy lustro nie jest zbyt mocno dociskane po podwozia. To, oraz ściśnięcie korektora komy tłumaczyłoby trójkątne gwiazdy.

 Lustro ostatnio było czyszczone także sprawdzę czy faktycznie za mocno nie jest ściśniete. A co do korektora masz na myśli, że również może być za mocno osadowione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Auron84 napisał:

 Lustro ostatnio było czyszczone także sprawdzę czy faktycznie za mocno nie jest ściśniete. A co do korektora masz na myśli, że również może być za mocno osadowione?

Korektory nie lubią gdy coś je ściska z boku, pojawia się widoczny na zdjęciach astygmatyzm (fizycznie ściskasz soczewki korektora przez co cały układ traci swoje właściwości). Korektor powinien być zamontowany na gwint do złączki/wyciągu i nic nie powinno być przyczepione bezpośrednio do niego. Ja mam to rozwiązane tak że zaprojektowałem sobie złączkę która łączy ze sobą 3 elementy: wyciąg, korektor komy i koło filtrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Auron84 napisał:

Zgodzę się że w phd nigdy nie miałem idelanie poziomych linii Dec i Ra zawsze jakieś wywijasy.

ktokolwiek tu na forum miał kiedykolwiek plaski wykres? wazne,aby korekty miescily sie w pixelu i nie bylo dryfu pomiedzy kaltkami.

 

z ciekawosci spytam. Co to za plytka jest pomiedzy przeciwwagami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne obserwatorium, zazdroszczę :-) Co do meritum - rzeczywiście zgodzę się z Doświadczonymi Kolegami, że Newton f4 to trudna łamigłówka do foto. Dlatego sam wybrałem mniej problemów na początek, czyli refraktor.

Tak czy inaczej - kibicuję i trzymam kciuki za Kolegę!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rafiosso napisał:

Bardzo fajne obserwatorium, zazdroszczę :-) Co do meritum - rzeczywiście zgodzę się z Doświadczonymi Kolegami, że Newton f4 to trudna łamigłówka do foto. Dlatego sam wybrałem mniej problemów na początek, czyli refraktor.

Tak czy inaczej - kibicuję i trzymam kciuki za Kolegę!

Dzięki za dobre słowo :) tez myślę nad zakupem ED80 zobaczymy może się uda. Jednakże próbuje okiełznać Newtona ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.