Skocz do zawartości

Kształt płyty korekcyjnej w SCT.


Rekomendowane odpowiedzi

https://www.google.pl/search?q=schmidt+cassegrain+corrector&client=firefox-b&sa=N&dcr=0&tbm=isch&tbo=u&source=univ&ved=0ahUKEwiuvdSosK3ZAhUMalAKHaqFAJI4ChCwBAhG&biw=1920&bih=1071

A konkretnie chodzi o tubę.z kompletu  NexStar 6SLT (pomarańczowa).

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasycznej kamerze Schmidta mamy zwierciadło sferyczne, a płyta korekcyjna usuwa tą cechę światłosilnego sferycznego lustra, która powoduje, że promienie padające bliżej środka lustra ogniskują się dalej niż te, które padają dalej środka. Ale dzięki zastosowaniu tego układu możemy uzyskać ostre obrazy na  dużym obszarze, ograniczonym praktycznie tylko faktem, że sensor zasłania tor optyczny. W praktyce dla dużych kamer Schmidta pole widzenia wynosi ok 6ox 6o. Kształt płyty (oczywiście przerysowany) przedstawia ten obrazek:

schmidt.jpg.3110ae05aa673d16419213f3f13f8d3a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

W klasycznej kamerze Schmidta mamy zwierciadło sferyczne, a płyta korekcyjna usuwa tą cechę światłosilnego sferycznego lustra, która powoduje, że promienie padające bliżej środka lustra ogniskują się dalej niż te, które padają dalej środka. Ale dzięki zastosowaniu tego układu możemy uzyskać ostre obrazy na  dużym obszarze, ograniczonym praktycznie tylko faktem, że sensor zasłania tor optyczny. W praktyce dla dużych kamer Schmidta pole widzenia wynosi ok 6ox 6o. Kształt płyty (oczywiście przerysowany) przedstawia ten obrazek:

schmidt.jpg.3110ae05aa673d16419213f3f13f8d3a.jpg

W teleskopie SCT jest jeszcze odbicie od LW i ognisko znajduje się na zewnątrz tuby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zbignieww napisał:

Ale o co chodzi - ja z kolei nie rozumiem pytania czy zdziwienia. Czy musi kupować, czy jak ????????????????????

:)

Nie sprecyzował swojego postu. Czy chce kupić, czy wstawił po prostu w celu przedstawienia schematu płyty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapytam o to jaką ma grubość taka płyta korekcyjna w SC np. 8" ? 

Mogę Ci powiedzieć ile ma w moim SC5". Ok. 3mm na obrzeżach.

 

16 godzin temu, Motloch Franciszek napisał:

W teleskopie SCT jest jeszcze odbicie od LW i ognisko znajduje się na zewnątrz tuby.

Ognisko lustra głównego znajduje się na zewnątrz tuby. Przed nią. Lustro wtórne jak w każdym innym teleskopie kieruje ognisko poza tubę, tym razem za nią.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Mogę Ci powiedzieć ile ma w moim SC5". Ok. 3mm na obrzeżach. "

 

Ok. 3 mm na obrzeżach, w dodatku w SCT5"  ???   To ciekawe... ale nie mam powodu nie wierzyć, wydaje mi się że jest to nawet dość dużo !   :)

Czy gdybyś postukał paznokciem w płytę, ten dźwięk będzie "tępy" i troszkę zróżnicowany w zależności od odległości od obrzeża ( wszak tam od wewnątrz grubość będzie zróżnicowana - "fala "  - czy też będzie to dźwięk typowy dla płytki  cienkiej i gładkiej z obu stron ?  Da się "wysłuchać" różnice dźwięku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 3mm to podaję tak "na oko". Rozkręcałem tę tubę kilka razy, np. do czyszczenia. Jednak nigdy nie wpadłem na to, aby zmierzyć tę grubość. Tak wizualnie, trzymając w ręce korektor wydaje się mieć te 3mm.
Kolejne czyszczenie się zbliża. Myślę, że po wiosennym zlocie, albo przed nim. Wtedy zmierzę i podam dokładną grubość.
W tym temacie jest niewielkie zdjęcie mojego rozebranego SCT5. Może da się co nieco zobaczyć jaka jest grubość korektora:


Stukając paznokciem w korektor da się oczywiście usłyszeć różnicę w dźwięku. Na obrzeżach dźwięk jest bardziej "tępy", a im bliżej korektora, tym staje się grubszy, a więc bliżej środka szkło jest cieńsze.
Za grubością szkła przemawia jeszcze jeden straszny fakt: Teleskop już dwa razy runął mi na podłogę. Przewrócił się razem ze statywem :szczerbaty: Na podłodze mam drewniane panele. Gdyby korektor miał grubość milimetra albo półtora, to sądzę, że już byłby rozsypany w mak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi o rozwianie wątpliwości, czy płyta jest oryginalna? Jeśli tak, to najlepiej jest zrobić testowe zdjęcie i oszacować błędy. W SCT płyta każdorazowo dobierana jest na podstawie badania dokładności wykonania lustra i jest bardziej unikalna, niż seryjna. Stąd, różni się w każdym modelu SCT i każdorazowe wymiany takich płyt wiążą się z uwidocznieniem różnych efektów optycznych jak dystorsja, coma itp.

Pozdrawiam, Amadeusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U czeskiego kompetentnego znawcy optyki, robiacego mnostwo testow i recenzji - jest to w zasadzie "instytucja", znana dobrze wsrod astro- amatoro i nie tylko, 

doczytalem sie w obszernym artykule traktujacym o myciu SCT   bardzo fajne praktyczne uwagi, sprowadzajace sie rowniez do tego, ze wilk nie jest tak straszny jak go sie maluje ...

Ale tez, ze ze wzgledu na rozne rozwiazania -  na pierwsze spojrzenie czy umiejetne przebadanie - krzywizna powierzchni korektora nie musi byc widoczna, realna.

Element korygujacy moze byc umieszczony przy lusterku wtornym ( nie bardzo sobie to wyobrazam ) albo w rurce wyprowadzajacej wiazke swiatla do okularu..

W moim pomaranczowym SCT6" z kompletu NexStar 6SE ( podobno) , napewno korektor nie jest umieszczony w rurce ;  SPRAWDZILEM !!!

Ten czeski recenzent i testator optyki, dysponujacy aparatura itp itd ( pracuje dla agendy POSEC , jest to przybudowka CZESKIEJ ASTRONOMICZNEJ SPOLECZNOSCI, sekcja instrumentalno- optyczna ) nazywa sie ZDENEK REHOR, z "ptaszkami" - ktore tablet nie zna  :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPROSTOWANIE !

Zle sobie zinterpretowalem artykul p. ZDENKA REHORE !  To umiejscowienie korekcyjnych elementow w rurce czy przed lusterkiem wtornym - dotyczy pokrewnych systemow SC !

Wyjasnili mi to solidarnie na czeskim forum fachowcy i moderatorzy - Sirius_758  i MilAn , obaj tegie mozgi odnosnie optyki, konstrukcji optycznych itp itd

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 18.02.2018 o 17:43, Motloch Franciszek napisał:

Jak będziesz rozbierał sprawdż,czy od wewnątrz płyta korekcyjna jest płaska,a od zewnątrz nierówna.

Rozbierałem dziś do czyszczenia. Płyta na około 2,6mm grubości na obrzeżach (niestety miałem tylko taśmę mierniczą, więc pomiar jest zgrubny). Zwęża się przy lustrze wtórnym. Niestety nie mierzyłem zwężenia, bo do tego musiałbym demontować celę lustra wtórnego, a nie chciałem. Jednak to zwężenie widać patrząc z boku w miejsce, gdzie jest skręcona cela wtórnego. 
Niestety nie mam pewnych informacji na temat krzywizn. Te krzywizny są tak niewielkie, że musiałbym się posłużyć jakimś bardzo dokładnym narzędziem. Nie jestem absolutnie przekonany, ale sądzę, że krzywizna jest od środka tuby. Tak, jak na tym schemacie:

schmidt-cassegraintelescope.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.