Skocz do zawartości

M81 - Galaktyka Bodego


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucę to zdjęcie chociaż nie jestem do końca zadowolony - niestety pogoda pokrzyżowała mi plany i zebrałem mało materiału :(

Ale ponieważ na razie nie mam zamiaru wracać już do tego obiektu więc niech będzie to co jest. Szczególnie kolo był bardzo słaby więc nie mogłem ogarnąć szumu - także tło jest do kitu.

Natomiast mimo wszystko w L widać trochę fajnego szczegółu - trochę rozmytego ale zawsze.

BTW - galaktyka prawie całkowicie wypełnia mi FOV. Większej już nie zmieszczę :P

 

Newton 250/1250 na NEQ-6 + ASI 178MM-C  + Baader LRGB
Kompozycja LRGB
L - 150 x 6s (gain 75%)
RGB - 70 x 6s (gain 90%) na kanał

 

EDIT: Wygląda na to, że za długo obrabiałem i mi padło na wzrok. Wrzucam lekką wersje + BW :)

el2.thumb.jpg.a9345053aa3826643a21065815c4d803.jpg

5ab557dc67f68_elcolor.thumb.jpg.8a248694ad0da9b6bec5944812f21896.jpg

 

 

Atu dwie stare wersje - delikatniejsza i taka na maxa wyciągnięta 

5ab551be1922d_m81v1.thumb.jpg.466c9d3f19459be06ba331d4446e21d0.jpg

5ab551c2e28ca_m81v2.thumb.jpg.4f808a12c3f21c2a4bd758c68bb5a284.jpg

Edytowane przez Lukasz83
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za lekki off-top, ale patrząc na to zdjęcie i śledząc waszą dyskusję o tym czy jądro jest za bardzo piaskowe a powinno być łososiowe,  bardziej uświadamiam sobie gigantyczny (właściwie gargantuiczny) postęp w dziedzinie astronomii amatorskiej (i astronomii w ogóle zresztą też). Jako że dawno temu stuknęła mi czterdziecha a niedługo znowu zmiana cyfry z przodu to pamiętam dobrze lata osiemdziesiąte i poziom ówczesnej astrofotografii. Wasze obecne amatorskie fotki biją na głowę zdjęcia z 5 m teleskopu na Mount Palomar z lat 80-tych.  Gdyby w tamtych czasach ktoś usłyszał waszą dyskusję o kolorach jądra :-)   to by zapytał : Jakie kolory? Kolory na zdjęciach galaktyk? Przecież to niemożliwe! 

Edytowane przez anatol
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.