Skocz do zawartości

zakup montazu


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W wolna niedzielę naszlo mnie na przemyslenia......

Zastanawiam sie nad nowym montazem. Troche poszukalem w temacie, ale na razie nie chce sie mocno napalic. Oczywiście w tym momencie warto jest spytać sie Was i zyskać Wasze cenne uwagi/podpowiedzi.

Montaz+statyw, budzet nie wiecej niz 20k zl.

Prosiłbym o  konkretne modele i ewentualnie kilka slow z opisem jego minusow/plusow. Jestem bardzo ciekawy co polecicie :)

 

Z gory dzieki. Tayson.

 

edit. obecnie mam neq6.

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bo jak chcesz mieć super mobilny zestaw, to do Twojego TSAPO 100Q brał bym EM 11 na porządnym Berlebachu (najlepiej zapytaj Maćka, pewnie potwierdzi), ale jak planujesz RC-ka 12"-14" na pierze to raczej coś klasy EQ8

Edytowane przez Grzędziel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie myślisz o czymś do APO100, któe jak pamiętam masz obecnie. Ja ostatnio zakochałem się w iOptron CEM25EC, na którego jest sporo niższa cena, niż dawniej (7,4 vs 10k): https://www.astroshop.pl/montaze/ioptron-montaz-cem25ec-enkoder-goto-ze-statywem/p,50079. Zamierzam go dorwać jako sprzęt wyjazdowy i bezstresowy. Twój zestaw by chyba udźwignął. A jak nie, to jest większy brat: https://www.astroshop.pl/montaze/ioptron-montaz-cem60-ec-goto-high-precision-encoder/p,50026#tab_bar_1_select.

Nazwałbym to ligą między SW a ASA :) Enkodery mają teoretycznie 0,3 arcsec RMS, czyli idealnie spełniają nasze wymagania. Nie ma tu śledzenia w Dec i modelowania trasy prowadzenia, żeby pozbyć się wpływu ugięć, błędu polarnej itp, jak w ASA, więc pewnie bez guidingu będą pewne ograniczenia. Ale nawet jeśli, to guiding powinien pracować gładko i płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobilny sprzęt,  na razie pod apo100q (łącznie ok 11kg),ale przyszlosciowo. 

Myślę że max udźwig pod foto montażu ok 25kg będzie całkiem ok. 

@wessel niestety na asa nie starczy :-(

@MateuszW cem60 wygląda interesująco. To cnc, czy odlew naj SW?  Jego się obsługuje przez eqmod? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

cem60 wygląda interesująco. To cnc, czy odlew naj SW?  Jego się obsługuje przez eqmod? 

Wydaje mi się, że CNC, widziałem CEM25 u jednego użytkownika, zdawał się być CNC. Generalnie jest świetnie dopracowany i dopieszczony. Sterowniki ma własne, ale bezproblemowe. EQMod to raczej tylko do SW.

EM200 jest ciekawym konkurentem. To w zasadzie zupełnie przeciwne montaże. Takahashi to konstrukcje przedpotopowe pod względem elektroniki i designu, iOptron to nowoczesność w pełnym wydaniu :) Ale Taki bronią się świetnymi przekładniami. Myślę, że z guidingiem iOptron i Takahashi będą prowadzić tak samo, czyli perfekcyjnie. Trzeba więc rozważyć inne rzeczy, jak wygoda użytkowania, cena, stosunek ładowności do wagi własnej itp.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEM60 wydaje się najrozsądniejszy, Taki za to co oferują w pieniądzach za które chodzą to chyba tylko dla wyjątkowych entuzjastów marki... Ewentualnie gdybyś gdzieś trafił używanego Gemini bez różnicy jaka wersja to to jest porządny europejski montaż do dostania na giełdzie w tej kwocie.

A jeżeli dołożysz 5tys to masz już potwora w postaci Mesu 200 montaż absolutnie docelowy. Fotografuje nim między innymi Olly Penrice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

Wydaje mi się, że CNC, widziałem CEM25 u jednego użytkownika, zdawał się być CNC. Generalnie jest świetnie dopracowany i dopieszczony. Sterowniki ma własne, ale bezproblemowe. EQMod to raczej tylko do SW.

EM200 jest ciekawym konkurentem. To w zasadzie zupełnie przeciwne montaże. Takahashi to konstrukcje przedpotopowe pod względem elektroniki i designu, iOptron to nowoczesność w pełnym wydaniu :) Ale Taki bronią się świetnymi przekładniami. Myślę, że z guidingiem iOptron i Takahashi będą prowadzić tak samo, czyli perfekcyjnie. Trzeba więc rozważyć inne rzeczy, jak wygoda użytkowania, cena, stosunek ładowności do wagi własnej itp.

Takahashi ma już nową elektronikę. Mam Taka EM 11 Z i to jest na prawdę w swojej klasie najlepszy montaż.

Takahashi mają przedpotopowy wygląd, ale co do konstrukcji, materiałów i jakości no to zupełnie inna klasa. Miałem EM-200 przez wiele lat i dopiero większy wagowo setup zmusił mnie do zmiany na ASA tudzież chęć pozbycia się guidingu :).

Tomek, jak Cie stać to pakuj się w  EM-200 Temma z literką Z - będzie zadowolony. A z Jesionem warto negocjować, wiem coś o tym :)

I jeszcze coś - jak Tak podaje parametry to one są co najmniej takie jak nie lepsze, co nie zawsze  można powiedzieć o innych.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac poduwage, ze potrzebuje rowniez statywu do nowego montazu, to najseowniejszym wyborem okazuje sie CEM60-EC.

 

Czy ktos na forum go uzytkuje, poneiwaz mialbym kilka pytan.

Obecnie uzytkujac NEQ6 + EQMOD nie mam z tm problemu uzywajac np maximowego pinpoint lub allskyplatesolver.  Jak jest z ioptronem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tayson napisał:

Biorac poduwage, ze potrzebuje rowniez statywu do nowego montazu, to najseowniejszym wyborem okazuje sie CEM60-EC.

Widziałeś ceny cem60 z i bez enkoderów? :) Warto dopłacać prawie dwukrotność ceny? To co najwyżej się dobrze spozycjonuje po zluzowaniu sprzęgieł gdy zrobisz już platesolve. Nie licz na coś w stylu 10micron czy ASA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Widziałeś ceny cem60 z i bez enkoderów? :) Warto dopłacać prawie dwukrotność ceny? To co najwyżej się dobrze spozycjonuje po zluzowaniu sprzęgieł gdy zrobisz już platesolve. Nie licz na coś w stylu 10micron czy ASA.

Ja bym właśnie liczył. Deklaracja producenta jest bardzo obiecująca - 0,3 arcsec RMS. To są enkodery właśnie tej półki co ASA, nie sprowadzaj go do poziomu SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Ja bym właśnie liczył. Deklaracja producenta jest bardzo obiecująca - 0,3 arcsec RMS. To są enkodery właśnie tej półki co ASA, nie sprowadzaj go do poziomu SW.

Taaa :D A jakieś wykresy na poparcie tej deklaracji pokazał ktoś kiedyś na forum? Ciekawe bo gdyby tak było to nikt by nie guidował tych montaży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

co enkodery maja wspolnego do jakosci prowadzenia?

czy dobrze kombinuje, ze one sa istotne dopiero po wgraniu korekt PE? A moze to enkodery kontroluja PE?

@MateuszW 0,3RMS to w czasie gudingu?

Co mają wspólnego? Wszystko, bo po to są, żeby kontrolować prowadzenie. Enekoder jest na osi Ra i odczytuje jej realny obrót. Informację wysyła do silnika, następnie sterownik go zwalnia, albo przyspiesza, a więc dokładnie tak, jakbyś guidował, choć to sprzężenie zwrotne jest dużo bardziej efektywne (i szybsze) niż przy samym guidingu. Dlatego tracking przed guide wynosi faktycznie 0,3". Ale...

To gwarantuje ci, że oś wyjściowo pracuje dokładnie z prawidłową prędkością, czyli, że nie masz żadnego PE, ani innych błędów pochodzących z montażu. Dalej jednak pozostaną błędy ustawienia polarnej, refrakcji atmosfery, czy tych pochodzących z teleskopu (ugięcia).

iOptrony można guidować bardzo rzadko. Ja iOptrona z enkoderem guidowałem co 15 sekund (wszystkie zdjęcia z RPA były z niego).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Taaa :D A jakieś wykresy na poparcie tej deklaracji pokazał ktoś kiedyś na forum? Ciekawe bo gdyby tak było to nikt by nie guidował tych montaży :)

Potwierdzam, że przebieg tego montażu jest całkowicie płaski. Widać jedynie seeing. Guidować musisz, bo... patrz mój post wyżej. Sam perfekcyjny tracking montażu to za mało na zdjęcia bez guidingu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Adam_Jesion napisał:

Potwierdzam, że przebieg tego kontażu jest całkowicie płaski. Widać jedynie seeing. Guidować musisz, bo... patrz mój post wyżej. Sam perfekcyjny tracking montażu to za mało na zdjęcia bez guidingu.

Adam ja w to wierzę, swego czasu przerzuciłem chyba wszystkie wątki dotyczące tego montażu na anglojęzycznych forach, sam go zresztą polecałem na początku tego tematu. Sceptyczny jestem jedynie do zasadności dopłacania do enkoderów. 0.3 RMS to ja mam na eq6 w bezwietrzną noc. To nie są enkodery na których możesz polegać i guidować w 2 osiach jak to robi ASA i 10 micron. Gemini na swojej stronie podaje że sam enkoder pozwoli na fotografowanie w skali 2" przy poprawnie ustawionym montażu i tu maksymalnie liczyłbym na to samo.

Bardzo mi się podoba podparcie osi RA w 2 punktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Adam ja w to wierzę, swego czasu przerzuciłem chyba wszystkie wątki dotyczące tego montażu na anglojęzycznych forach, sam go zresztą polecałem na początku tego tematu. Sceptyczny jestem jedynie do zasadności dopłacania do enkoderów. 0.3 RMS to ja mam na eq6 w bezwietrzną noc. To nie są enkodery na których możesz polegać i guidować w 2 osiach jak to robi ASA i 10 micron. Gemini na swojej stronie podaje że sam enkoder pozwoli na fotografowanie w skali 2" przy poprawnie ustawionym montażu i tu maksymalnie liczyłbym na to samo.

 

To nie jest kwestia wiary, ale fizyki. Sceptyczny jesteś do dramatycznego ograniczenia roli guidera? Enkoder na Ra pozwala Ci pozbyć się wszystkich błędów prowadzenia pochodzących z montażu, a więc PE, zairnistość, etc. Z mojego doświadczenia i z obserwacji ludzi, to są najpoważniejsze niszczyciele jakości astrofotografii i komfortu zabawy. Reszta błędów ma już charakter liniowy, tzn. dryfu. Usunięcie takich błędów jest już dużo łatwiejsze (pochodzących z teleskopu, czy błędu polarnej). W iOptronie z enkoderem cały pierwszy problem jest wyeliminowany, zostają tylko te drugie błędy.

Użyję jeszcze innej analogii. Przez chwilę miałem montaż CEM25. Szczerze? Piece of shit. Bardzo trudno jest go uprowadzić przy 80-90% nośności. Męka jak w typowych tanich montażach. Za to w RPA miałem jego wersję z enkoderem (CEM25EC) i... mimo, że to jest dokładnie ta sama mechanika z dołożonym enkoderem, to odczucie pracy z montażem jest takie, jakbyś nagle wsiadł na sprzęt premium z najwyższej pułki (w jakości trackingu bił na głowę stojący obok Takahashi EM o podobnej nośności).

Enkoder nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale dramatycznie podnosi jakość montażu - o kilka poprzeczek wyżej. Masz na wejściu po prostu montaż, który ma zerowe PE i bardzo gładki przebieg (coś w stylu AstroPhysics, a nawet lepiej, bo tam nadal jest PE). A cena CEM60 z enkoderem to nadal niska pułka (w porównaniu do premium).

Szczerze - gdybym dzisiaj kupował montaż o takiej nośności i w podobnym budżecie, to sam bym rozważał tego CEM60. Nie wiem tylko jednego - jak jest z utrzymaniem jakości. Kupując montaż premium wiem, że rozstrzał problemów jest niski. Z drugiej strony, parę montaży ASA i Takahashi do serwisu też wysyłałem ;) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2018 o 12:24, Adam_Jesion napisał:

... Szczerze - gdybym dzisiaj kupował montaż o takiej nośności i w podobnym budżecie, to sam bym rozważał... 

Może zapropnujesz jeszcze jakiś inny mont + statyw w moim budżecie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Male odświeżenie tematu.

Co szanowne forum uważa o Losmandy G11? Czy przypadkiem nie przegrywa z CEM60 ze wzgledu na brak enkoderow?

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1246_Losmandy-G-11-GoTo-Mount-with-Gemini-2-Electronics-and-Tripod.html

 

Gdzie ewentualnie szukac uzywek ASA DDM60?

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.