Skocz do zawartości

Ostrzenie po ciemku


Zaciekawiony

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dość irytujący problem z aparatem, mianowicie trudno jest mi ustawić właściwą ostrość, zwłaszcza po ciemku. Posiadam obiektyw Nikkor 18-55 mm, którego używam głównie do zdjęć krajobrazowych, ale robię też próby z tematyką krajobrazu z niebem w tle. No i otóż obiektyw ma tak, że przekręcenie ostrości do końca na nieskończoność nie daje w pełni ostrego obrazu, trzeba na wyczucie trochę cofnąć i porobić zdjęć próbnych. Ostrzenie przez wizjer jest trochę trudne z powodu świecącego ekranu aparatu, zwykle najlepsze rezultaty daje ostrzenie na podglądzie, ustawiając na odległą o jakieś 300 metrów latarnię, jedyną w zasięgu wzroku.

No więc, czy macie na takie problemy jakieś prostsze sposoby, oczywiście poza "wyczuciem" i "doświadczeniem? Ostatnio usłyszałem o masce Bathinowa, nie wiem na ile daje się to zastosować na takich obiektywach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz live view w aparacie nie ma najmniejszego problemu z ostrzeniem , jeśli jednak nie no ,to maska jest chyba najrozsądniejszym rozwiązaniem. Możesz też robić krótkie ekspozycje i oceniać gwiazdki na kolejnych zdjęciach aż uzyskasz zadowalający efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zaciekawiony napisał:

obiektyw ma tak, że przekręcenie ostrości do końca na nieskończoność nie daje w pełni ostrego obrazu.

I to jest prawidłowe zachowanie obiektywu, nieskończoność jest lekko przed końcem skali. Ostrość ustawiam w trybie manualnym, pierścień w lewo do końca i lekko w prawo, bez znaczenia czy obiektyw jest AF czy manualny.  Czasami skontroluje na wyświetlaczu (Sony NEX / focus peaking) albo spojrzę w wizjer Sony A850.  Kwestia zrobienia jednorazowego testu. 

Dla uproszczenia możesz przyjąć, że nieskończoność to 3000 x ogniskowa obiektywu i w dzień sprawdzić, gdzie wypada nieskończoność w obiektywie,  ostrząc na daleki obiekt.

/WS

 

Edytowane przez Event Horizon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maska Bahtinova przy takim zakresie ogniskowych musiałaby mieć bardzo wąskie przerwy, żeby można było na live view zaobserwować prążki na gwiazdach. Możesz spróbować sam sobie wykonać taką maskę z tektury przy pomocy szablonu wygenerowanego z tej strony: http://astrojargon.net/MaskGen.aspx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.