Skocz do zawartości

Jaki okular do DS dla SW 150/750?


otykarol

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jaki okular byście polecili do obserwacji DS dla SW 150/750?

Myślę o czymś w okolicach 13mm.

Mój budżet to max 500 zł.

Dodam, że jestem początkujący i będzie to mój pierwszy zakupiony okular spoza fabrycznych dołączonych do teleskopu. Wcześniej używałem Sky Watchera 70/700 i niedawno przerzuciłem się na 150/750.

Zbliża się majówka, zabieram go pierwszy raz daleko za miasto i chciałbym coś fajnego z tego teleskopu wycisnąć - co da wyraźnie zauważalną różnicę w porównaniu do okularów fabrycznych :)

Pozdrowienia,
Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ES 24mm 82deg da źrenicę wyjściową 24mm/5=4,8mm. Maxvision, Luminos. 

Ale potrzebujesz ciemne niebo do tej ŹW. 

Pod gorszym niebem, szukaj ogniskowej krótszej, wtedy ŹW będzie mniejsza, ale obraz będzie ciemniejszy. 

Fajne są okulary 100st ale to już poza budżetem. 

To teleskop do szerszych pól, nie do dużych powiększeń. Okulary powinny być lepiej skorygowane, bo to światłosilne stworzenie F5. 

ESy to minimum w takim teleskopie.

Ale tańsze okulary też coś pokażą, chociaż nie wycisną z tuby wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że mam trochę zamieszania teraz - czy brać ok. 14 mm czy 24 mm? Mam prawie zerowe doświadczenie. Co byłoby lepszego dla mojego teleskopu do obserwacji obiektów z Katalogu Messiera?

Drugie pytanie: czy wszystko poniżej ES to faktycznie badziewie? Rozważałem też Hyperiona 13mm. 470 zł w porównaniu do 740 zł za ES robi mi sporą różnicę - pytanie jak z jakością? Może są jakieś inne okulary w tym budżecie warte rozważenia?

W miejscu, do którego będę jeździł mapka pokazuje 0.00 zanieczyszczenia, chociaż to 70 km od Warszawy - podejrzewam że w praktyce nie będzie to najciemniejsze niebo. (poprawka: wg ATLAS 2015 pokazuje Bortle class 4 - https://www.handprint.com/ASTRO/bortle.html)

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, ciężka sprawa ;) Trochę mały budżet... Hyperiony to zacne szkiełka, mam zooma 8-24 Mark III i Hyperiona 21 mm. Zoom jest zoomem docelowym, natomiast Hypka kupiłem po to, żeby mieć okular do pokazów nieba (jak mi jakiś dzieciak usmaruje go galaretką, to nie będzie szkoda :D ). Patrzyłem też przez inne Hyperiony w f/5, i nie było źle. Ale wg mnie to nie są docelowe szkiełka. Nie wiem, jakie masz realne możliwości dozbierania kasy, ale gdybym miał 500 zeta i brak perspektyw na nową kasę we w miarę bliskim czasie, to chyba wolałbym poczekać, sprzedać coś z domu, dozbierać te 250 czy ile tam trzeba, i kupić raz a dobrze ESa 14 mm. Bo jak się wyprztykasz z kasy na Hyperiona, to potem trudniej będzie uzbierać cała kwotę na ESa. Ale z drugiej strony - Hyperiony nie są złe, i na pewno będzie lepiej niż w okularach kitowych.

Ewentualnie fajne też są Celestrony X-Cel LX. 25 mm z powodzeniem używałem do przeglądu nieba w refraktorach 120/600 i 80/400, a 7 mm jest fajny do Księżyca. Gdyby mieli coś koło 15 mm to pewnie też bym dokupił, bo po prostu lubię te okularki (są cholernie wygodne w użyciu), ale o ile pamiętam są tylko 18 mm i 12 mm, czyli ciut za dużo i ciut za mało, a pomiędzy nic...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"czy brać ok. 14 mm czy 24 mm ?'

To zależy od kilku czynników.

- jakie DSy chcesz oglądać (jak rozległe w kontekście, pod ciemnym niebem, to moim zdaniem 24mm)

- pod jakkim niebem (jeśli niebo nie jest super, to 14mm, bo mniejsza ŻW i ciemniej, w tym wypadku = lepiej)

 

Bezpieczniej chyba rzeczywiściwe kupić 14mm. Daj ogłoszenie na giełdzie.

 

Mi coś Hyperiony nie leżą, zwłaszcza zoom z jego klaustrofobicznym troszkę polem, ale wiele osób je poleca. Ale nie lubię też LVW ;-).

Jeśli spojrzysz w okular 82st i 68st to sam się przekonasz co Ci bardziej pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Piotr K. napisał:

Ewentualnie fajne też są Celestrony X-Cel LX

rzeczywiście ciekawe szkiełka. Niedawno kupiłem taki 9 mm i jestem bardzo zadowolony. To raczej okular planetarny ale może się też sprawdzić w obserwacjach DS-ów. Pole 60o nie powoduje klaustrofobii i jest łatwe do ogarnięcia

 

ES-y nie kończą się na okularach 82o. Jest jeszcze fajna seria 68o. W dodatku te okulary są zdecydowanie tańsze i wygodniejsze

przy ograniczonym budżecie szukałbym okularów używanych lub nowych na Aliexpresie. Można trafić niezłe okazje, a ceny bywają niższe niż używek na forach

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, na podstawie Waszych odpowiedzi wiem już, że na pierwszy okular będę brał taki o ogniskowej ok. 14 mm.

W jakim sensie ES 68* jest wygodniejszy? Będzie miał mniejsze pole widzenia od 82*, ale zastanawiam się nad tym, czy to różnica warta tych pieniędzy.

Czy lepiej wg. Was brać ES 68* 14 mm czy Hyperiona 68* 13 mm czy Celestrona X-Cel LX 12 mm (ten ostatni nie będzie za mały?).

I jeszcze jedno pytanie: czy ktoś z Was kupował na aliexpressie sprzęt astro? Mam ograniczone zaufanie do tego portalu przy większych transakcjach, choć przy mniejszych się nigdy nie zawiodłem. I pytanie jak wtedy wygląda gwarancja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, ZbyT napisał:

rzeczywiście ciekawe szkiełka. Niedawno kupiłem taki 9 mm i jestem bardzo zadowolony. To raczej okular planetarny ale może się też sprawdzić w obserwacjach DS-ów. Pole 60o nie powoduje klaustrofobii i jest łatwe do ogarnięcia

 

ES-y nie kończą się na okularach 82o. Jest jeszcze fajna seria 68o. W dodatku te okulary są zdecydowanie tańsze i wygodniejsze

przy ograniczonym budżecie szukałbym okularów używanych lub nowych na Aliexpresie. Można trafić niezłe okazje, a ceny bywają niższe niż używek na forach

 

pozdrawiam

Z ciekawości zapytam, w czym okulary 68deg są wygodniejsze od 82deg... 

No dobra, idźmy na kompromis. Okulary 100, czy 110deg SĄ WYGODNIEJSZE od 68deg ZWŁASZCZA w F5. 

Pole 60deg nie powoduje klaustrofobii?..

Siła F5 ujawnia się przy użyciu dobrze skorygowanych okularów szerokokątnych. 

Owszem, można używać tu okularów z mniejszym AFOV, ale kolega prosi o pomoc w wyborze możliwie najlepszych szkieł w zakładanym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, kjacek napisał:

Owszem, można używać tu okularów z mniejszym AFOV, ale kolega prosi o pomoc w wyborze możliwie najlepszych szkieł w zakładanym budżecie. 

zgadza się więc dlaczego proponujesz okulary przekraczające zakładany budżet?

5 minut temu, kjacek napisał:

Z ciekawości zapytam, w czym okulary 68deg są wygodniejsze od 82deg...

większy ER, brak fasolek i ogólnie mniejsza wrażliwość na odległość oka od ostatniej soczewki, mniejsza wrażliwość na osiowe patrzenie, brak konieczności rozglądania się, lepsza transmisja itd. Odbiór wielkości pola widzenia to kwestia bardzo indywidualna ale dla mnie pole powyżej 60o jest wystarczające. W okularach 82o i tak nie wykorzystuję całego dostępnego pola

 

3 minuty temu, otykarol napisał:

A co myślicie o WO SWAN 15mm 72°? Trochę szersze pole widzenia, ale jak wypadnie na tle pozostałych?

erfle są słabo skorygowane. Świetnie spisują się w ciemniejszych teleskopach od f/6,5 ale w f/5 będziesz miał przecinki zamiast gwiazd w większej części pola widzenia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie noszę okularów i nastawiam się na obserwacje raczej wiosną, latem i jesienią - więc chyba niski ER mi nie straszny.

A jakie inne zalety ma ES 82* w porównaniu do ES 68*, poza szerszym polem widzenia?

Co do budżetu - rozważam też kupno używanych.

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, otykarol napisał:

A co myślicie o WO SWAN 15mm 72°? Trochę szersze pole widzenia, ale jak wypadnie na tle pozostałych?

Nie tylko pole się liczy. SWANy mają słabą korekcję. Sporo pola po brzegach będzie 'pojechane', nieostre. 

EDIT: ZbyT, moje odczucia są zupełnie inne. Każdy z nas inaczej widzi niebo. 

Swoje ESy kupiłem na giełdzie, ceny były w okolicach zakładanego budżetu. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powiedzcie mi proszę czy dobrze kombinuję.

Wprowadziłem do Stellarium mój teleskop i oba okulary:

ES 14mm 82*, Field Stop 18,9

ES 14mm 68*, Field Stop 14,7

 

Przeleciałem nimi po wszystkich obiektach Messiera, aby zobaczyć które okular 68* przycina.

Wyszło na to, że tylko 3. Wnioskuję z tego, że pole widzenia 82* przelicza się bardziej na komfort obserwacji (szersze tło dookoła obiektów), niż na widoczność samych obiektów.

 

Czy takie "pomiary" w Stellarium są wiarygodne?

Edytowane przez otykarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, otykarol napisał:

Powiedzcie mi proszę czy dobrze kombinuję.

Wprowadziłem do Stellarium mój teleskop i oba okulary:

ES 14mm 82*, Field Stop 18,9

ES 14mm 68*, Field Stop 14,7

 

Przeleciałem nimi po wszystkich obiektach Messiera, aby zobaczyć które okular 68* przycina.

Wyszło na to, że tylko 3. Wnioskuję z tego, że pole widzenia 82* przelicza się bardziej na komfort obserwacji (szersze tło dookoła obiektów), niż na widoczność samych obiektów.

 

Czy takie "pomiary" w Stellarium są wiarygodne?

Okular 82deg jest po prostu bardziej wygodny. Nie mówiąc o okularze 100deg :neat:.

Nie znam tej opcji Stellarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.