Skocz do zawartości

Ciemne Wilczki Południowego nieba


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie jak zwykle bardzo ładne. Ponieważ podnosisz poprzeczkę, więc i przyglądanie zdjęciom będzie co raz bardziej skrupulatne ;)

Czas na pytania:

1. Dlaczego niektóre gwiazdy mają spiki, a inne (jaśniejsze, ich nie posiadają?)

2. Czy zamierzasz wprowadzić nowe aspekty obróbki, takie by zdjęcia nie były takie płaskie - w tej chwili wszystkie gwiazdy i mgławice zdają leżeć się w jednej płaszczyźnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jale.

Myślę, że jasna optyka obiektywu nadaje spajkom taki wygląd i nie mam wielkiego wpływu na to. Listki przesłony tworzą spajaki. Opcją jest stosowanie okrągłej przesłony lub jej zgoła brak np niedawne zdjęcie sh2-115 gdzie bardziej przez przypadek zostawiłem pełne światło i spajki się nie zarejestrowały.

Dodanie większej głębi to nie taka prosta sprawa i dodatkowo jest to bardzo subiektywne. Częściowo można próbować różnych podejść aby wybrać najlepszą wersję ale nie wiem czy można tutaj wymyślić coś metodycznego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważania co do głębi to oczywiście temat rzeka, bo jak wprowadzić efekt głębi.  Chociażby dlatego, że triki stosowane chociażby w fotografii krajobrazowej nie mają tu zastosowania. Jako przykład dam efekt uzyskania głębi poprzez zmianę ostrości - oczywiście w astrofotografii nie stosowany, gdyż każdy element chcemy widzieć ostro. Sadzę, że ten temat warto byłoby stopniowo zgłębiać.

 

Codo spików to chyba mnie nie zrozumiałeś, bo zainteresowało mnie to dlaczego z pozoru gwiazdy o tej samej jasności raz mają, a innym razem już nie spiki.

 

LupusDarks_2015_2000.jpg.b777b88e6cf7f0920b604fe78f1a50c4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku ale ta najjaśniejsza to gromada kulista :):):)  NGC 5986.

Te mniejsze nie są na tyle jasne aby dawały spajki najwidoczniej. W podobnym zakresie jasności jest więcej które mają bardzo delikatne spajki lub zgoła wcale, tak po prostu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MaPa napisał:

Jarku ale ta najjaśniejsza to gromada kulista :):):)  NGC 5986.

Te mniejsze nie są na tyle jasne aby dawały spajki najwidoczniej. W podobnym zakresie jasności jest więcej które mają bardzo delikatne spajki lub zgoła wcale, tak po prostu jest.

Co do gromady kulistej, to takie było moje pierwsze skojarzenie - chociaż nie miałem pojęcia co to za jedna. Ale przynajmniej tajemnica została wyjaśniona :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2018 o 09:46, JaLe napisał:

Co do gromady kulistej, to takie było moje pierwsze skojarzenie - chociaż nie miałem pojęcia co to za jedna. ...

Kadr opisze bo jest ciekawy, głównie ze względu na ciemne mgławice, wtedy pojawi się więcej ds-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.